Enver İbrahim, Malezya’nın onuncu Başbakanı olarak tarihe geçti

Uzun süredir Malezyalı siyasetçi Enver İbrahim, Güneydoğu Asya ülkesinin sarayının Perşembe günü uzun süren seçim çıkmazına son verdiğini açıklamasının ardından ülkenin yeni başbakanı oldu.

Malezya anayasasına göre kral, devlet yöneticileriyle yaptığı görüşmenin ardından Enver’i Güneydoğu Asya ülkesinin onuncu başbakanı olarak atadı. Kral yaptığı resmi açıklamada, Enver’in yerel saatle 17:00’de yemin edeceğini söyledi.

CNBC tarafından çevrilen “Seçimi kazansanız da kaybetseniz de sevgili ülkemiz için birlikte durmanızı rica ediyorum” dedi.

“Ülkenin güçlü ve istikrarlı bir hükümete ihtiyacı olduğundan, ülkemizin politika istikrarsızlığından arınmış olması önemlidir.”

Seçilmiş milletvekillerinden ulusa iyi hizmet etmeye devam etmelerini istedi ve devlet yöneticilerine krizi çözme konusundaki yardımları ve anlayışları için teşekkür etti.

Enver’in atanması, yirmi yılı hapis cezaları ve siyasi entrikalar arasında muhalefet lideri olarak geçiren eski başbakan yardımcısı için 20 yılı aşkın bir bekleyiş anlamına geliyor.

Malezya’da borsaya kote hisse senetleri duyuru öncesinde yeşildi, ancak KLCI endeksi kısa bir süre sonra %3 arttı. Telekomünikasyon grubu Axiata Group Bhd, lastik eldiven üreticisi Top Glove’un %6 artmasıyla en çok kazananlar arasında yer aldı. Genting Malezya %5,16 ve CIMB %3,45 yükseldi.

Malezya ringgiti, dolar karşısında yüzde birden fazla artışla 4.5070’e ulaştı.

Anwar: Malezya, 'kuduz aşırılık yanlısı' görüşlere müsamaha gösterip göstermeyeceğini kendine sormalı

Malezya’da Cumartesi günü yapılan genel seçimler, ülkenin ilk asılı parlamentosunu oluşturdu ve kralı, hükümeti kurmak ve tercih ettikleri başbakanı atamak için Salı günü yerel saatle 14:00’e kadar ittifaklarını sunmaya sevk etti.

Partiler ve koalisyonların hükümeti kurabilmeleri için parlamentodaki 222 sandalyenin 112’sine ihtiyaçları vardı ama hiçbir koalisyon bunu başaramadı.

Malezya, ülkenin en büyük koalisyonu olan Anwar’ın Pakatan Harapan koalisyonunun, Malezya’nın 60 yıllık yönetimini sona erdiren 2018 seçimlerini kazanmasından bu yana siyasi kargaşa içinde. Ulusal Cephe.

Malezya, eski başbakan ve Barisan Nasional başkanı Najib Razak’ın milyarlarca dolarlık 1Malaysia Development Berhad (1MDB) skandalına karışmasının ardından siyasi kargaşaya sürüklendi. Najib, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak Anwar’ın liderlik yarışındaki rakibi Mukaiddin Yassin ve Pakatan Harapan’ın diğer üyeleri 2020’de Perikatan Nasional’ı kurdu.

Bu iltica, Pakatan hükümetinin düşmesine yol açtı.

Güneydoğu Asya ülkesinin Muhyiddin de dahil olmak üzere üç başbakanı oldu.

Pakatan Cumartesi günkü seçimlerde en fazla 82 parlamento sandalyesi kazanmasına karşın 112’nin gerisinde kaldı.

Görevdeki iktidar koalisyonu Perigadon National 73 sandalyeyle ikinci sırada yer alıyor. Kendisi ve Pakatan Harapan’ın diğer üyeleri 2020’de Perikatan Nasional’ı oluşturmak için ayrıldıktan sonra, parti lideri Mukhaiddin Yassin son yıllarda başbakanlardan biri oldu.

Bu iltica, Pakatan hükümetinin düşmesine yol açtı.

1990’larda eski Başbakan Mahathir Mohamad’ın yardımcısı olan Anwar, yolsuzluk ve sodomiden hapse atıldı.

— CNBC’den Jihye Lee bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.