Çin savaş uçakları gökyüzüne çıkıyor, ABD savaş gemileri Pelosi’nin beklediğinden daha erken Tayvan’a hareket ediyor

  • Çin savaş uçakları Tayvan Boğazı’nı ayıran çizgiyi seslendiriyor
  • ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın beklenen ziyareti Pekin’i kızdırdı
  • Pekin, özerk Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunda ısrar ediyor

TAIPEI, 2 Ağustos (Reuters) – Çin savaş uçakları Salı günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Washington ile Pekin arasındaki sürtüşmeyi yeni bir düzeye taşıyan Taipei ziyareti öncesinde Tayvan Boğazı’nı ayıran çizgide vızıldadı.

Çin liderliği, uzun süredir Pekin’i eleştiren Pelosi’nin, Çin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği özerk bir bölge olan Tayvan’a seyahat etmesi konusunda defalarca uyardı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Salı günü yaptığı açıklamada, Tayvan konusunda “ateşle oynayan” ABD’li politikacıların “sonunun iyi olmayacağını” söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

ABD Pazartesi günü, Çin’in sözde “kılıç sallamasından” korkmadığını söyledi.

Seyahat planına aşina bir kişi, Pelosi’nin Başkan Tsai Ing-wen ile de dahil olmak üzere planlanan toplantılarının çoğunun Çarşamba günü planlandığını söyledi.

Dört kaynak, Çarşamba öğleden sonra Çin’in insan hakları sicili hakkında açık sözlü olan bir grup aktivistle görüşmeyi planladığını söyledi.

Tayvan dışişleri bakanlığı, Pelosi’nin seyahat planlarıyla ilgili haberler hakkında yorum yapmadığını, ofisi sessizliğini koruduğunu söyledi.

Salı gecesi, Tayvan’ın en yüksek binası Taipei 101, “Tayvan’a Hoş Geldiniz”, “Hoparlör Pelosi” ve “Tayvan (Kalp) Amerika” gibi mesajlarla aydınlandı.

Bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, gerginlik zaten yüksekken, Salı sabahı çok sayıda Çin savaş uçağı Tayvan Boğazı’nı ayıran sınır çizgisine yakın uçtu.

Kaynak, Pazartesi gününden bu yana çok sayıda Çin savaş gemisinin de resmi olmayan sınır çizgisine yaklaştığını söyledi.

Hem Çin savaş gemileri hem de uçaklar sınır çizgisini “bastı”, bu kişinin “çok kışkırtıcı” olarak nitelendirdiği alışılmadık bir hareket.

Tayvanlı uçak yakınlarda alarmdayken, Çin uçağı tekrar tekrar taktik manevralar yaptı, orta hatta kısaca “dokundu” ve boğazın diğer tarafına geri döndü.

Çin uçakları öğleden sonra bölgeyi terk etti, ancak gemiler kaldı.

Her iki taraftan gelen uçaklar genellikle orta çizgiyi geçmez.

Bu arada, bir uçak gemisi de dahil olmak üzere dört ABD savaş gemisi, ABD Donanması’nın geleneksel konuşlandırma olarak adlandırdığı şekilde Tayvan’ın doğusundaki sularda konuşlandı.

Bir ABD Donanması yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, USS Ronald Reagan gemisinin Güney Çin Denizi’ni geçtiğini ve şu anda Filipin Denizi’nde, Tayvan ve Filipinler’in doğusunda ve Japonya’nın güneyinde olduğunu söyledi.

Güdümlü füze gemisi USS Antietam ve destroyer USS Higgins ile birlikte çalıştı. Amfibi hücum gemisi USS Tripoli de bölgedeydi.

Geçen haftadan bu yana Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Çin’in askeri gücünü sergilemek için Güney Çin Denizi, Sarı Deniz ve Bohai Denizi’nde gerçek ateş tatbikatları da dahil olmak üzere çeşitli tatbikatlar düzenliyor.

gizemli uçak

Çin, ABD’li yetkililerin Tayvan’a yaptığı ziyaretleri adadaki bağımsızlık yanlısı kampa güven verici bir sinyal olarak görüyor.

Washington’un Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri yok, ancak adaya kendisini savunması için gerekli araçları sağlamak ABD yasalarına bağlı.

Ukrayna’daki saldırganlığı nedeniyle Batı ile çatışmaya giren Rusya, Pelosi’nin beklenen ziyaretiyle de karşı karşıya kaldı.

Kremlin’in Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, hareketi Pekin’e baskı yapmayı amaçlayan bir “provokasyon” olarak nitelendirdi ve Rusya’nın Pekin’in tek Çin politikasına verdiği desteği yineledi.

Salı günü erken saatlerde Pelosi Malezya’yı ziyaret etti ve Pazartesi günü Singapur’da Asya turuna başladı. Ofisi, Güney Kore ve Japonya’yı da ziyaret edeceğini söyledi, ancak Tayvan ziyaretinden bahsetmedi.

Pelosi’yi Malezya’ya uçuran ABD Hava Kuvvetleri uçağı, Salı günü kuzeye Filipinler’e dönmeden önce Borneo’ya yöneldi, takip web sitesi Flightradar24 Salı günü gösterdi. Reuters, Pelosi’nin SPAR19 uçuşunda olup olmadığını belirleyemedi.

‘Düşman Tehditleri’

Tayvan Savunma Bakanlığı, Tayvan yakınlarındaki askeri operasyonlardan tamamen haberdar olduğunu ve “düşman tehditlerine” yanıt olarak uygun şekilde kuvvet konuşlandıracağını söyledi.

Çin’in savunma ve dışişleri bakanlıkları yorum taleplerine yanıt vermedi.

Tayvan’ın karşısındaki caddenin karşısında ağır bir askeri varlığı olan bir güneydoğu Çin şehri olan Xiamen’de, sakinler zırhlı araçlar gördüklerini bildirdi.

Çin sosyal medyası hem potansiyel çatışmalar hem de vatanseverlik korkusunu artırdı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying günlük bir brifingde, “ABD’nin Çin’in ısrarlı ve saldırgan temsillerine karşı pervasız bir şekilde göz ardı etmesi karşısında, Çin tarafının alacağı herhangi bir karşı önlem makul ve gerekli olacaktır ki bu herhangi bir bağımsız ve egemen ülkenin hakkıdır” dedi. Pekin’de. .

Geçen Perşembe günü bir telefon görüşmesi sırasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD Başkanı Joe Biden’ı Washington’un Tek Çin politikasına bağlı kalması gerektiği ve “ateşle oynayanların yok olacağı” konusunda uyardı.

Biden, Xi’ye ABD’nin Tayvan politikasının değişmediğini ve Washington’un Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalamaya veya statükoyu değiştirmeye yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’in tepkilerinin Tayvan yakınlarında füze ateşlemeyi, büyük ölçekli hava veya deniz operasyonlarını veya Çin’in Tayvan Boğazı’nın uluslararası bir su yolu olmadığı iddiası gibi “kötü yasal iddiaları” içereceğini söyledi.

Kirby, “Yem yemeyeceğiz ya da kılıçlı bir saldırıda bulunmayacağız. Aynı zamanda gözümüz de korkutulacak” dedi.

Pekin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve adayı kontrolü altına almak için güç kullanmaktan asla vazgeçmedi. Tayvan, Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor ve adanın geleceğine yalnızca halkının karar verebileceğini söylüyor.

Çin-ABD geriliminin ortasında kalan Tayvan halkı, Pelosi’nin ziyareti hakkında karışık duygular dile getirdi.

22 yaşındaki üniversite öğrencisi Yang Ching-ruel, “Çin’in açıklamalarına veya nefret dolu yorumlarına gelince, gerçekten hep böyle. O yüzden sakince bakarız ve fazla korkmayız” dedi.

Bakan, ziyaretin Tayvan ile ABD arasındaki bağları güçlendireceğini umduğunu belirtti.

Bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, Salı günü Tayvan cumhurbaşkanlığı ofisinin web sitesi yabancı bir siber saldırı aldı ve bir noktada çöktü. Kaynak, web sitesinin kısa bir süre sonra tekrar çevrimiçi hale getirildiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yimou Lee ve Sarah Wu tarafından yapılan raporlama; Taipei’de Fabian Hamacher ve Pekin’de Yu Lun Tian tarafından ek raporlar; Tony Munro tarafından yazıldı; Angus MacSwan ve Mark Heinrich tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.