COP27, emisyon ilerlemesi pahasına iklim finansmanı ilerlemesi sunuyor

  • COP27 iklim zirvesi, müzakerelerle geçen bir hafta sonu maratonunun ardından sona erdi
  • Nihai anlaşma, tarihi bir iklim finansmanı fonu yaratıyor
  • Müzakereciler, daha sıkı emisyon hedeflerinden kaçındıklarını söylüyor

Şarm El-Şeyh, Mısır, 1 Kasım 20 (Reuters) – Bu yılki BM zirvesi, iklim felaketlerinden etkilenen yoksul ülkelere yardım için bir fon oluşturma yolunda ilerliyor. Ülkeler Pazar günü iklim zirvesini tamamladı. onlara neden olan emisyonlarla uğraşırken.

Anlaşma, küresel ısınmanın zaten savunmasız durumdaki ülkeler üzerindeki yıkıcı etkisine yanıt olarak geniş çapta bir zafer olarak selamlandı. Ancak birçok ülke, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlandırmak için zorlu taahhütlerden vazgeçeceklerini söyledi.

Bir gecelik yoğun müzakerelerin ardından bitkin düşen delegeler, Mısır’ın COP27 Başkanı Samae Shogri’nin nihai gündem maddelerini belirlemesi ve anlaşmayı imzalamasıyla bitkin düştü.

Almanya’nın iklim sekreteri Jennifer Morgan, 2015 Paris Anlaşması’nda belirlenen 1.5C hedefine yönelik güçlü bir taahhüt konusunda anlaşma olmamasına rağmen, “burada kararlaştırılan şeyi yaptık çünkü en savunmasız olanların yanında yer almak istedik” dedi. Reuters.

Meksika’nın baş iklim müzakerecisi Camila Cepeda, Reuters tarafından anlaşma için güçlü iklim mücadelesi hedefinden ödün verilip verilmediği sorulduğunda yorgun müzakerecilerin ruh halini özetledi.

“Muhtemelen. Kazanabildiğin kadar kazan.”

Kayıp ve hasar

Kayıp ve hasar fonu anlaşması, küçük adalar ve diğer savunmasız ülkeler için 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kazanma konusunda diplomatik bir darbe oldu. Tarihsel emisyonlar için sorumluluk.

Bu endişeler, fonların ödeme için zengin ülkelere güvenmek yerine finansal kurumlar da dahil olmak üzere çeşitli mevcut kaynaklardan gelmesini gerektiren anlaşmada dile göre ele alındı.

Marshall Adaları’nın iklim elçisi, “yıprandığını” ancak fonun onayından memnun olduğunu söyledi. Kathy Jetnill-Kijner, “Bütün hafta boyunca pek çok insan bize bunu anlayamayacağımızı söyledi,” dedi. “Yanılmış olmalarına çok sevindim.”

Ancak fonun yürürlüğe girmesi yıllar alabilir ve anlaşma yalnızca, fonu kimin denetleyeceği, paranın nasıl ve kime dağıtılacağı dahil olmak üzere, uzun süredir devam eden soruları çözmek için bir plan ortaya koyuyor.

COVID-19 testi pozitif çıktıktan sonra hafta sonu yapılan görüşmelere şahsen katılmayan ABD özel iklim elçisi John Kerry, Pazar günü “iklim değişikliğinin dünyanın dört bir yanındaki savunmasız topluluklar üzerindeki yıkıcı etkisine yanıt verecek düzenlemeler oluşturma” anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

Bir açıklamada, Çin gibi büyük yayıcılara 1.5 C hedefini canlı tutma konusundaki “hırslarını önemli ölçüde artırmaları” için baskı yapmaya devam edeceğini söyledi.

fosil yakıt fisyon

Kayıp ve zararı finanse etme anlaşması için ödenen bedel, emisyonları azaltmak ve kirletici fosil yakıtların kullanımını azaltmaktı – BM iklim müzakerelerinin deyimiyle “hafifletme” olarak bilinir.

Geçen yıl Glasgow, İskoçya’da düzenlenen COP26 zirvesi, 1.5C hedefini canlı tutma temasına odaklandı – bu, bilim adamlarının aşırı ısınmanın değişeceği konusunda uyardığı bir eşik.

Daha sonra ülkelerden, bu yıl Mısır’da yapılacak zirve öncesinde ulusal iklim hedeflerini güncellemeleri istendi. Yaklaşık 200 partinin yalnızca bir kısmı bunu yaptı.

Birçok ülke, Kayıp ve Zararlar Anlaşmasını överken, COP27’nin azaltmayı daha ileriye götürmedeki başarısızlığını kınadı ve bazıları Glasgow İklim Anlaşmasında verilen taahhütleri geri almaya çalıştıklarını söyledi.

Glasgow Anlaşmasının mimarı Alok Sharma zirvede “Glasgow hattını tutmak için durmaksızın savaşmamız gerektiğinden” yakınıyordu.

Mısır’daki nihai COP27 anlaşması için müzakereleri durduran hırs artırıcı bir dizi önlemi sıraladı: “Bilim, emisyonları 2025’ten önce zirveye çıkarmanın gerekli olduğunu mu söylüyor? Bu metinde değil. Aşağıdaki adımları açıkça izleyin. Kömür?

Fosil yakıtlarla ilgili olarak, COP27 anlaşma metni Glasgow’un sözlerini büyük ölçüde tekrarlıyor ve tarafları “tam kömür enerjisini aşamalı olarak ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarını aşamalı olarak kaldırma çabalarını” hızlandırmaya çağırıyor.

Tüm fosil yakıtları aşamalı olarak ortadan kaldırma veya en azından kademeli olarak azaltma taahhüdünü dahil etme çabaları.

Pazar günü onaylanan ayrı bir “azaltma çalışma planı” anlaşması, Avrupa Birliği de dahil olmak üzere bazı tarafların daha da iddialı emisyon azaltma hedeflerine yönelik taahhütlerinin zayıfladığını hissettiği birkaç madde içeriyordu.

Eleştirmenler, Glasgow’un emisyon hedeflerini düzenli olarak güncelleme taahhüdünü baltalayan bir maddeye işaret ettiler – çalışma planının “hiçbir yeni amaç veya hedef dayatmayacağını” söyleyen dil. COP27 anlaşmasının bir başka bölümü, Paris Anlaşması’nda belirtilen daha uzun beş yıllık döngüye dönüş lehine yıllık hedef yenileme fikrinden vazgeçti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbach, “azaltma konusundaki gecikmiş adımların ve fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılmasının birçok büyük emisyon kaynağı ve petrol üreticisi tarafından engellenmesinin hayal kırıklığından öte olduğunu” söyledi.

Anlaşma ayrıca, bazıları arasında karbondioksit ve metan emisyonlarına yol açan bir fosil yakıt olan doğal gazın artan kullanımına kapı açtığı konusunda endişelere yol açan “düşük emisyonlu enerjiye” atıfta bulundu.

Norveç iklim bakanı Espen Barth gazetecilere verdiği demeçte, “Glasgow ile tamamen kopmuyor, ancak hırsı artırmıyor.”

Gelecekte iklim kaynaklı deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan sellerle karşı karşıya kalan Maldivler’in iklim bakanı, emisyonları azaltma konusunda hırs eksikliğinden yakındı.

Aminat Shouna genel kurulda “COP 27’de kaydettiğimiz ilerlemeyi takdir ediyorum” dedi. Ancak “azaltmayı başaramadık… 2025 yılına kadar en yüksek emisyon hedefimizi artırdığımızdan emin olmalıyız. Fosil yakıtları aşamalı olarak sonlandırmalıyız.”

(Bu hikaye, 10. paragraftaki bir yazım hatasını düzeltmek için yeniden basılmıştır.)

Valerie Wolkovici, Dominic Evans ve William James tarafından hazırlanan; Katy Daigle’ın yazdığı

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.