Canlı güncellemeler: Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı

Zaporizhia nükleer santrali Pazar günü görüldü. (Stringer/AFP/Getty Images)

Ukrayna devlet nükleer şirketinin başkanı Energoatom, CNN’ye Zaporizhzhia nükleer santralinin güç ünitelerinin soğutma modunda olduğunu, santralden elektrik hatlarını geri yükleme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

CNN’ye Skype üzerinden konuşan Petro Kotin, tesise bağlanan yedi hattın hepsinin hasar gördüğünü ve tesisin sadece kendisi için elektrik sağladığı “ada modu” dediği şeye dönüştüğünü söyledi.

CNN’ye verdiği demeçte, “Ada modu durumunda bile güç ünitelerimizden birinin çalışmasını mümkün olduğunca genişletmeye çalıştık. Üç gün bizim için çalıştı” dedi.

Godin, altı güç ünitesinden sadece birinin çalıştığını ve nükleer malzemeyi soğutan pompalara güç vererek santralin ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. Nükleer reaktörlerde “nükleer malzemeler, yakıt ve her güç ünitesinde reaktörlerin yakınında bulunan altı havuz var. Sürekli olarak soğutulmaları gerekiyor” dedi.

“Tehlike şu ki, güç yoksa pompalar durur, soğutma olmaz ve bu yakıtı bir buçuk ya da iki saat içinde reaktörde eritirsiniz” diye ekledi. .

Godin, harici güç olmadığında dizel jeneratörlerin devreye girebileceğini yineledi. “Dizel jeneratörler bugünden itibaren on gün orada çalışabilir.”

“Ek erzak sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak oraya herhangi bir şey getirmenin çok zor olduğunu anlıyoruz. Demiryolu hasarlı, bu yüzden sadece araçlarla yapılabilir” dedi.
“Artık harici güç kaybı olursa tek seçeneğimiz olacak. Dizel jeneratörler” diye ekledi.

Godin, Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan (IAEA) temsilcilerin tesiste kaldığını söyledi. “Günde iki kez fabrika yönetimi ile toplantı yapıyorlar, bu yüzden tesisin işleyişi hakkında tüm güncel bilgilere sahipler” dedi.

IAEA’nın tesis çevresinde bir güvenlik bölgesi önerisiyle ilgili olarak Godin, “Bu güvenlik bölgesinin tam olarak ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyoruz” dedi.

Ukrayna hükümetinin, tesisin Ukrayna kontrolüne geri verilmesi ve elektrik santrali ile çevresinin askerden arındırılması gerektiği yönündeki çizgisini yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.