Dünya’ya düşen büyük bir asteroitte daha önce hiç görülmemiş iki mineral bulundu.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Bilim adamları, 15.2 metrik ton (33.510 pound) ağırlığındaki bir göktaşında daha önce hiç görülmemiş iki mineral keşfettiler.

Mineraller, 2020’de Somali’de keşfedilen bir göktaşının 70 gramlık (neredeyse 2,5 ons) bir parçasından geldi ve bu, onu şimdiye kadar keşfedilen en büyük dokuzuncu göktaşı yapıyor. basın bülteni Alberta Üniversitesi’nden.

Üniversitenin göktaşı koleksiyonunun küratörü Chris Herd, sınıflandırabilmek için uzay taşından örnekler aldı. İncelediğinde olağandışı bir şey fark etti – numunenin bazı kısımları mikroskop altında tanımlanamadı. Locock, yeni mineralleri tanımlama konusunda deneyim sahibi olduğu için, üniversitenin elektron mikroprob laboratuvarı başkanı Andrew Locock’a danıştı.

Üniversitenin Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Herd yaptığı açıklamada, “Biraz analiz yaptığı ilk gün, ‘En az iki yeni mineraliniz var’ dedi” dedi. “Bu benzersiz. Çoğu zaman yeni bir mineral olduğunu söylemek için çok daha fazla çalışma gerekir.

Bir mineral olan elalitin adı, Somali’nin merkezindeki El Ali şehrinin yakınında bulunduğu için “El Ali” göktaşı olarak adlandırılan uzay nesnesinin kendisinden türetilmiştir.

Herd, ikinci elkistontoniti Arizona Eyalet Üniversitesi’nin Gezegenler Arası Girişimi başkan yardımcısı Lindy Elkins-Tandon’dan sonra seçti. Elkins-Daunton, o üniversitenin Dünya ve Uzay Çalışmaları Okulu’nda bir Regents Profesörü ve NASA Gelen Baş Araştırmacısıdır. Psikolojik çalışma – Mars ve Jüpiter arasında Güneş’in etrafında dönen metal açısından zengin bir asteroidin yolculuğu, uzay ajansına göre.

Herd, “Lindy gezegenlerin çekirdeklerinin nasıl oluştuğu, bu demir-nikel çekirdeklerin nasıl oluştuğu ve elimizdeki en yakın benzetmenin demir göktaşları olduğu konusunda pek çok çalışma yaptı. Bir minerale isim vermesi ona mantıklı geldi.” ve bilime yaptığı katkıları tanıyın.”

Las Vegas Nevada Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde mineralog ve araştırma profesörü olan Oliver Shaner, Uluslararası Mineraloji Derneği’nin bu yılın Kasım ayında iki yeni minerali onaylaması “işin güçlü olduğuna işaret ediyor” dedi.

Herd, “Ne zaman yeni bir mineral bulsanız, gerçek jeolojik koşullar, kayanın kimyası daha önce keşfedilenden farklıydı” dedi. “Onu bu kadar heyecan verici yapan da bu: Bu özel göktaşı, resmi olarak bilim için yeni olarak tanımlanan iki mineral içeriyor.”

Bir Alberta Üniversitesi yayınına göre, Lowcock’un hızlı bir şekilde tanımlanması mümkün oldu çünkü benzer mineraller daha önce sentetik olarak yaratılmıştı ve yeni keşfedilen minerallerin bileşimini insan yapımı muadilleriyle eşleştirebildi.

Bir meteorolog ve eski yardımcı doçent ve Los Angeles, California Üniversitesi’nde Dünya, Gezegen ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde araştırma jeokimyacısı olan Alan Rubin dedi. “Yeni bileşikler yaratabilirler – biri, fiziksel olarak neyin mümkün olduğunu görmek için bir araştırma ilgisi olarak, diğerleri ise … ‘iletkenlik veya yüksek basınç gibi bazı pratik veya ticari kullanım için belirli özelliklere sahip bir bileşik arıyoruz. Veya yüksek erime sıcaklığı.’

“Bir araştırmacının bir göktaşı veya karasal kayada daha önce bilinmeyen bir mineral bulma şansı, o zaman genellikle aynı bileşim daha önce malzeme bilimcileri tarafından yapılmıştır.”

Shaner, iki yeni mineralin demir fosfat olduğunu söyledi. Bir fosfat, fosforik asidin bir tuzu veya esteridir.

“Demir göktaşlarındaki fosfatlar ikincil ürünlerdir: demir göktaşlarının nadir birincil bileşenleri olan fosfitlerin oksidasyonu ile oluşurlar” dedi e-posta ile. “Dolayısıyla, iki yeni fosfat bize göktaşı malzemesinde meydana gelen oksidasyon süreçlerini anlatıyor. Oksidasyonun çarpışmadan sonra uzayda mı yoksa Dünya’da mı meydana geldiği görülecek, ancak bildiğim kadarıyla bu göktaşı fosfatlarının çoğu Her iki durumda da, oksidasyona neden olan reaktan muhtemelen suydu.

Bulgular, Kasım ayında Alberta Üniversitesi Uzay Araştırmaları Sempozyumunda sunuldu. Rubin, vahiylerin “güneş sisteminde bulunabilen ve oluşturulabilen doğal malzemeler hakkındaki görüşümüzü genişlettiğini” söyledi.

Herd, mineralleri içeren El Ali göktaşının bir alıcı bulmak için Çin’e gönderilmiş gibi göründüğünü söyledi.

Bu arada, araştırmacılar, uzay taşı oluştuğunda göktaşı içinde hangi koşulların olduğunu ve üçüncü bir olasılığı bulmak için hala mineralleri analiz ediyorlar. Yeni keşfedilen minerallerin gelecekte heyecan verici etkileri olabileceğini de sözlerine ekledi.

Herd, “Yeni bir malzeme bilindiğinde, toplumdaki çok çeşitli konulardaki potansiyel uygulamaları nedeniyle malzeme bilimcileri de ilgilenir.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.