Chicago 5 Maymun bebek önlemleri yaz toplantılarında yeni vakaları bildirmek için tavsiye edildi – NBC Chicago

Şikago sağlık yetkilileri maymun gribine yakalanma riskinin “düşük” olduğunu söylerken, şehrin halk sağlığı departmanı, şehir genelinde beş vakanın daha bildirilmesinin ardından halka önlem almalarını tavsiye ettiğini söyledi.

Pazartesi günü bir haber bülteninde, CDPH Chicago’da en az yedi vakanın tespit edildiğini doğruladı, önceki haftalarda bildirilen iki vakadan önemli bir artış. Yedi vaka yakın zamanda Avrupa’ya seyahat eden kişileri içeriyordu ve sağlık yetkilileri ilk iki vakanın birbiriyle ilişkili olduğunu söyledi.

26-30 Mayıs tarihlerinde bir Chicago sakinine, şehirdeki uluslararası bir Bay Deri konferansına katıldıktan sonra maymun çiçeği teşhisi kondu.

Sağlık uzmanları, maymunun sıklıkla ateş benzeri semptomlar ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile başlayan ve yüz ve vücutta kızarıklığa kadar ilerleyen nadir fakat ciddi bir viral hastalık olduğunu söyledi. İlk olarak 1970’lerde Afrika’da görüldü ve genellikle kıtanın batı ve orta kesimlerinde bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere maymun çiçeği bildirmeyen birkaç ülkede virüs raporlarının ardından CDC yüksek alarmda.

Bir basın açıklamasında, CDPH Komiseri Dr. Allsion Arwady, CDPH, CDPH’nin, risk “düşük” olsa bile, maymunların yakın temas yoluyla yayılabileceği toplanma yerleri hakkında bilinçli seçimler yapmasını istiyor.

Sağlık yetkilileri, festivallere veya diğer yaz etkinliklerine katılan kişilerin, katılmayı planladıkları etkinliklerde ne kadar yakın, kişisel ve ten tene temas olabileceğini düşünmeleri gerektiğini söylüyor. Birisi iyi değilse veya kızarıklık veya yara varsa, CDPH bir toplantıya katılmamanızı ve mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına görünmemenizi önerir.

Toplamda, 33 ülkede 1.450’den fazla teyit edilmiş vaka bildirildi ve Amerika Birleşik Devletleri, 16 eyalet ve Columbia Bölgesi’nde 49 vaka bildirildi. Çoğu kişi hafif semptomlar yaşadı ve kimse ölmedi.

Arvadi daha önce, “Genellikle, normal bir yılda Batı Afrika’da hayvanlarla ilgili bazı olaylar göreceğiz.” Dedi. “Bunu taşıyabilen hayvanlar var, biliyorsunuz ve insanların sadece hayvanlarla temastan etkilenebileceği birkaç düzine vakaya bakacağız. Bu noktada daha fazla dikkat etmekte fayda var. 100 vaka tespit ettik. maymun kutusuna bakmanın olağan yolu ile ilgili değil.”

Virüs, vücudun her yerinde ateş, ağrı ve kızarıklık gibi semptomlarla nadiren tehlikelidir.

“CDPH, insandan insana bulaşmanın maymunlarla, sıvılarla veya ülserlerle kontamine olmuş nesnelerle (kıyafet, yatak takımı vb.) yakın fiziksel temas veya uzun süreli doğrudan temas yoluyla mümkün olduğunu belirtir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.