Daniel Snyder, Washington Komutanları için ‘olası takasları’ değerlendiriyor

Yorum

Washington Commanders’ın sahibi Daniel Snyder, Çarşamba günü NFL franchise’ını satmanın kapısını açarak, kendisi ve eşi Tanya’nın ekiple ilgili “potansiyel işlemleri değerlendirmek” için büyük bir yatırım bankasına kaydolduklarını duyurdu.

Takımın iki cümlelik açıklaması, Snyders’ın tüm franchise’ı mı yoksa sadece bir azınlık hissesini mi satmayı düşündüğünü belirtmedi. Ancak bir ekip sözcüsü, “Tüm seçenekleri araştırıyoruz” dedi ve Bank of America’nın çekirdek NFL işini yürüten bir bölümü olan BofA Securities’i işe alma kararı, Snyder’ın en azından ekibi terk etme olasılığını tarttığını gösteriyor. Son 23 yıldır ona ait.

Duyuru, franchise için uzun süredir tartışılan takma adın emekli olması, işyerinde taciz ve Daniel Snyder ve diğer eski ekip yöneticilerine karşı mali usulsüzlükler hakkında çok sayıda soruşturma açılmasıyla başlayan ve en son uzatılan çalkantılı iki yılın ardından geldi. taraftarların Tanya Snyder’ın videosunu salladığı ve “Takımı sat!”

Daniel Snyder, aleyhindeki herhangi bir iddiayı doğrudan reddetti ve grup defalarca “bir kültür değişikliği” sözü verdi. Ancak mülkiyet durumunda herhangi bir değişiklik olasılığı Çarşamba gününden önce kamuoyuna açıklanmadı.

Komutanlar yaptıkları açıklamada, “Dan ve Tanya Snyder ve Washington Komutanı bugün BofA Securities’i potansiyel bir işlemi değerlendirmek üzere görevlendirdiklerini duyurdular” dediler. “Snyders, takım, tüm çalışanları ve sayısız taraftarı için sahaya en iyi ürünü koymaya ve NFL’deki işyerleri için altın standardı belirlemeye devam etmeye kararlı.”

Grubu satmak olasılıklardan sadece biri olsa da, en uygun seçenek olabilir.

Denver Broncos’un son satışının gösterdiği gibi, hızla artan franchise değerleri göz önüne alındığında, varlıklı bireyler ve şirketler arasında bir NFL franchise’ına sahip olmaya olan ilgi hala yüksek, ancak aynı nedenden dolayı azınlık hisselerinin alıcılarının sayısı azdır. Komutanların yüzde 40’lık hissesi, karar verme yetkisi olmadığı için yüzde 20’lik bir indirime göre 1,8 milyar dolara mal olacak. Snyder’ın iş ortakları ve üst düzey yöneticilerle olan ihtilaf ve dava geçmişi, potansiyel yatırımcılar için bir başka husus olacaktır.

Lig sözcüsü Brian McCarthy Çarşamba günü yaptığı açıklamada, olası herhangi bir işlemin diğer takım sahiplerinin dörtte üçünün onayını gerektireceğini söyledi. Böyle bir oylama, Snyder’ın NFL, Gözetim ve Reform Meclis Komitesi ve DC ve Virginia’nın başsavcıları tarafından yürütülen soruşturmalar arasında meslektaşlarından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldığı bir zamanda gelecekti.

1999’da Daniel Snyder, takımı ve stadyumunu Jack Kent Cooke mülkünden 800 milyon dolara satın alan bir yatırımcı grubuna liderlik etti. Forbes, Komutanların Ağustos ayında 5,6 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin etti. Mart 2021’de Snyder, birleşik yüzde 40’a sahip olan üç sınırlı ortağı Dwight Schar, Fred Smith ve Robert Rothman’ı 875 milyon dolara sattı. Bu işlem, ortak sahiplerinden 31’ini gerektiriyordu. Kendisine 450 milyon dolar daha borç verilmesi gerekiyor.Sahibi ise, krediyi 2028 yılına kadar geri ödemesi gerekiyor.

NFL, olası işlem hakkında Çarşamba günü daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. Mart ayında, NFL sahipleri, franchise sahipliğindeki çeşitliliği tanıyan bir kararı onayladı.

Indianapolis Colts sahibi Jim Irsay son haftalarda söyledi O ve diğer NFL takım sahipleri, Snyder’ı kaldırmak için oy vermeyi ciddi bir şekilde düşünmeli. Komutanların sağından.

Irsay, geçen ay New York’ta düzenlenen şirket sahipleri toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun hakkında giderek daha fazla tartışmamız olacağını düşünüyorum” dedi. “Zor bir durum. Sahibi olarak onu ortadan kaldırmanın haklı olduğuna inanıyorum. [Commanders]. Bence bu yeniden gözden geçirmemiz gereken bir konu. Tüm kanıtlara bakmalı ve ilerlemek için eksiksiz olmalıyız. Ama bence ciddi olarak düşünülmesi gereken bir konu.

Irsay Cuma günü bir telefon görüşmesinde yorumlarını genişletti: “Bu açıklamanın nasıl çıkacağını bilmiyorum. Ama zaten ortaya çıkan şey çok rahatsız edici ve sürece katılmıyorum. Ve onun bir mal sahibi olarak kovulması kadar sert bir şeyi tartışmadığımıza çoğunlukla katılmıyorum. Dediğim gibi, yapmalıyız demiyorum. Ciddi olarak düşünülmesi gereken bir şey olduğunu söyleyebilirim.

Snyder’ı franchise’dan çıkarmak için sahiplerin en az dörtte üçünün oyu gerekecek. Birkaç sahip, Eylül ayında The Post’a umutlarını dile getirdi Ciddi olarak değerlendirilebilir Snyder’ı takımını satmaya zorlayarak ya da kovmak için oy vererek ligin franchise saflarından çıkarmaya çalışmak.

Bu sahiplerden biri, “Satması gerekiyor,” dedi. “Bazılarımız ona gidip satması gerektiğini söylemeliyiz.”

Çarşamba günü, herhangi bir mal sahibinin Snyder’ı satmaya çağırıp çağırmadığı hemen belli değildi.

Aynı sahibi Eylül ayında “Bir hareket olacağını düşünüyorum” dedi. “24 oy almamız gerekiyor”

Sahibi, NBA’den Phoenix Suns ve WNBA’dan Phoenix Mercury’nin sahibi Robert Sarver’a atıfta bulunarak, NFL ve takımların “tıpkı NBA gibi olması gerektiğini” söyledi. NBA, Sarver’ın ırkçı sıfatlar kullandığını ve kadın çalışanlara erkek meslektaşlarından farklı bir standartta davranarak ligin politikalarını ihlal ettiğini tespit ettikten sonra Sarver’ı bir yıl askıya aldı ve 10 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Sunucu, Eylül ayında her iki franchise için de alıcı bulma sürecine başladığını duyurdu.

Avukat Mary Jo White, NFL’nin devam eden soruşturmasına liderlik ediyor.

McCarthy Çarşamba günü, “Mary Jo White incelemesine devam ediyor,” dedi. “Zaman çizelgesinde herhangi bir güncellememiz yok.”

Takımın eski amigo ve pazarlama müdürü Tiffany Johnston, Şubat ayında bir kongre yuvarlak masa toplantısında Snyder’ın onu bir takım partisinde taciz ettiğini, elini kalçasına koyup limuzine doğru ittiğini söyledikten sonra lig, White’ı soruşturmaya başladı. Snyder, iddiaları “tamamen yanlış” olarak nitelendirerek reddetti.

Haziran ayında, The Post ayrıntıları bildirdi Bir çalışan, Snyder’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti Nisan 2009’da özel jetiyle yaptığı bir uçuş sırasında. O yılın ilerleyen saatlerinde grup, işten çıkarılan çalışana gizli bir anlaşmayla 1,6 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 2020 tarihli bir mahkeme dosyasında, Snyder Kadının iddialarına “haksız” denildi.

Nisan ayında, bir Meclis komitesi Federal Ticaret Komisyonu’na bir mektupta Snyder ve grup tarafından mali suistimal iddialarını detaylandırdı. Bölge Demokratik Başsavcısı Carl A. Racine ve Virginia’nın Cumhuriyetçi Başsavcısı Jason S. Miares bir soruşturma duyurdu. Grup, mali usulsüzlükleri reddetti.

Racine’in ofisi soruşturmasını neredeyse tamamladı Bu durumda daha fazla önlem almayı planlıyorSoruşturmaya aşina bir kişi geçen ay söyledi.

40’tan fazla eski ekip çalışanını temsil eden avukatlar Lisa Banks ve Debra Katz, “Bugünkü Dan ve Tanya Snyder’ın Washington Commanders’ı satmayı araştırdığına dair haberler ekip, eski ve şimdiki çalışanları ve birçok hayranı için iyi bir haber” dedi. Çarşamba günü yaptığı açıklamada. “Bunun nasıl sonuçlanacağını görmemiz gerekecek, ancak bu, öne çıkan birçok cesur kadın ve erkek için iyileşme ve kapanma yolunda büyük bir adım olabilir.”

NFL, White’ın soruşturmasının ne zaman sonuçlanacağını söylemedi. Lig, avukat Beth Wilkinson tarafından komitenin işyerinde yürütülen daha önceki bir soruşturmanın bulgularının aksine, White’ın raporunun kamuya açıklanacağını söyledi.

Meclis komitesinin bulgularını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor. Daniel Snyder, Temmuz ayında 10 saatten fazla bir süre boyunca komite ile yeminli bir duruşmaya uzaktan katıldı. Eski takım başkanı Bruce Allen, Eylül ayında mahkeme celbi altında yaklaşık 10 saat boyunca uzaktan ifade verdi.

Kasım 2020’de Post, Snyder’ın sınırlı ortaklarının Behdad Ekbali ve Clearlake Capital’in milyarder kurucu ortakları Jose Feliciano ve Feliciano’nun eşi Quanza Jones’tan 900 milyon dolarlık bir teklif aldığını bildirdi. Satışlar engellendi, Snyder, Smith ve Rothman’a yapılan teklifleri eşleştirmek için ilk reddetme hakkını kullanmaya çalıştı, ancak Schar’a yapılan teklif eşleşmediği için, o sırada duruma aşina olan insanlar söyledi. Bu, Snyder’ın bu tür hakları seçici olarak kullanma hakkına sahip olup olmadığı konusunda bir anlaşmazlığa yol açtı.

Ekbali ve Feliciano’nun, Haziran ayında Pat Bowlen Trust tarafından Walmart’ın varisi Rob Walton liderliğindeki bir gruba 4.65 milyar dolara satılan Denver Broncos için yarıştıkları bildiriliyor. Bir NFL franchise için şimdiye kadar ödenen en yüksek miktardır. Sahipler Walton’ın Ağustos’taki satın alımını onayladı.

Çarşamba günkü duyuru, yeni bir Komutanlar stadyumu için kamu finansmanı için müzakereleri durdurdu. Komutanları Virginia’ya çekme çabalarına öncülük eden bir eyalet yasa koyucusu, Haziran ayında bu çabaların durduğunu söyledi. Eyalet Senatosu Çoğunluk Lideri Richard L. Saslau (D-Fairfax) daha sonra şunları söyledi: “Dışarıda bir sürü şey vardı, birçok insan ‘Saslau, bunun beklemesi gerekecek’ diyordu.”

Çarşambadan önce generaller Snyder’ın takımı satmayacağını söyledi. Irsay’ın kamuoyuna yaptığı orijinal yorumların ardından, yönetim kurulu sözcüsü, “Bu davadaki gerçek kanıtları görme fırsatına sahip olduğunda, Mr. Umarız Irsay karar verir. Yapmayacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.