Dow, Goldman Sachs hisselerinin baskısıyla 300 puan düştü

Tüccarlar, New York City’de 17 Ocak 2023 sabah ticareti sırasında New York Borsası katında çalışıyor.

Micheal M. Santiago | İyi resimler

Hisse senedi piyasası, yatırımcıların 2023’ün başları için ivme kazanmaya çabalaması ve en son kazanç sonuçlarını tartması nedeniyle Salı günü bölündü.

Dow Jones endüstriyel ortalaması, düşen Goldman Sachs hisselerinin etkisiyle 335 puan veya %1 kaybetti. Nasdaq bileşik endeksi %0.2 yükseldi. S&P 500 düz çizgi etrafında gezindi.

Goldman, bankanın açıklamasından sonra yaklaşık %6 düştü On yılın en kötü gelir kaybı Dördüncü çeyrek için. Sonuçları, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi gelirlerindeki düşüşler tarafından baskı altına alındı. Bu arada, rakip Morgan Stanley, kısmen rekor servet yönetimi geliri nedeniyle beklenenden daha iyi rakamlar yayınladı. Hisseleri yüzde 6 arttı.

Sonuçlar, JP Morgan ve Citigroup gibi diğer büyük bankaların karışık üç aylık sonuçlar bildirmesinin ardından geldi.

FactSet’e göre, S&P 500 Salı sabahına kadar yaklaşık %7’lik kazançlar bildirdi. Bu şirketlerin %70’i beklentileri aşıyor. United Airlines, üç aylık sonuçlarını günün ilerleyen saatlerinde açıklayacak.

Morgan Stanley’in baş ABD hisse senedi stratejisti Mike Wilson’a göre, Wall Street yeni yıla başlamak için olumlu bir haftadan çıkıyor, ancak yatırımcılar bir aynalar salonuna girmiş olabilir.

“Bu yılki patlamaya düşük kaliteli ve çok düşük hisse senetleri öncülük etti. Ancak, döngüsel hisse senetlerinde savunma hisse senetlerine kıyasla güçlü hareketler görüldü. Bu hareket, özellikle yatırımcılara bir şeyleri kaçırdıklarını ve yeniden konumlandırılmaları gerektiğini hissettirdi.” Wilson dedi.

“Açıkçası, güçlü bir değişim oldu, ancak ayı piyasalarının sona ermeden önce herkesi kandırmanın bir yolunun olduğunun farkındayız” diye ekledi. “Misyonumuz ve sürecimiz çok sağlam olduğu ve buna inandığımız için bu özel ayı piyasası rallisini ısırmıyoruz.”

Dow Jones Sanayi Ortalaması YTD

Yılbaşından bu yana Nasdaq kompoziti, yatırımcıların büyüme stokları için iyileşen bir manzara umuduyla eskimiş teknoloji hisseleri satın almalarıyla %6 önde gidiyor. S&P 500 ve Dow, yılın başından bu yana sırasıyla %4 ve %2 yükseldi.

Kazançlar, yatırımcıların, Federal Rezerv’in faiz oranlarını bir kez daha düşürmesini haklı çıkaracağı umuduyla, daralan bir ekonominin işareti olarak gördüğü enflasyonla ilgili verilerin ilk hasadının ardından geldi. Geçen hafta, Aralık ayı tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre %0,1’lik bir düşüş gösterdi ancak fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına göre %6,5 daha yüksekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.