Demokratlar, cumhurbaşkanlığı ön seçim programını hızlandırmaya hazırlanıyor

Michigan ve Minnesota gibi eyaletler içeri girmeye çalışırken Nevada, New Hampshire üzerinden ülkede ilk kez oynuyor. Komite, listeye beşinci bir program ekleme olasılığına hala açıkken, iki eyaletin maçlarını aynı gün yapabileceği öne sürüldü. Ne kadar değişeceği belli değil. Ancak bu parti tartışmalarının dışında ve içinde birçok Demokrat liderin en az bir net tercihi var: Iowa’nın imrenilen en üst noktasından çıkarılması.

Takvimi yeniden düzenlemekle görevli grup olan DNC’nin Kurallar ve İçtüzük Komitesi sürecine aşina olan bir Demokrat, “Iowa’nın kalmasının hiçbir yolu olmadığını düşünüyorum, Iowa’nın kalması için hiçbir neden yok,” dedi. “Seçim olarak, Iowa’yı tamamen kaybettik.”

Bu hafta ilerleyen saatlerde, Kurallar Komitesi konuyu tartışmak için Washington, D.C.’de tekrar toplanacak. Gündeme aşina kaynaklara göre, DNC’nin Ocak sonu veya Şubat başındaki tam oylamasından önce yapılacak olan toplantıda 2024 başkanlık aday takvimi için bir teklifle ilerlemeleri bekleniyor.

Ancak bazı DNC üyeleri arasında Beyaz Saray’ın sessizliği konusunda hayal kırıklığı var.

“Cumhurbaşkanı erken pencerede şu ya da bu devleti istediğini söylerse, onu destekleyeceğim çünkü o partinin lideri ve geri kalan her şeyi hayal edeceğim. [rules committee] üyesi aynı şekilde hissediyor,” dedi isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir DNC üyesi. “Bu yüzden tüm bu sürece tüm bu zaman, enerji ve para yatırımı yapmamız ve Beyaz Saray’ın bize hiçbir şey vermemesi ve karar vermek için sadece günlerimiz olması sinir bozucu.”

Adam, “Neredeyse Kabuki tiyatrosu gibi,” diye devam etti.

DNC’nin karşı karşıya olduğu öne çıkan sorulardan bazıları, Kasım ayı ara sınav sonuçlarına göre yeniden çerçevelendirildi.

Birincisi, erken eyalet düzeninde Orta Batı’yı temsil eden Iowa’nın yerini hangi eyaletin alacağı. Hem Michigan hem de Minnesota, slot için önde gelen yarışmacılar olarak görülüyor ve Kasım ayındaki sonuçlarla pozisyonlar daha da güçlendi. Demokratlar, Michigan eyalet yasama meclisinin her iki meclisini de ters çevirdi ve Vali Gretchen Whitmer’ı yeniden seçerken, Minnesota’daki Demokratlar eyalet Senatosunu ters çevirerek ve Vali Tim Walls’u yeniden seçerek üçlü kontrolü güvence altına aldı.

Bu zaferler, her iki devletin ön seçimlerinin tarihini yasal olarak değiştirmesinin önünü açarak, bu sonuçlar olmadan karşılaşacakları lojistik engelleri ortadan kaldırıyor. Walls, diğer eyalet liderleriyle birlikte, bu ay DNC üyelerine, partisinin bu tür yasaları geçirme taahhüdünü teyit eden bir mektup göndererek, Minnesota’nın “güçlü bir eyalet ve yerel parti altyapısı ile birleştiğinde ülkedeki en temsili yaklaşım” olduğunu söyledi. , kampanyalar için lojistik ve finansal avantaj.” “

Temsilci Debbie Dinkel (D-Mich.), eyaletinin adaylık takvimindeki yetkisini artırma sorumluluğunu yöneten, eyaletinin ara dönem komitesine yazdığı bir mektupta, erken pencereye girmeyi “birincil odak noktası” yapacağını söyledi. DNC’de açık bir koltuk için teklif verin.

Dingell mektubunda, “Demokratların ulusal seçimleri kazanmak için lobi yapması gereken çekirdek gruplar, devletimizin bel kemiğidir.” “Michigan, çok çeşitli bir savaş eyaleti ve Amerika’nın küçük bir evrenidir.”

Birkaç DNC üyesi, Michigan’ın şu anda Minnesota’ya karşı bir üstünlüğü olduğunu düşündüklerini söyledi. Ancak bazı üyeler, Michigan’ın büyüklüğünden dolayı geri tepmeyle karşı karşıya kalabileceğini söyleyerek, komitenin önceki toplantılarda eyaletlerin daha az bilinen adayların kampanya yapıp kazanması için yeterince küçük ve küçük olması gerektiğini sık sık gündeme getirdiğini de sözlerine ekledi.

“Michigan taraftarlarının sorduğu büyük tereddüt: Çok mu büyükler? Diğer üçünü gölgede bırakacaklar mı?” Başka bir DNC üyesi, “Ama Michigan, içeri girmeleri için onlara söylediğimiz her şeyi yaptı” dedi.

Michigan destekçileri, eyaletin Flint ve Grand Rapids gibi düşük maliyetli medya pazarlarına işaret ediyor. Ancak en büyük pazar olan Detroit’in, başkanlık kampanyasının bir parçası olarak seçmenlere sunacağı milyonlarca doları hâlâ var.

Iowa ise hala savaşıyor. Iowa Demokrat Parti Başkanı Ross Wilburn, Pazartesi akşamı Kurallar ve Mevzuat Komitesine, partisinin 2020’de patlayan karmaşık ve zor bir parti sistemini basitleştirme planlarını özetleyen bir mektup gönderdi – “başkanlık tercihinin tüm postayla oy pusulası ifadesi.” , sonuçları tablo haline getirme çabaları parti gecesi sırasında bozuldu.

Wilburn mektupta, “Iowa gibi kırsal eyaletlere ses vermek kritik öneme sahip” ve “Parti, Orta Batı’nın kalbindeki tüm seçmen grubunu partiye bir nesil zarar vermeden terk edemez” diye yazdı. Siyaset.

Ancak giderek Cumhuriyetçi eğilimli bir eyalet olan Iowa, genel seçimlerde yarışan ırksal, ekonomik ve coğrafi açıdan farklı eyaletlere öncelik vermeyi amaçlayan DNC tarafından belirlenen kriterlere pek uymuyor.

Iowa, takvimdeki etkili konumunu kaybederse, New Hampshire’ı geçerek Nevada’nın sahasının bir parçası olacak. İçinde DNC üyelerine bir notNevada Demokratları, küçük ama çeşitli nüfusu ve genel seçimlerdeki dar marjlarının, erken pencere için uygunluğunu kanıtladığını savundu.

Rahmetli Senatör, “Önce Nevada’nın seçilmesi, Demokratların gelecekteki başkanlık seçimlerini kazanmasına, ele alınan diğer tüm eyaletlerden daha fazla yardımcı olacaktır” dedi. Harry Reid’in (D-Nev.) eski bir baş danışmanı olan Rebecca Lambe yazdı.

Bu arada New Hampshire’ın, küçük boyutu ve yakın genel seçim geçmişinin, bir asırdır güçlü başkanlık adayları ürettiği iddia edilebilir. Ayrıca, devletin ulus içinde birincil olmasını zorunlu kılan ve yetkililere birincil tarihi yıldan yıla öyle kalmasını sağlamak için değiştirme özgürlüğü veren kendi eyalet yasalarına da büyük ölçüde güvenir.

New Hampshire Demokrat Parti Başkanı Ray Buckley WMUR’a gruba güvenmediğini söyledi “Üyelerle yaptığım görüşmelere” dayalı olarak köklü değişiklikleri onaylayın.

DNC ne yapmaya karar verirse versin, yaklaşık yirmi yıllık daha bağlantılı bir takvimden sonra Cumhuriyetçilerden temel bir kopuşu temsil edecek.

Bu yılın başlarında, Cumhuriyetçi Ulusal Komite mevcut birincil eyaletler sıralamasını yeniden teyit etmek için oy kullandı: Iowa, New Hampshire, Güney Carolina ve Nevada. Bir eyalet sınırı aşmaya çalışırsa, RNC bu eyaletlerin delegelerinden bazılarını kaldırmasına izin verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.