Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını tamamlaması gerekebilir, hukuk uzmanları | Birleşme ve Devralmalar

Hukuk uzmanlarına göre Elon Musk, bir ABD mahkemesi tarafından Twitter’a 44 milyar dolar ödemeye zorlanabilir. fişi çeker işlem üzerine.

Tesla’nın CEO’su Cuma günü Twitter’da, rakamlarla ilgili endişeleri öne sürerek anlaşmayı sonlandırdığını söyledi. Spam hesaplar bir sosyal medya sitesinde.

Twitter’ın başkanı Brett Taylor, şirketin “birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal işlem başlatmayı” planladığını belirten bir tweet ile yanıt verdi.

Twitter Kurulu Sn. Musk, anlaşmaya varılan fiyat ve şartlarda işlemi tamamlamayı taahhüt ediyor ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor. Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde galip geleceğimize inanıyoruz.

— Brett Taylor (@btaylor) 8 Temmuz 2022

Pazar gecesi Bloomberg, Twitter’ın Musk’a dava açmak için bir hukuk ekibi kurduğunu bildirdi.

Bir hukuk uzmanı, Twitter’ın anlaşma üzerinde yargı yetkisine sahip ABD eyaleti Delaware’de Pazartesi günü en kısa sürede dava açmasını beklediğini söyledi.

Boston’da doçent olan Brian Quinn, “Sözleşmeyi ihlal etmediklerini beyan eden bir karar isteyecekler ve Musk’ın sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini özel olarak yerine getirmesini gerektiren bir mahkeme emri isteyecekler” dedi. Kolej Hukuk Fakültesi.

altında Sözleşme koşulları Şirket, Musk’ı şirketi hisse başına 54.20 dolara satın almaya zorlayacak “belirli performans” için bir yargıç isteyebilir. Nisan’da anlaştı. Alternatif olarak şirket, sözleşmeyi ihlal ederek anlaşmadan çekilmesi için Musk’tan 1 milyar dolarlık bir kesinti ücreti de isteyebilir.

Quinn, Musk’ın argümanlarının muhtemelen mahkemede başarısız olacağını söyledi. Cuma günkü mektubunda Musk üç geniş argüman öne sürdü: Twitter’ın spam hesapları hakkında yeterli bilgi vermeyerek sözleşmeyi ihlal ettiği; Twitter, ABD mali gözlemcisine ifşa ederken spam hesaplarının sayısını yanlış beyan ediyor; Şirket, son zamanlarda üst düzey çalışanların işten çıkarılması sırasında Musk’a danışmayarak sözleşmeyi ihlal etti.

Quinn, Musk’ın spam hesaplarıyla ilgili bilgi taleplerinin “makul” olmadığını ve bir mahkeme tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi. Makul olmayan bilgi taleplerini bahane üretmek ve ihlal iddiasında bulunmak için kullanamaz” dedi.

Columbia Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan John Coffey şunları söyledi: “Musk çok zayıf yasal zeminde. Twitter, kullanıcıları arasındaki bot yüzdesini bilme arzusunu tatmin etmek için ona her şeye erişim vermiş gibi görünüyor.

Williams’ın Richmond Üniversitesi’ndeki yasal başkanı Carl Tobias, “Musk’un başvurusu, anlaşmadan çekilmesi için ona güçlü yasal dayanak sağlamıyor gibi görünmüyor. Avukatı, Musk’ın konumu için yalnızca iddialarda bulundu ve argümanlarda bulundu ve yargıçlar, Musk’ın sunduğu kanıtların anlaşmayı kapatmak için yeterli olup olmadığına karar vermek zorunda kalacak.

Günlük Business Today e-postasına kaydolun veya Guardian Business’ı Twitter’da @BusinessDesk adresinden takip edin

Ancak Tobias, Musk’ın artık istemediği bir şirketi satın almak zorunda kaldığı bir duruma düşmek yerine iki tarafın bir anlaşma üzerinde anlaşabileceğini söyledi. Analistler, uzun süreli bir yasal savaşın Twitter’ın hisse senedi fiyatına ve çalışanların moraline daha fazla zarar verebileceği konusunda uyardılar. Musk ile bir anlaşma, konunun altına bir çizgi çekilmesini gerektirecek.

Tobias, “Benzer anlaşmazlıkların çoğu genellikle davacıların ve davalıların itibarını korumalarına izin veren anlaşmalarla sona erer.” Dedi.

Analistler ayrıca Musk’ın Twitter için daha düşük bir fiyat aramak için yasal bir savaş kullanabileceğini, ancak yatırımcıların hisse başına 54.20 $ ‘ı karşılayamazlarsa yasal işlem başlatmaları ve satış fiyatı arasındaki fark için dava açmaları bekleniyor. Mevcut hisse senedi fiyatı. Twitter şu anda hisse başına 36.81 dolardan işlem görüyor.

Coffey, “Mahkemenin bir anlaşmaya varmadan karar vereceğinden şüpheliyim ve Twitter’ın günlük fiyatı size Musk’ın tarafının ne ödemeyi bekleyebileceği konusunda bir fikir verecektir.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.