En Son Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

borç…John McDougall/Agence France-Presse – Getty Images

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, büyükelçinin milliyetçi liderin Nazilerle II.

Ukrayna’nın 2014’ten beri Berlin büyükelçisi olan Andriy Melnyk, Almanya’daki Ukrayna davasının en tanınmış yüzlerinden biri ve Almanya’nın Rus işgaline karşı yavaş ve çoğu zaman öfkeli tepkisi olarak gördüğü şeye yönelik sert eleştirisinden asla geri adım atmıyor. Ülkenin siyasi seçkinleri.

Ancak Jung & Nai ile 29 Haziran’da YouTube’da yayınlanan bir röportajda Mr. Melnyk, İkinci Dünya Savaşı sırasında Ukraynalı milliyetçilerin aşırı sağ örgütünün lideri Stepan Bandera’nın anısını savundu. Faşist ideolojiyi benimseyen milliyetçi bir grup, Ukrayna’yı işgalleri sırasında Alman güçleriyle işbirliği yaptı ve bu güçlerin bir kısmına Polonyalıların ve Yahudilerin toplu katliamlarında yardım etti.

Bay. Bandera, 1941’de Ukrayna’da tutuklandığı ve bağımsız bir Ukrayna kurmaya çalıştığı için Berlin dışındaki bir toplama kampında Naziler tarafından “şeref kıtası” altına alındığı için cinayetlere doğrudan karışmadı. Bay 1959’da Münih’te Sovyet casusları tarafından öldürüldü. Bandera, Mr. Bandera, adını taşıyan heykellere ve sokaklara başkanlık ettiği için hala saygı görüyor.

Ancak Nazi suçlarını itiraf etme ve Holokost kurbanlarını hatırlama konusundaki kararlılığından gurur duyan Almanya’da, tarihin bu bölümünü sorgulamak kırmızı bir çizgidir.

Bay Münih’te. Bandera’nın mezarını ziyaret ettiğiniz için Mr. Melnik, yıllar önce Almanya’da kaşlarını kaldırdı. OUN’un katliamlardaki rolünün öyküsü ve Mr. 29 Haziran’da Bandera’nın Yahudi aleyhtarı yorumlarıyla ilgili bir röportajda karşılaştığında, Mr. dedi Melnick.

“Rusların Almanya, Polonya ve İsrail’den destek alarak bugüne kadar ortaya koyduğu hikaye bu” dedi.

Bay. Melnyk’in yorumları, Alman yetkililerin ve İsrail’in Almanya’daki büyükelçiliğinin hemen kınamasına yol açtı. Rus işgalinden sonra Ukrayna’nın en sadık destekçilerinden biri olan Polonya’daki her iki bakan da haberleri yalanladı. Bu Bay Kiev. Melnyk, yorumlarının Ukrayna’nın tutumunu temsil etmediğini söyleyerek kendisini uzaklaştırması istendi.

İyi derecede Almanca bilen Mr. Melnyk, Almanya’da Ukrayna’nın kendisini bir Rus işgaline karşı savunması için daha fazla silahı hararetle savunmasıyla biliniyordu. Şansölye Olaf Scholes’i baharda Kiev’e yapacağı ziyareti ertelediği için “rezil bir ciğer sosis” olarak adlandırmak gibi renkli eleştirilerden kaçınmadı. Gevşek bir şekilde prima donna olarak tercüme edilen Almanca ifade, Almanya’nın siyaset kurumunun çoğunu çileden çıkardı. Ancak Almanya’da, ülkelerinin cansız desteğinden bıkmış olanlar arasında ateşli taraftarlar kazandı.

Bay. Melnyk’in yorumları sık sık tartışmalara yol açsa da, siyaset kurumu içindeki pasifist eğilimlerin silah teslimi konusunda isteksizliğe yol açtığı bir ülkede Ukrayna’nın dikkatini çekmede bir varlık olarak görülüyor.

Bay. Sayın Zelenskiy, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Norveç ve Macaristan Büyükelçileri ile birlikte. Melnyk görevden alındığını açıkladı. Bay. Zelensky daha sonra bu değişikliği rutin diplomatik uygulamanın bir parçası olan bir döngü olarak adlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.