Eski Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Parti Kongresi’nden ayrıldı.

PEKİN, 22 Ekim- Eski Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Cumartesi günü iktidardaki Komünist Parti Kongresi’nin kapanış töreninden beklenmedik bir şekilde atıldı.

Xi’nin selefi 79 yaşındaki Hu, Xi’nin solunda oturuyordu. Kongredeki bir Reuters tanığı, kendisine Pekin’deki Büyük Halk Oditoryumu’nun sahnesinden iki görevli tarafından eşlik edildiğini söyledi.

AFP tarafından yayınlanan video görüntüleri, yakınlarda oturan memurlar endişeyle bakarken bir hostesin defalarca Hu’yu koltuğundan kaldırmaya çalıştığını gösterdi. Hu daha sonra elini Xi’nin klasörüne yerleştirilmiş bir kağıda koydu ama Xi hemen elini kağıda koydu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Hu’nun sağında oturan Çin’in en iyi milletvekili Li Zhanshu, Hu nihayet ayağa kalkıp başını bir bezle silmeden önce eski başkanın dosyasını bir hizmetçiye verdi.

Perişan olan Hu, görevliler onu dışarı çıkarırken ve bir noktada koltuğuna geri dönerken ayrılmaya direndi. Çıkışta Xi ile konuştu ve Xi’nin sağında oturan Başbakan Li Keqiang’ın omzunu okşadı.

Bu tür olayların çoğunun titiz sahne yönetimi göz önüne alındığında oldukça sıra dışı olan olayın videosu Twitter’da geniş çapta paylaşıldı, ancak Çin’in yoğun sansürlü sosyal medya platformlarında bulunamadı.

Çin’in Twitter benzeri Weibo’sunda, birkaç sosyal medya kullanıcısı, siber sansürden kaçmak için kullanılan yaygın bir hile olan Hu’yu içeren eski gönderilere yorum yaparak olayı kaydetti.

Ancak bir Reuters incelemesine göre Cumartesi akşamı, Hu’nun adını taşıyan neredeyse tüm Weibo gönderilerinin yorum bölümü eksikti.

Törene ilişkin devlet medyasında gazetecilerin salona girdiği sahneye yer verilmedi.

Hu, geçen Pazar aynı sahnede Kongre’nin açılış törenine yardım ederken biraz kararsız görünüyordu.

Beş yıllık kongre, parti tüzüğünde yapılan değişikliklerle sona erdi ve Xi’nin önde gelen statüsünü ve siyasi düşüncesinin parti içindeki yol gösterici rolünü doğruladı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Eduardo Baptista ve Ryan Wu tarafından yapılan raporlama; Editör Lincoln Feist, William Mallard ve Edmund Blair

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.