Elinde sopa olan adamlar Çin’deki bir iPhone fabrikasında güvenlik kameralarını kırdı

SHANGHAI, 23 Kasım – Ellerinde sopalar olan adamlar, Apple’ın devasa yerleşkesindeki güvenlik kameralarını ve camları kırdılar. (AAPL.O) Tedarikçi Foxconn (2317.TW) Çin’in Zhengzhou şehrinde, görüntüler Çarşamba günü Kuaishou kısa video platformunda canlı olarak gösterildi.

Yüzlerce işçi, dünyanın en büyük iPhone fabrikasının bulunduğu yerde protesto gösterisi yaptı. Etrafı tamamen koruyucu giysiler giymiş, bazıları cop taşıyan insanlarla çevriliydi.

Reuters’in hemen doğrulayamadığı görüntüler, çok sayıda işçinin COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle fabrikayı terk ettiği haftalarca süren kargaşanın ardından geldi.

Birçok eski işçi, gıda kıtlığından ve katı karantina kurallarından ve Foxconn’un işçileri tutmak veya cezbetmek için ikramiyeler de dahil olmak üzere teşvikler sunmak zorunda kaldığından bahsetti. devamını oku

Bu hafta bonusu başlangıçta vaat edilenden daha geç alacakları söylendikten sonra, canlı yayın akışlarındaki birçok kişi protesto etti.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde bir kişi, “Foxconn insanlara asla insan gibi davranmaz” dedi.

Konuyu bilen iki kaynak, Zhengzhou kampüsünde protestolar olduğunu söyledi, ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Foxconn ve Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

0515 GMT’ye kadar görüntülerin çoğu kaldırılmıştı. Kwaisho, yorum talebine yanıt vermedi.

Bazı videolar, insanların Çin’in sıfır covid politikasının bir parçası olarak karantina alanlarında kurulan engelleri kaldırdığını veya uygun tehlikeli madde personeliyle tartıştığını gösteriyordu.

Diğer videolar, işçilerin karantinadayken kendilerine sunulan yiyeceklerden şikayet ettiklerini veya salgını kontrol altına almak için yeterli kontrol olmadığından şikayet ettiklerini gösteriyordu.

Çin’deki amansız kısıtlamalar ve noktasal tecritler, ülke genelinde hoşnutsuzluğu körükledi, ekonomik büyümeyi vurdu ve şirketler, işçiler acı çekerken fabrikaları çalışır durumda tutmakta zorlanırken küresel tedarik zincirleriyle ilgili endişeleri artırdı.

Foxconn, Zhengzhou’da Kovid’in patlak vermesinden bu yana fabrikada sözde kapalı döngü operasyonlarını sürdürüyor – çalışanların daha geniş dünyadan izole bir şekilde yaşadığı ve çalıştığı bir sistem.

Yasaklar ve hoşnutsuzluk üretimi vurdu ve Apple’ın bu ayın başlarında birinci sınıf iPhone 14 modellerinin daha düşük sevkiyatını beklediğini söylemesine neden oldu.

Resmi adı Hon Hai Precision Industry Co Ltd olan Foxconn, dünya çapındaki iPhone sevkiyatlarının %70’ini oluşturan Apple’ın en büyük iPhone üreticisidir. Hindistan ve Çin’in güneyinde daha küçük üretim tesisleri olmasına rağmen, telefonlarının çoğunu 200.000 kişinin çalıştığı Zhengzhou fabrikasında üretiyor.

Brenda Ko ve Beijing Newsroom’un yaptığı haber; Shenzhen’den David Kirton ve Taipei’den Yimo Lee tarafından ek raporlar; Edmund Claman ve Edwina Gibbs tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.