E-postada, bir Trump avukatının iade edilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya varmasının ardından kayıtların istendiği belgeler yazıyor.

Dönemin Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray konutunda saklanan yaklaşık iki düzine başkanlık kaydı, görev süresinin son günlerinde Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’ne iade edilmedi. Yine, ajansın en iyi avukatından gelen bir e-postaya göre.

“Bildiğimiz kadarıyla, geçen yıl Başkan Trump göreve geldiğinde Beyaz Saray konutunda yaklaşık iki düzine orijinal başkanlık kaydı tutuldu ve Pat Cipollone’nin son günlerinde olmaları gerektiğine dair kararlılığına rağmen, NARA’ya transfer edilmediler. Dairesinin baş danışmanı Gary Stern, Mayıs 2021’de Trump’a verdiği demeçte, avukatlara bir e-posta yazdı ve bir kopyası The Washington Post tarafından gözden geçirildi.

E-posta, NARA yetkililerinin, Trump Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce düzinelerce resmi kayıt tutma konusunda endişeli olduğunu gösteriyor – bu, Trump’ın kayıtları tekrar tekrar reddetmesiyle ancak önümüzdeki aylarda artan bir endişe. Bu, Trump’ın avukatlarının, Trump’ın belgeleri alması konusunda endişeleri olduğunu ve en azından üst düzey arşivcilere göre, Trump belgeleri sakladığı zaman kutuların iade edilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını gösteriyor.

Eski başkanın görevden ayrılmasından yaklaşık 100 gün sonra gönderilen ve “Yardım için Başkan Yardımcısının Kayıtları” başlıklı, daha önce açıklanmayan e-posta, aynı zamanda arşivcilerin 18 aylık bir süre boyunca gizli materyaller de dahil olmak üzere belgelere ulaşma girişimlerini detaylandırıyor. Bu ay, Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago kulübüne bir FBI baskını ile sonuçlandı.

Cipollone, Trump’ın Beyaz Saray danışmanıydı ve Trump tarafından arşiv temsilcilerinden biri olarak atandı. Cibolone sözcüsü Çarşamba günü yorum yapmayı reddetti.

Stern, e-postada kutuların Trump’ın elinde olduğunu nasıl belirlediğini söylemedi. Trump’ın başkanlığının son günlerinde başka bir Trump avukatına da – şanssız bir şekilde – danıştığını yazdı. Stern, e-postada kopyalanan Trump avukatı Scott Gast’a atıfta bulunarak e-postada “Bu endişeyi Scott ile son haftalarda dile getirdim” diye yazıyor.

E-postada Stern belgeleri tekrar ister.

Cast, yorum isteğine yanıt vermedi. Bir Trump sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Arşivler yorum talebine yanıt vermedi.

Stern’in üç Trump avukatına gönderdiği e-posta, zaman zaman neredeyse yalvaran bir ton alıyor. Cipollone, Gast’a ve uzun süredir iki Cipollone temsilcisine gönderilen e-postada kopyalanmadı.

Stern, o sırada arşivlerde eksik olan en az iki yüksek profilli belgeye atıfta bulunuyor – Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’dan gelen mektuplar ve Trump’ın başkanlığının başlarında eski Başkan Barack Obama’dan gelen bir mektup.

Stern, “İşlerin çok kaotik olduğunu biliyoruz çünkü her zaman bir değişim sürecindeler” diye yazdı. “… Ancak tüm başkanlık kayıtlarını almamız ve hesaba katmamız kesinlikle zorunludur.”

Stern, e-postada, Beyaz Saray konutunda tutulan kutularda arşivlerin ne olduğuna inandığını söylemedi. Ancak Trump ve Kim arasındaki yazışmaları, eski cumhurbaşkanının “yönetimin sona ermesinden kısa bir süre önce” talep ettiği materyalin bir örneği olarak gösterdi.

Stern, “Ocak 2021’de, yönetimin sona ermesinden kısa bir süre önce, orijinaller Başkanın dosyasına yerleştirildi, ancak NARA kayıtları asla Yönetim Ofisine geri dönmedi.”

2021 sonbaharı boyunca Stern, birkaç Trump danışmanını kayıtların alınmasına yardım etmeye çağırmaya devam etti ve konuşmalara aşina olan kişiler, özel görüşmeleri tanımlamak için anonimlik koşuluyla konuşuyor. Stern, Trump yetkililerine arşivlerin Kongre’yi yakında bilgilendirmesi gerektiğini söyledikten sonra Trump, bazı belgeleri iade etmeye karar verdi ve Stern, Trump danışmanlarına, bu insanları tırmandırmak ve Kongre’yi bilgilendirmek istemediğini söyledi.

Bir Trump danışmanına göre, “Mesajı ‘Her şeyi geri almalıyız’ idi.

Trump daha sonra 2022’nin başlarında 15 kutu belgeyi arşivlere iade etti ve arşivciler Trump’ın ekibini plaj kulübünü aramaya devam etmeye çağırdı. Ancak Ulusal Arşivlere gönderilen kutuların yüzlerce sayfa gizli materyal içerdiğini fark ettikten sonra konuyu Adalet Bakanlığı’na havale ettiler.

Trump yardımcılarıyla yapılan kapsamlı görüşmelerden sonra, FBI yetkilileri 8 Ağustos’ta Mar-a-Lago’ya baskın düzenledi ve bir arama emrini yerine getirdikten sonra ilave 11 set gizli kayıt ele geçirdi – eski başkanın kulübünden ele geçirilen çok sayıda gizli hükümet belgesine ek olarak.

bir yazı var daha önce rapor edildi Eski başkanın uzun süredir devam eden bir alışkanlığı, sürekli bir yığın resmi belgeyle Beyaz Saray’daki özel konutuna çekilmek. Eski Beyaz Saray çalışanları ile yapılan röportajlarda, o zamanki başkanın talebi üzerine, Trump’ın mumyalanmış adamının evine açıklanmayan eşyaların kutularının gönderildiğini hatırlattılar.

Trump ve danışmanları, eve götürülen tüm belgeler için geçerli bir sınıflandırma emri olduğunu söylediler, ancak birkaç üst düzey eski yönetim yetkilisi, böyle bir emirden haberdar olmadıklarını söyledi. Ve Trump, arkadaşlarına, kişisel malı olduğu ve ABD hükümetine ait olmadığı için belgeleri iade etmediğinden yakındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.