Eski Pakistan Devlet Başkanı Imran Khan, Terör Yasası kapsamında rezerve edildi

Yorum

İSLAMABAD, Pakistan — Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, Pakistan’ın mevcut hükümetiyle gergin bir güç mücadelesinin son bölümünde ülkenin terörle mücadele yasası uyarınca suçlandı. Onun tahliyesi.

Pazar günkü eylem, Khan’ın bir mitingde konuşmasından ve üst düzey polis memurlarını ve bir yargıcı, genelkurmay başkanının tutuklanması nedeniyle eleştirmesinden bir gün sonra geldi. Polis, iddianamede Khan’ın memurları tehdit ettiğini söyledi.

Açıklamada, “İmran Han’ın konuşma tarzı ve yaptığı tehditler polis, yargı ve halk arasında korku ve endişe yaratmış, ülke huzurunu zedelemiştir” denildi.

Khan, Nisan ayında iktidardan uzaklaştırıldığından, Gürültülü mitingler düzenledi Hükümeti eleştirmek. Eski kriket yıldızı güçlü siyasi tabanını koruyor Yerel yönetim seçimlerinde ivme kazandı. Buna karşılık, Khan’ın halefi Başbakan Shehbaz Sharif, tüketici fiyatlarının hızla arttığı bir ekonomik krizi ele almada çok az ilerleme kaydetti.

Khan, “sulh hakimlerini ve polis memurlarını tehdit etmek ve taciz etmek için kanunla yüzleşmek zorunda kalacak. İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, bu tür küstah haydutlukların toplumda aşırılığı kışkırtmaktan sorumlu olduğunu söyledi. diye tweet attı Pazartesi başlıyor.

İddianamenin yayınlanmasından saatler sonra, yüzlerce Khan’ın destekçisi, tutuklanmasını önlemek için başkent İslamabad’daki evinin önünde toplandı.

“Imran Khan’ın tutuklanması bizim için kırmızı bir çizgidir. Han liderliğindeki Tehreek-e-Insaf partisinin üst düzey yetkilisi Murad Saeed, bu çizgi aşılırsa, insanlar ve ülke için iyi olmayan kötü bir şeye yol açacaktır” dedi.

“Anayasa sınırları içinde kalmak istiyoruz, ancak halk üzgün, çok kızgın” diyerek, halk ayaklanmasının görevdeki hükümeti “yıkabileceği” konusunda uyardı.

Artan siyasi gerilimler arasında Pakistan medyaya baskı uyguladı

Said ve diğer parti liderleri binlerce kişiyi “liderlerini savunmak” için İslamabad’a gelmeye çağırdı.

Khan’ın baş subayı Shahbaz Gill’di. Bu ayın başlarında tutuklandı Bir talk şov programında hükümetin “askeri karşıtı” olduğunu söyledikten sonra. Khan, Gill’in hapishanedeyken işkence gördüğünü iddia etti, ancak hükümet bunu reddediyor.

Khan ve partisi zaten Bir bölüm bir medya karartması ile karşı karşıya kaldı. Yetkililer, konuşmalarının canlı yayınını yasakladı ve Gill’in yorumlarını yayınladığı haber kanalı yasaklandı. Aynı kanalla bağlantılı iki haber spikeri, hükümet tarafından taciz edildiğini iddia ettikten sonra ülkeyi terk etti.

Khan, tekrarlanan gecikmelerin ardından Nisan ayında parlamentoda yapılan gensoru oylamasıyla görevden alındı.

2018’de iktidara geldi ve 220 milyonluk yoksul Müslüman çoğunluk için fırsat, adalet ve özgürlüğe dayalı İslami bir refah devleti olan “yeni bir Pakistan” yaratma sözü verdi.

Ancak yükselen enflasyon ve dış borçlar arasında ekonomiyi yönetmekte zorlandı. Ülkenin askeri liderliğiyle çatıştı ve kendisine meydan okumak için yavaş yavaş yeterli desteği toplayan ve onu Pakistan’ı neredeyse iflas etmekle suçlayan siyasi müttefiklerini kaybetti.

Khan, Pakistan’ın 1947’deki kuruluşundan bu yana meşru bir referandumla görevden alınan ilk lider oldu. Önceki başbakanların görev süreleri askeri darbe veya başka bir yargısız müdahale biçimiyle kısaltıldı.

Khan, ABD’nin görevden alınmasını desteklediğini söyledi. Bu iddia için kanıt sunmadı ve Dışişleri Bakanlığı müdahaleyi reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.