Carolyn Ellison ve Gary Wang: FTX’in kurucu ortağı ve koruma fonu eski başkanı Alameda Research, Feed ile işbirliği yaparak birden fazla suçlamayı kabul etti.CNN

İki ilgili üst düzey yönetici Çökmüş kripto borsası FTX Mühürlenmemiş mahkeme kayıtlarına göre, birkaç ağır suçlamayı kabul ettiler ve federal savcılarla işbirliği yapıyorlar. Buna ek olarak, ikili Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Çarşamba gecesi açıklanan sivil dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya.

Serbest fon Alameda Research’ün CEO’su olarak görev yapan FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve Carolyn Ellison, çok sayıda komplo ve dolandırıcılık suçlamasından suçlu bulundu. Kripto ticaret platformunun çökmesine yol açan dolandırıcılık planındaki rolleri için.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, Çarşamba gecesi bir video mesajıyla suçlamaları duyurdu. Kısa bir açıklamada, soruşturmanın devam ettiğini yineleyerek, bu yeni iddiaların davadaki son iddia olmadığına dikkat çekti.

Wang’ın avukatı Ilan Graf, “Gary, eylemlerinin sorumluluğunu kabul ediyor ve işbirliği yapan bir tanık olarak görevlerini ciddiye alıyor” dedi. Wang, işlediği suçtan dolayı çoktan mahkemeye çıktı.

Ellison’ın avukatlarına yorum için hemen ulaşılamadı.

Suçlamalar mühürlenmedi Sam Bankman-Fried Amerika’ya gidiyordu Geçen hafta sekiz maddelik bir iddianameyle tutuklandığı Bahamalar’dan Williams, ABD tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan birine bulaştı. Bankman-Fried Çarşamba günü iadeye itiraz etme hakkından feragat etti ve o akşam ABD’ye giden bir uçağa bindi.

Bankman-Fried’in Perşembe günü Manhattan’da hakim karşısına çıkması bekleniyor. Konuyu bilen kişiler CNN’e verdiği demeçte, savcılar ve avukatlarının, onun hapisten kurtulmasını sağlayacak bir kefalet paketini görüştüklerini söyledi.

Wang, 2019’da Bankman-Fried ile birlikte FTX’i kurdu ve aynı zamanda koruma fonu Alameda Research’te onunla birlikte çalıştı. Mahkeme dosyalarına göre Ellison, Ekim 2021’de Alameda’nın CEO’su oldu.

Savcılar, Bankman-Fried’i çok sayıda dolandırıcılık planına bulaşmakla suçluyor. Bunlar arasında, Bankman-Fried’in Alameda’yı desteklemek için FTX müşterilerinden para çaldığını, başka şirketlere yatırım yaptığını, lüks emlak satın aldığını ve siyasi kampanyalara milyonlarca dolar bağışladığını iddia ediyorlar.

18 Aralık Pazar tarihli ve ertesi gün imzalanan mektuplarda Ellison ve Wang, suçlarını kabul etmeyi ve savcılarla işbirliği yapmayı kabul ettiler.

Ellison yedi adet elektronik dolandırıcılık, kara para aklama komplosu, menkul kıymetler dolandırıcılığı için komplo, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık için komplo kurmak suçunu kabul etti. Kampanya finansmanı suçlamalarına ek olarak, Bankman-Fried ile benzer suçlarla itham edildi.

Wang, dört adet elektronik dolandırıcılık, elektronik dolandırıcılık için komplo, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve menkul kıymetler dolandırıcılığı için komplo kurmak suçunu kabul etti.

Williams, “Geçen hafta söylediğim gibi, bu soruşturma büyük ölçüde devam ediyor ve çok hızlı ilerliyor” dedi. “Geçen haftaki duyurunun bizim son duyurumuz olmadığını söyledim ve bir kez daha netim, bugünün duyurusu da değil.”

Federal düzenleyiciler, Ellison ve Wang’ı FTX yatırımcılarını dolandırmak için yıllarca süren bir planda kilit roller oynamakla suçladılar.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ellison ve Wang’ın yatırımcıları dolandırmak için bir plana aktif olarak katıldığını iddia ediyor. Düzenleyiciler, 2019 ile 2022 arasında Ellison’ın FTX’in menkul kıymet tokeni FTT’nin fiyatını “Bankman-Fried tarzında” manipüle ettiğini iddia etti. SEC, manipülasyonun fiyatını şişirmek için açık piyasada büyük miktarlarda FTT satın alarak yapıldığını söyledi.

Düzenleyiciler, iddia edilen manipülasyonun Alameda’nın hissesini şişirdiğini, koruma fonunun bilançosunu şişirdiğini ve yatırımcıları FTX’in risk maruziyeti konusunda “yanılttığını” söylüyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, “FTT ve diğer kartlar çöktüğünde, Bay Bankman-Fried, Bayan Ellison ve Bay Wang, çantayı yatırımcılara bıraktı” dedi. bir açıklamada söyledi.

SEC’e göre Wang, Alameda’nın FTX müşteri fonlarını yönlendirmesine ve Ellison’ın kötüye kullanılan fonlarını koruma fonunun alım satım faaliyetleri için kullanmasına izin veren FTX’in kaynak kodunu oluşturdu.

SEC, “Ellison ve Wang, FTX’in yatırımcıları dolandırma planına aktif olarak katıldılar ve başarısı için kritik davranışlarda bulundular.” bir yayında söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.