Çin, yerel Covid vakaları rekor seviyeye ulaşırken yeni tecritler uyguluyor | Çin

Çin, dünyanın en büyük iPhone fabrikasındaki işçilerin bu hafta polisle çatıştığı ve pandemi kısıtlamalarını hafifletme konusunda dünyanın geri kalanını takip etme taahhüdünü test eden günlük yüksek koronavirüs vakalarıyla bir şehir de dahil olmak üzere yeni bir dizi Covid tecrit uyguladı. .

Ulusal Sağlık Komisyonu Çarşamba günü yerel olarak bulaşan 31.444 yeni Covid vakası kaydetti ve bu, 2019’un sonlarında Çin’in merkezindeki Wuhan şehrinde ilk tespit edildiğinden bu yana günlük en yüksek sayı.

Hükümet, Covid kısıtlamalarını sıkılaştırarak ve Pekin, Şangay ve Guangzhou gibi şehirlerde toplu test emri vererek yanıt verdi.

Henan eyaletinin merkezindeki Zhengzhou’da, yetkililerin yaklaşık 6 milyon kişinin beş günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmesi üzerine Salı ve Çarşamba günleri Foxconn’un iPhone fabrikasında polis ve protestocu işçiler arasında çatışma çıktı. Virüse karşı verilen “yıkım savaşında” bölge sakinlerine evde kalmaları ve günlük PCR testlerinden geçmeleri talimatı verildi.

AFP haber ajansına konuşan bir işçi, protestoların Foxconn fabrikasında vaat edilen ikramiyeler ve “rahatsız edici” yaşam koşullarıyla ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle başladığını söyledi.

Zhengzhou’da yaklaşık 200.000 kişinin çalıştığı bir fabrikaya sahip olan Foxconn, bir avuç Covid vakası nedeniyle tesisi kapatmak zorunda kaldıktan ve ülkenin dört bir yanından yeni işçiler işe aldıktan sonra çaresizce faaliyetlerine devam etmek istiyor. Geçen ay ayrılan binlerce kişinin yerini alacak avantajlı paketler. İşçiler, protestoların şirketin ücret normlarını değiştirmesinden sonra başladığını söyledi.

Çevrimiçi videolar, beyaz koruyucu giysili ve plastik kalkanlı binlerce maskeli kişinin polis hatlarının karşısına çıktığını gösteriyor. Polis, kendisine saldırmak için kullanılan metal bir direği tutan bir protestocuyu sopalarla dövdü ve tekmeledi.

Perşembe günü çok sayıda çalışan şirketten maaşlarını aldı ve evlerine gitti. Bazıları sosyal medyada sözleşmelerini feshetmeleri karşılığında 10.000 yuan (1.150 £) ikramiye aldıklarını iddia etti.

Foxconn Perşembe günü “bilgisayar sisteminde bir giriş hatası” olduğunu söylediği için özür diledi ve resmi işe alım afişlerinde vaat edilen ücretlerin aynısını garanti edeceğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamada, “Şiddet olayıyla ilgili olarak şirket, bu tür olayların tekrarını önlemek için çalışanlarla ve hükümetle iletişim kurmaya devam edecek” denildi.

Çin’in yaklaşık üç yıldır “Dinamik Sıfır Kovid” politikasını sıkı bir şekilde uygulaması, ekonomisine ağırlık verdi ve halk arasında hayal kırıklığını körükledi.

11 Kasım’da hükümet, ekonomik baskıları hafifletmek ve halkın hoşnutsuzluğunu yatıştırmak amacıyla karantinaların ve diğer kısıtlamaların hafifletildiğini duyurdu. Ancak aynı zamanda üst düzey yetkililer, çalışanları tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı.

Yeni önlemlerde Guangzhou, vaka artışını kontrol etmeye çalışmak için Pazartesi gününden itibaren Baiyun Bölgesinde beş günlük bir tecrit uyguladı. Sakinlerin evde kalmaları zorunludur ve toplu taşıma askıya alınır, ancak art arda üç gün boyunca enfeksiyon bildirmeyen alanlar kısıtlamaları kaldırabilir.

Jilin eyaletinin kuzeydoğusundaki bir şehir olan Changchun hükümeti, sakinlerini zorunlu olmayan hareketleri durdurmaya ve halka açık yerlere, restoranlara ve halka açık toplantılara gitmekten kaçınmaya çağırdı.

Şangay, şehre giriş kısıtlamalarını sıkılaştırdı. Şehrin resmi WeChat hesabından yapılan bir duyuru, Perşembe gününden itibaren şehre seyahat eden kişilerin Covid için test edileceğini ve diğer halka açık alanların yanı sıra restoran ve alışveriş merkezlerine varışlarından sonraki beş gün boyunca yasaklanacağını söyledi.

Pekin, gelen yolcular ve bölge sakinleri için yeni tarama gereklilikleri getirdi. Alışveriş merkezleri, oteller, hükümet binaları gibi halka açık yerlere girmek isteyenler için PCR test sonuçlarının 48 saat içinde negatif çıkması gerekiyor. Şehirdeki okullar çevrimiçi derslere geçti.

Vaka sayıları küresel rakamlara göre nispeten düşük olsa da, Çin’deki küçük salgınlar bile çoğu zaman ilçelerin ve şehirlerin kilitlenmesine yol açıyor. Yetkililer bu hafta Çin’de altı ay içinde ilk Kovid ölümlerini bildirdi ve toplam sayı 5.232’ye ulaştı.

Karantinadan önce pazardan yiyecek almak için koşanlardan biri olan Zhengzhou sakini Sina, sosyal medya sitesi Sina Weibo’da şunları söyledi: “Bütün dükkanlar insanlarla doluydu, fiyatlar yükseldi… kimse gülmedi.”

Bir dışişleri bakanlığı sözcüsü, Çin’in sınırlarının büyük ölçüde kapalı olmasına rağmen, hükümetin yabancı işadamlarının çıkışını ve girişini kolaylaştırmak için önlemler aldığını söyledi.

Associated Press, Agence France-Presse ve Reuters tarafından ek raporlama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.