En Son Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

borç…The New York Times için Laura Bushnak tarafından

VERSOIX, İsviçre — Cenevre Gölü’nün sakin kıyılarına yakın bir ofiste çalan telefonlar, Ukrayna’da yaklaşık 1.500 mil uzaktaki tahribatı sürekli hatırlatıyor.

Perişan halde arayanlar, haftalar önce kaybolanlar da dahil olmak üzere sevdiklerinden herhangi bir iz bulmayı umuyorlar. Rus kontrolündeki bir toplama kampında meydana gelen patlamada düzinelerce Ukraynalı öldü.. Günde yaklaşık 900 çağrıya yanıt verenler, dünyanın dört bir yanındaki çatışmalarda ve afetlerde kaybolan insanların yerlerinin belirlenmesine yardımcı olan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi çalışanları.

Matthias Issev, kocasını arayan Ukraynalı bir kadının aramasını aktarırken, “Sokaktaydı. Hava saldırısı sirenleri, küçük patlamalar, çığlık atan insanlar duydum” dedi. yukarı.”

Bazı arayanlar, dinleyen herkese teşekkür eder; Birçoğu sefalet içinde boğuluyor. ICRC Merkezi İzleme Ajansı’nın ön saflarında yer alan Mr. 150 yıldan fazla bir süredir savaşın parçaladığı insanları yeniden birleştirmek için çalışan Issave gibi çağrı operatörleri var. İş, savaş durduğunda bitmiyor – Lübnan’ın 1970’lerdeki iç savaşından önce gelen davaları sürdürüyor.

Ukrayna’daki savaşta Kızıl Haç, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleştirdiği en büyük izleme operasyonunda Rus ve Ukraynalı, asker ve sivil olmak üzere yaklaşık 13.000 kişiyi takip etmeye çalışıyor. Ancak telefon operatörleri, Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’daki bir kasaba olan Olenivka’daki bir gözaltı kampında geçen ay meydana gelen patlamadan bu yana suistimalle karşı karşıya kaldı. Çağrıcılar onları pasif ve hain olarak ya da çatışmada taraf olmakla suçlarlar.

Ajansın Ukrayna kriz ekibi başkanı Esperanza Martinez, “Çok sayıda nefret söylemi ile karşılaştık” dedi. Tehdit edici çağrılar ve ölüm tehditleri de dahil olmak üzere e-postalar, ajansın insani yardım çalışmalarına yeni bir tehdit oluşturuyor.

Kızıl Haç, Cenevre Sözleşmeleri uyarınca savaşan taraflar arasında esirlerinin ayrıntılarını vermesi ve erişime izin vermesi gereken tarafsız bir aracı görevi görür. Ancak, mahkûmların güvenliğini garanti edebileceği veya tarafları savaş yasalarına uymaya zorlayabileceği inancı da dahil olmak üzere, teşkilatın rolüyle ilgili yanlış anlamalar devam ediyor.

Kızıl Haç yetkilileri mahkûmları izlemek ve su depoları sağlamak için Mayıs ayında Olenivka kampını ziyaret etti. Ancak Rus yetkililerle bir anlaşmaya varamadılar. Patlamadan sonra kontrol edin, ajans kaldıracının sınırlarını ortaya koyuyor. Rusya ve Ukrayna bombalamalardan birbirini suçluyor.

Martinez, “Yaptığımız şeylerin çoğu sessiz” dedi: “Bu yüzden damgalanıyoruz.”

Bu tür açıklamalar, operatör Louis Depuyt’un aldığı Ukraynalı anne gibi arayanları pek rahatlatmıyor. POW oğlunun Telegram sosyal ağında kırık dişler, siyah bir göz ve diğer kötü muamele belirtilerini gördü.

“Ağlıyordu, sesi titriyordu, paniğini hissedebiliyordunuz” dedi Mr. dedi Depuyt. “Bir sürü duyguyla, çokça korkuyla, çokça öfkeyle uğraşmak zorundasın.”

Acıya ve ıstıraba sürekli maruz kalma, operatörler üzerinde, hatta e-posta sorgularıyla ilgilenenler için bile olumsuz etkiler yaratıyor. Kızını arayan bir kadının çağrısına atanan takip ekibinden Inna Laschenko gözyaşlarına boğuldu.

İki çocuk annesi Bayan Lazenko mesajı yüksek sesle okumaya başlarken, “Güzel kızım, ben yanındayım. Seni çok seviyorum” dedi. Sesi çatladı ve gözlerini silmek için durdu. mesajın son sözlerini fısılda: “Lütfen, bana yardım et.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.