Canlı güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

Bir Rus diplomat, ülkesinin Ukrayna’dan Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına izin verecek bir anlaşmadan vazgeçebileceğini öne sürdü. Reuters’e göre.

Rusya’nın Cenevre’deki BM büyükelçisi Gennady Kadilov, Reuters’e verdiği demeçte, “Rus tahıl ve gübre ihracatı – anlaşmanın Rus tarafında bir şey olmazsa, bizi bağışlayın, olaya başka yönden bakmak zorunda kalacağız” dedi.

Perşembe günü Rusya’nın anlaşmayı yenilemekten vazgeçip çekilemeyeceği sorusuna Katilov, “Bir ihtimal var… Tahıl teslimatına karşı değiliz, ancak bu anlaşma adil olmalı, tüm taraflarca adil ve eşit bir şekilde uygulanmalı” dedi. ”

Temmuz ayında BM ve Türkiye Büyük bir anlaşma yaptı Ukrayna ve Rusya arasında, tahıl ve yağlı tohumların güvenli geçişi için Karadeniz’deki limanları kapatma sözü verdiler.

Ancak Moskova bu ayın başlarında girişime katkısını azalttı. CNN tarafından elde edilen mektupta Rusya, tahıl gemilerinin denetlendiği Türk limanlarında çalışan denetim ekiplerinin sayısını azaltacağını söyledi. Mektupta ayrıca, şu anda öğle yemeği ödeneği verilmediği için müfettişlerin çalışma günlerini erken bitirecekleri de belirtildi.

29 Temmuz'da Ukrayna'nın Odessa limanında bir tahıl gemisi bekliyor.

Temmuz ayından bu yana, Ukrayna limanlarından tahıl taşıyan gemilerin Karadeniz’den güvenli geçişine izin verildi ve beş aylık Rus ablukası sona erdi.

Anlaşma Kasım sonunda sona eriyor.

BM Genel Sekreteri’nin sözcüsü Stephane Dujarric Perşembe günü Rusya’nın olası geri çekilmesiyle ilgili bir soruya, bunun “dünya için önemli” olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşmeden olumlu işaretler çıktığını söyledi. Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Dujarric, “Biraz daha ayrıntı almaya çalışıyoruz ve bunu takip edeceğiz.” Dedi.

CNN’den Victoria Budenko ve Kiev’deki Andrew Carey habere katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.