Dow, güçlü istihdam raporunun ardından dalgalı ticarette 200 puanlık kaybın izini sürmek için yatay seviyeye dönüyor.

Dow Jones sanayi ortalaması, yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz oranlarını sıkılaştırma kampanyası için güçlü bir işgücü piyasasının ne olacağını ölçmesiyle, beklenenden çok daha iyi bir Temmuz istihdam raporunun ardından önceki kayıplarından toparlandı.

Dow Jones endüstriyel ortalaması, 200 puandan fazla düştükten sonra sadece 3 puan kaybetti. Faiz oranlarının güçlü bir istihdam raporundan yükselmesiyle banka hisseleri gün içi geri dönüşe öncülük etti. S&P 500, daha önce yaklaşık %1 kaybettikten sonra yatay seyretti. Nasdaq kompoziti yaklaşık %0.1 düştü.

İşgücü piyasası Temmuz ayında 528.000 iş ekledi. Bu, Dow Jones’un 258.000 artış tahminini kolayca geçti. İşsizlik oranı ise %3,6 olan tahminden %3,5’e geriledi. Ücret artışı da aylık bazda %0,5 ve bir yıl öncesine göre %5,2 artarak tahmin edilenden daha fazla yükseldi ve bu da yüksek enflasyonun hala bir sorun olduğunu gösteriyor.

Hisse senetleri raporun ardından düşüşle açıldı, ancak ekonominin şu anda resesyonda olmadığını gösteriyor gibi görünüyordu.

P. Riley Financial’ın baş piyasa stratejisti Art Hogan, “‘Fed devam edecek ve gelecek yıl faizleri düşürmeye başlayacak’ diye atlayan herkes bir sonraki istasyonda inmeli çünkü bu kartlarda yok,” dedi. “

Merkez bankası artan enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını yükseltmeye devam ettikçe iş büyümesinin yavaşlaması bekleniyordu, ancak rapor işgücü piyasasının hala sıcak olduğunu gösteriyor. Rapor, merkez bankasının Eylül toplantısında faiz oranlarını ne kadar artıracağına karar vermeden önce bakacağı iki rapordan biri olduğu için önemli.

Başlıca ortalamalar, Fed’in artış hızını yavaşlatacağı umutlarıyla Temmuz ayında 2020’den bu yana en iyi aylarını yayınladı. S&P 500 geçen ay yüzde 9.1 yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.