Doğrudan Duyurular: Teksas Yüksek Polisi Wolde, polis müdahalesiyle konuşuyor

AUSTIN, Teksas (AP) – Polis, silahlı saldırganı Wolde okul katliamı mahallinde binaya girdikten üç dakika sonra gözaltına almak için yeterli sayıda memur ve silah sesine sahipti ve kilitlediği sınıfın kapısını açmadan kilitledi. Kontrol etme zahmetinde bulunurlarsa, Teksas Eyaleti Polis Departmanı başkanı Salı günü ifade vererek, kolluk kuvvetlerinin tepkisini “korkunç bir başarısızlık” olarak ilan etti.

Bunun yerine silahlı memurlar bir saatten fazla bir süre kaldırımda durdular, kısmen silah ve teçhizat beklediler ve sonunda sınıfa girdiler ve silahlı adamı öldürerek 24 Mayıs saldırısını sonlandırdılar. 19 çocuk ve iki öğretmen öldürüldü.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı müdürü Albay Steve McGrath, eyalet Senatosu duruşmasında utangaç bir ifadeyle, “Parmak arası terlikleriniz ve Bermuda şortlarınız umurumda değil, siz girin,” dedi.

McGrath’a göre, sınıf kapısı tasarım gereği içeriden kilitlenemedi ve bir öğretmen çekimden önce kilidin kırıldığını söyledi. Ancak McGrath, yetkililerin çatışma sırasında kapıyı açmaya çalıştığına dair hiçbir belirti olmadığını söyledi. Bunun yerine polis anahtarı beklediklerini söyledi.

McGrath kapı hakkında, “Asla korunmadığına inanmak için büyük bir nedenim var,” dedi. “Kapıyı deneyip kilitli olup olmadığına bakmaya ne dersin?”

Rob İlköğretim Okulu’nda kolluk kuvvetleri müdahalesinde gecikme Federal, eyalet ve yerel soruşturmaların odak noktası haline geldi.

McGrath, Pete Arredonto’yu yüklediWagalde Okul Bölgesi Polis Şefi McGrath şunları söyledi: “Adanmış memurların 111 ve 112 numaralı odalara girmesini engelleyen tek şey, memurları ‘hayatları memurlardan önce’ koymaya karar veren olay yeri komutanıdır. Çocuklar.”

McGrath, Arredondo’nun “korkunç kararlar verdiğini” söyledi ve polisin tepkisinin “işimizi on yıl geriye götürdüğünü” söyledi.

Arrotondo, kendisini sorumlu görmediğini ve kolluk kuvvetlerinin müdahalesinin başka biri tarafından kontrol edildiğini söyledi. Associated Press’ten gelen yorum taleplerini defalarca reddetti ve avukatı Salı günü hemen yanıt vermedi.

Youtube videosu küçük resmi

Komite başkanına göre, polis şefi Salı günü Texas House Komitesinin kapalı kapılar ardındaki duruşmasında yaklaşık beş saat ifade verdi.

Senatolar en son ayrıntılara öfkeyle tepki gösterdi, bazıları Arrotondo’nun yetersiz olduğunu ve gecikmenin hayatlara mal olacağını söyledi. Diğerleri, olay yerindeki hükümet birliklerinin neden sorumlu olmadığı konusunda McGrath’a baskı yaptı. McGrath, askerlerin bunu yapmak için yasal yetkileri olmadığını söyledi.

Kamu güvenliği şefi, AR-15 tarzı yarı otomatik tüfekli 18 yaşındaki bir adam olan silahlı adamın üç dakika içinde iki silahlı üç memurun binaya girdiği bir zaman çizelgesi sundu. Birkaç dakika sonra birkaç görevli daha içeri girdi. Önce kaldırıma çıkan iki polis, yangına çobanlık yaptı.

McGrath, polisin 1999’da Colorado’daki Columbine Lisesi’nin 13 kişiyi öldürmesinden bu yana geçen yirmi yılda kolluk kuvvetlerinin öğrendiklerinin çoğunu alıkoyma kararının olduğunu söyledi.

“Bir SWAT ekibini beklemenize gerek yok. Sadece bir subayınızın olması gerekiyor” dedi. “Memurlar kalkanların sınıfa girmesini beklemek zorunda değiller.

McGrath, tetikçi içeri girdikten sekiz dakika sonra, bir memurun polisin sınıf kapısını kırmak için kullanılabilecek ağır bir kokpite sahip olduğunu söyledi.

Kamu güvenliği şefi, yaklaşık 700 görüşmeyi içeren bir soruşturmaya dayanarak, suikastın net bir resmini sağlamak için yaklaşık beş saat harcadı ve bir dizi kaçırılan fırsatı, iletişim ihlallerini ve hataları özetledi. Suistimal durumunda:

– Arredonto’nun radyosu yok.

– Okul içinde polis ve şerif telsizleri çalışmıyor. Sadece sergilenen sınır devriye ajanlarının telsizleri çalıştı ve düzgün çalışmadı.

– Polisin müdahalelerini koordine etmek için kullandığı bazı okul haritaları yanlış.

Teksas Valisi Greg Abbott da dahil olmak üzere kamu liderleri, başlangıçta Wolverhampton’daki polis müdahalesini övdü. Abbott, yetkililerin hızlı davrandığını ve katili “inanılmaz bir cesaretle” vurarak öldürdüğünü ve böylece hayat kurtardığını söyledi. Daha sonra yanlış yönlendirildiğini söyledi.

Eyalet polisi başlangıçta, saldırgan Salvador Ramos’un okula bir öğretmen tarafından açılan dış kapıdan girdiğini söyledi. Ancak McGrath, öğretmenin kapıyı kapattığını söyledi., Ama onun bilgisi olmadan, sadece dışarıdan kilitlenebilir. McGrath, silahlı adamın “düz yürüdü” dedi.

McGrath, saldırganın binaya aşina olduğunu ve saldırıyı gerçekleştirdiği sınıfta dördüncü sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. Kamu güvenliği şefi, Ramos’un o gün polisle temasa geçmediğini söyledi.

Sen, okul kapıları kilitlenmezse, tüm kilitleme ve keskin nişancı eğitimi prototipinin işe yaramaz olacağını söyledi. Paul Bettencourt söyledi. “Bütün okulun kilit altında tutmak için eğitildiğini düşündüğümüz bir kültürümüz var… ama başarısızlık için bir koşul koyacağız” dedi.

Bettencourt, Arredonto’ya kamuoyu önünde ifade vermesi için meydan okudu ve derhal kendini kovması gerektiğini söyledi. Polis beklerken silah sesleri duyduğunu öfkeyle belirtti.

“Bu sefer en az altı el ateş edildi” dedi. “Neden ateş ediyor? Birini öldürür. Ancak olayın komutanı hiçbir şey yapmamak için tüm sebepleri bulur.

Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin Salı günü yaptığı açıklamada, kentin soruları halka açık bir şekilde yanıtlamaması veya kayıtları yayınlamaması için “belirli yasal nedenleri” olduğunu söyledi.. Açıklamada, “Hiçbir örtbas yok” dedi.

Öğleden sonra, Wollde belediye meclisi, meclis üyesi Aradonto’nun halka açık toplantılara katılmasına izin verilmesine oybirliğiyle karşı oy verdi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları, belediye başkanlarına onu görevden almaları için çağrıda bulundu.

Amerikalı Joe Corsa’nın büyükannesi Berlinda Arrola, “Lütfen, lütfen, size yalvarıyoruz, bu adamı hayatımızdan çıkarın” dedi.

Toplantıdan sonra Belediye Başkanı McGrath, Arrotondo’yu suçladığını ve Kamu Güvenliği Departmanının defalarca çekim hakkında yanlış bilgi yayınladığını ve kendi yetkililerinin rolünü körelttiğini ifade etti.

Senato’yu bir “palyaço gösterisi” olarak nitelendirdi ve McGrath’tan hükümet birliklerinin katılımı hakkında bir şey duymadığını ve katliam sırasında okul salonundaki sayılarının diğer herhangi bir kolluk kuvvetinden daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Kolluk kuvvetlerinin müdahalesiyle ilgili sorular, suikasttan birkaç gün sonra başladı. Üç gün sonra McGrath, Aradonto’nun sınıfa 70 dakikadan fazla girmemek için “yanlış bir karar” verdiğini söylerken, okul dışındaki sıkıntılı ebeveynler iki sınıfta dördüncü sınıf öğrencileri olarak yardım için 911’i aramaları için yetkililere yalvardı. İçeri gir.

Arredonto, silahlı adamın okulun dışında kamyonuna ilk çarpmasından bir saat sonra, McGrath’ın kronolojisine göre şunları söyledi: “İnsanlar neden bu kadar uzun sürdüğünü soracaklar. Hayatımızın geri kalanını kurtarmaya çalışıyoruz.

Ancak McGrath Salı günü yaptığı açıklamada, memurların sınıfa girmesinden önce geçen sürenin “dayanılmaz” olduğunu söyledi.

Polis, Ramos’un okul disiplin belgelerinde herhangi bir kırmızı bayrak bulamadı, ancak hayvanlara zulme karıştığını röportajlardan öğrendi. McGrath, “Bir torba ölü kediyle dolaştı” dedi.

Saldırının olduğu günler ve haftalar boyunca, yetkililer neler olduğuna dair çelişkili ve yanıltıcı açıklamalar yaptı. Ancak McGrath milletvekillerine güvence verdi: “Bugün hakkında ifade verdiğim her şey doğrulandı.”

McGrath, yalnızca bir öneride bulunulabilseydi, bunun ek eğitim için olacağını söyledi. Ayrıca Teksas’taki her eyalet devriye arabasının kalkanları ve kapı kırıcıları olması gerektiğini söyledi.

“Her birliğin nasıl ihlal edileceğini bilmesini ve bunu yapacak araçlara sahip olmasını istiyorum” dedi.

___

Associated Press yazarları Dallas’tan Jamie Stenkil ve Ohio’dan Terry Wallace, Toledo, John Sever ve Austin’den fotoğrafçı Eric Kay rapora katkıda bulundu.

___

Wolde okul saldırısıyla ilgili ek AP kapsamı bulun: https://apnews.com/hub/uvalde-school-shooting

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.