Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe vurulduktan sonra hastaneye kaldırıldı – NHK

TOKYO, 8 Temmuz (Reuters) – Devlet televizyonu NHK, eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin batıdaki Nara kentinde bir konuşma yaparken silahlı bir kişi tarafından arkadan vurulması sonrasında Cuma günü hastaneye kaldırıldığını söyledi. .

Ağ ve Kyodo haber ajansı, 67 yaşındaki Abe’nin kalp krizi geçirdiğini bildirdi. NHK’nin bildirdiğine göre, Abe bir tren istasyonunun dışında silah sesleri duyulduğunda ve beyaz duman bulutları görüldüğünde bir kampanya güdük konuşması yapıyordu.

Olay yerindeki bir NHK muhabiri, Abe’nin konuşması sırasında arka arkaya iki patlama duyduğunu söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Baş Kabine Sekreteri medyaya 0400 GMT’de brifing verecek.

Abe, 2020’de sağlık sorunları nedeniyle istifa etmeden önce iki dönem başbakanlık yaptı.

Ancak iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) partisi üzerinde baskın bir varlık olmaya devam ediyor ve ana hiziplerinden birini kontrol ediyor.

Onun himayesindeki Başbakan Fumio Kishida, Pazar günü analistlerin Abe’nin gölgesinden çıkacağına ve başbakanlığını belirleyeceğine inandığı bir üst meclis seçimiyle karşı karşıya.

Abe, en çok cesur şeytanlaştırma ve mali harcamalara yönelik imzası olan “Abenomics” politikasıyla tanınır.

Yıllarca süren düşüşün ardından savunma harcamalarını artırdı ve ordunun gücünü yurt dışına yansıtma yeteneğini genişletti.

2014’teki tarihi bir değişiklikle, hükümeti, savaş sonrası pasifist anayasayı, birliklerin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez denizaşırı ülkelerde savaşmasına izin verecek şekilde yeniden yorumladı.

Ertesi yıl, Kanun toplu savunma hakkının kullanılması veya saldırı altındaki dost bir ülkeyi savunma yasağını sona erdirdi.

Ancak Abe, pasifist Madde 9’a Japonya ordusu olarak bilinen meşru müdafaa güçlerini yazarak ABD tarafından hazırlanan anayasayı değiştirme yönündeki uzun süredir hedefine ulaşamadı.

Kovid-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelenen Oyunlara başkanlık etmeyi tercih ederek 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı kazanmada etkili oldu.

Abe ilk olarak 2006 yılında göreve başlayarak Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en genç başbakanı oldu. Siyasi skandallar, kayıp emekli maaşı kayıtları ve iktidar partisinin seçim yenilgisi nedeniyle seçmenlerin öfkesi ile geçen bir yılın ardından Abe, sağlık sorunları nedeniyle istifa etti.

2012’de tekrar başbakan oldu.

Abe, dışişleri bakanı bir baba ve başbakanlık yapmış büyük bir amcadan oluşan zengin bir siyasi aileden geliyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sang-Ron Kim’in Raporu; Robert Birzel’den; Christian Schmollinger ve William Mallard tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.