Faiz düştükçe konut kredisi talebi düşüyor

İnsanlar Floral Park, Nassau County, New York’ta satılık bir ev görmek için bekliyorlar.

Wang Ying | Xinhua Haber Ajansı | İyi resimler

Mortgage oranları art arda ikinci hafta düştü, ancak bu, ev sahiplerinden veya potansiyel alıcılardan gelen talebi yenilemedi.

Mortgage Bankacılar Birliği’nden alınan verilere göre, oranlar geçen hafta 10 baz puan düştü ve son iki hafta içinde 24 baz puan düştü, ancak genel ipotek talebi bir hafta öncesine göre %5.4 düştü. Bu haftanın sonuçları, Bağımsızlık Günü’nden önceki Cuma günü erken kapanışı hesaba katan bir tatil düzenlemesini içeriyor.

30 yıllık sabit faizli ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranı, ödemeler için %5,84’ten %5,74’e (647,200$ veya daha az) düştü.

MBA’in ekonomi ve işletme tahminlerinden sorumlu başkan yardımcısı Joel Kahn, “Ekonomik yavaşlamaya ilişkin artan endişeler ve artan durgunluk riskleri Hazine getirilerini düşük tuttuğundan ipotek oranları iki hafta üst üste düştü” dedi.

Bu endişeler, hafta için %8 ve bir önceki yılın aynı haftasına göre %78 düşen konut kredisi yeniden finansman başvurularına yansıdı. Mortgage faaliyetinin yeniden finansman payı, önceki haftadaki %30,3’ten toplam başvuruların %29,6’sına düştü.

Ev satın alma başvuruları da sırasıyla %4 ve %17 düşüşle hafta ve yıl için düştü.

Khan, “Oranlar bir yıl öncesine göre önemli ölçüde yüksek, bu nedenle ev satın alma ve yeniden finansman başvuruları durgun. Satın alma faaliyeti, devam eden karşılanabilirlik zorlukları ve düşük envanter nedeniyle engellendi” dedi.

Realtor.com, geçen hafta, satış envanterinin yıllık bazda %18,7 artarak tüm zamanların en hızlı yıllık hızında toparlanmasını gösteren Haziran ev raporunu yayınladı. Ancak, Haziran 2019’a kıyasla hala %53,2 daha az satılık ev var.

Realtor.com baş ekonomisti Daniel Hale, “Haziran verilerimiz, envanter iyileşmesinin hızlandığını ve yaklaşık üç yıl içinde aktif listelerdeki ikinci aylık büyümeyi kaydederek hızlandığını gösteriyor. Bu gelişmelerin devam etmesini bekliyoruz” dedi, ancak ekledi, “Tipik alıcı hala ev satın almak için hızlı. Satıştan anlamlı bir rahatlama görememek ve yüksek fiyat talep etmek.”

Mortgage Bankacılar Birliği’ne göre, ortalama konut kredisi büyüklüğü 24 Haziran’da sona eren haftada 413.500 dolardan 405.200 dolara düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.