CNN’de bir ilk: Gizli belgeler Pence’in Indiana’daki evinde bulundu


Washington
CNN

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in avukatı geçen hafta Pence’in Indiana’daki evinde sınıflandırılmış olarak işaretlenmiş bir düzine belge buldu ve konuya aşina birçok kaynağın CNN’e verdiği demeçte, bu gizli kayıtları FBI’a teslim etti.

FBI ve Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Güvenlik Bölümü, belgeleri ve nasıl Pence’in Indiana’daki evine geldiklerini incelemeye başladı.

Gizli belgeler, Pence’in avukatlarından birinin gizli belgeleri ifşa etmesinin ardından Pence’in Carmel, Indiana’daki yeni evinde bulundu. Başkan Joe Biden’ın özel ofisinde ve evinde bulundu, kaynaklar söyledi. Keşif, Pence’in defalarca gizli belgeleri olmadığını söylemesinin ardından geldi.

Belgelerin neyle ilgili olduğu, hassasiyetlerinin veya sınıflandırmalarının ne olduğu henüz net değil.

Pence’in ekibi bulguları Salı günü kongre liderlerine ve ilgili gruplara duyurdu.

Pence, avukatından gizli materyallerle uğraşırken son derece dikkatli bir şekilde evini aramasını istedi. Kaynaklar, avukat Matt Morgan’ın geçen hafta Pence’in evinde saklanan dört kutuyu karıştırdığını ve gizli işaretlere sahip az sayıda belge bulduğunu söyledi.

Kaynaklar, Pence’in avukatının derhal Ulusal Arşivleri uyardığını söyledi. Buna karşılık, arşiv Adalet Bakanlığı’na bilgi verdi.

Pence’in avukatı CNN’e FBI’ın o akşam gizli kimliklere sahip belgeler istediğini ve Pence’in kabul ettiğini söyledi. Avukat, FBI’ın Indianapolis’teki saha ofisinden ajanların Pence’in evindeki belgeleri aldığını söyledi.

Pazartesi günü, Pence’in hukuk ekibi kutuları Washington D.C.’ye götürdü ve kalan materyalleri Başkanlık Kayıtları Yasası’na uygun olarak incelenmek üzere arşivlere teslim etti.

A Mektup Pence’in arşiv temsilcisi Greg Jacobs, CNN’in elde ettiği Ulusal Arşivlere, “gizli işaretlere sahip az sayıda belgenin” yanlışlıkla kutulara konduğunu ve başkan yardımcısının evine götürüldüğünü yazdı.

Jacobs, “Başkan Yardımcısı Pence, özel konutunda hassas veya gizli belgelerin varlığından haberdar değildi” diye yazdı. “Başkan Yardımcısı Pence, hassas ve gizli bilgileri korumanın önemini anlıyor ve Ulusal Arşivler ve her türlü uygun soruşturma ile tam işbirliği yapmaya hazır ve istekli.”

Kaynaklara göre, gizli materyaller Indiana’ya taşınmadan önce Pence’in Virginia’daki geçici evine giden kutularda saklanıyordu. Benz’in avukatı, kutuların güvenli bir alanda olmadığını, ancak bantlanmış olduklarını ve paketlendikleri için açılmadıklarını söyledi. Kaynaklar, gizli belgelerin bulunduğu sırada evde bulunan bir kasada tutulduğunu söyledi.

Pence’in Washington, DC, savunuculuk grubu Pence’in avukatı, ofisin de arandığını ve Cumhurbaşkanlığı Kayıtları Yasası kapsamında hiçbir gizli materyal veya başka kayıt bulunmadığını söyledi.

Pence ile ilgili haber, özel danışmanın Biden’ı ve ikilinin gizli belgeleri ele almasını soruşturmasıyla geldi. Eski Başkan Donald Trump. Açıklamalar, Pence’in 2024’te cumhurbaşkanı adaylığı için aday olmaya hazırlandığı yönündeki spekülasyonların ortasında geldi.

FBI, gizli materyaller için arama emriyle Ağustos ayında Trump’ın Florida’daki evini aradığından beri, Pence görevden ayrıldığında herhangi bir gizli materyali olmadığını söyledi. “Hayır, bildiğim kadarıyla değil,” dedi dedim Ağustos ayında Associated Press.

Kasım ayında Pence vardı. ABC Haberleri sordu Indiana’daki evinde Beyaz Saray’dan herhangi bir gizli belge alıp almadığı.

Pence, “Yapmadım,” diye yanıtladı.

Pence, “Gizli belgeleri saklamanın bir anlamı yok, özellikle de güvenli olmayan bir bölgedeyseler,” diye devam etti Pence. “Ama size, bu sorunu çözmenin eski Birleşik Devletler Başkanı’nın özel konutunda arama emri çıkarmaktan daha iyi yolları olması gerektiğine inandığımı söyleyeceğim.”

Pence’in başkan yardımcısının ofisi, o görevden ayrıldığında Cumhurbaşkanlığı Kayıtları Yasası kapsamında sınıflandırılmış ve sınıflandırılmamış materyalleri ayıklamak ve teslim etmek için tipik olarak titiz bir iş çıkarsa da, görünüşe göre bu gizli belgeler istemeden sürece dahil edilmiş. Kaynaklar ClNN’e, eşyaların Pence’in kişisel belgeleriyle birlikte başkan yardımcısının evinden ayrı paketlendiğini söyledi.

Başkan Yardımcısı’nın Washington’daki ABD Deniz Gözlemevi’ndeki ikametgahı, diğer güvenlik unsurlarıyla birlikte gizli materyalleri işleyen güvenli bir tesise sahiptir ve Başkan Yardımcısı’nın incelenmek üzere gizli belgelere sahip olması yaygın bir durumdur.

Pence’in Indiana’daki evindeki kutuların bir kısmı başkan yardımcısının konutundan paketlendi, bir kısmı da son dakika eşyaları da dahil olmak üzere Trump yönetiminin son günlerinde Beyaz Saray’dan geldi. Belgeler yaptı.

Pence’in evinde, cumhurbaşkanı veya başkan yardımcılığından ayrıldıktan sonra materyalleri uygunsuz bir şekilde sınıflandırdığına dair yakın tarihte üçüncü kez gizli belgeler bulundu. Hem Biden hem de Trump, gizli materyalleri ele aldıkları için şimdi ayrı özel danışmanlar tarafından soruşturuluyor.

Sürece aşina olan kaynaklar, Pence’in Trump ve Biden tartışmalarından sonra gizli belgeleri keşfetmesinin, Ulusal Arşivlere teslim edilmesi gereken gizli materyaller olan Başkanlık Kayıtları Yasası ile ilgili daha resmi bir soruna işaret ettiğini söylüyor. İdari bir karar.

Cuma günü FBI, Biden’ın Wilmington’daki evini ek gizli malzeme için aradı, görevdeki bir başkanın evinde benzeri görülmemiş bir arama yaptı ve sınıflandırılmış işaretlere sahip altı ek eşya buldu. Arama, Kasım ayında Biden’ın özel ofisinde gizli belgelerin bulunmasını ve Biden’ın Wilmington’daki avukatlarının gizli malzemeleri bulmasını takip ediyor.

Biden’ın avukatları, Trump soruşturmasından çekilmek için Adalet Bakanlığı ile tam işbirliği içinde olduklarını söylüyor.

FBI, Ağustos ayında Trump’ın Mar-a-Lago tatil beldesini aramak için bir arama emri aldı. Federal müfettişler, Trump’ın bir mahkeme celbine rağmen tüm gizli materyalleri teslim etmediğine ve Mar-a-Lago’daki kayıtların taşındığına inandıkları için bu eylemi gerçekleştirdiler.

Geçen hafta, Pence bir Fox Business röportajında ​​Larry Kudlow’a başkanın günlük brifingini başkan yardımcısının konutunda aldığını söyledi.

Pence, “Erken kalkacağım. Askeri yardımcımın bu gizli eşyaları sakladığı güvenli yere gideceğim. Onları çıkarıp gözden geçireceğim” dedi. Genellikle yanmış turta denen şeye girdiler. Askeri yardımcı, bu gizli materyali toplar ve yok eder – aynısı Beyaz Saray’dan aldığım şeyler için de geçerli.

Her iki partideki kongre liderleri, Pence’in evinde gizli kayıtlar tuttuğuna dair yeni ifşaatlar karşısında şaşkına döndü.

Senato Yargı Başkanı Dick Durbin, “Anlamıyorum” dedi.

Senatör, “Sonuç olarak, bunun nasıl olduğunu bilmiyorum ve bunun temeline inmemiz gerekiyor” dedi. Lindsey Graham dedi. “Mike Pence’in kasıtlı olarak ulusal güvenliği tehlikeye atmaya çalıştığına bir an bile inanmıyorum. Ama burada bir sorunumuz var.

Biden’ın gizli belgelerini araştıran Kentucky Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Gözetim Başkanı James Comer, yaptığı açıklamada Pence’in kendisine evinde bulunan gizli belgelerden bahsettiğini söyledi.

“Kongre gözetimi ile tam işbirliği yapmayı kabul etti ve konuyla ilgili herhangi bir sorumuz olursa,” diyen Comer, Pence’in açıklığının, Biden yönetiminin gizli belgelerle ilgili olarak Kongre’ye verdiği yanıtın “tamamen zıttı” olduğunu da sözlerine ekledi. Gomer’in raporu, Trump’ın gizli belgelerinden bahsetmedi.

Ancak eski başkan Salı günü Pence’in savunmasına geldi. “Mike Pence masum bir adam. Hayatında bilerek dürüst olmayan hiçbir şey yapmadı. Onu yalnız bırakın!!!” Trump sosyal medya hesabından paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.