Dow 200 puandan fazla düşerek resesyon korkularını körüklüyor

Hisse senetleri, Federal Rezerv yetkililerinin enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını düşürmesi ve faiz oranlarını artırmasıyla Perşembe günü düştü.

Dow Jones endüstri ortalaması 274 puan veya %0,8 düştü. S&P 500 %1,1 düşerken Nasdaq bileşik endeksi %1,4 düştü.

Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard bir konuşmada söyledi Perşembe günü, “politika faizi hala yeterince kısıtlı olduğu düşünülen bölgede değil” dedi.

Bullard, “Para politikası duruşundaki değişikliğin, gözlemlenen enflasyon üzerinde yalnızca sınırlı etkileri olmuş gibi görünüyor, ancak piyasa fiyatlandırması, enflasyonun 2023’te yükselmesinin beklendiğini gösteriyor” dedi.

2 yıllık Hazine getirisi Perşembe sabahı %4.437’ye yükseldi ve daha yüksek oranların ekonomiyi resesyona sokabileceğine dair korkuları artırdı.

“Çok sıkı bir işgücü piyasası görüyorum ve oraya ulaşmak için gerçek bir yavaşlama ve hatta belki ekonomide bir daralma olmadan enflasyonu nasıl düşürürsünüz bilmiyorum” dedi. Kansas City Fed Başkanı Esther George Wall Street Journal için Çarşamba günü.

Durgunluklara karşı daha savunmasız olan hisse senetleri ve daha yüksek oranlar kayıplara yol açar. Wells Fargo liderliğindeki finansman yetersizdi. Teknoloji hisseleri Tesla ve Netflix düştü.

UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Mark Heffel bir notta, “Ek parasal sıkılaştırma ve bu yılki oran artışlarının genel etkisi, durgunluk risklerinin yükseldiğini gösteriyor” dedi. “Ufukta faiz indirimleri, büyüme ve şirket kazançları ile birlikte sürdürülebilir bir rallinin makroekonomik ön koşullarının henüz oluşmadığına inanmaya devam ediyoruz.”

Son hamleler, Wall Street’te üç gün içinde ikincisi olan zorlu bir günün ardından geldi. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %0,83 ve %1,54 düştü. Dow Jones Sanayi Ortalaması 39.09 puan veya %0.12 kaybetti.

gelen aşağı yönlü baskı Zayıf rehberlik Target, enflasyonun alışveriş yapanları tatil sezonuna girmesiyle sıkıştırdığı için satışların düştüğünü söyledi. Minneapolis merkezli zincir %13 düşüşle kapanırken, ileriye dönük rehberliği diğer perakendeciler üzerinde şüphe uyandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.