Faiz oranları biraz düşüyor ancak ipotek talebi daha da düşüyor

Coral Gables, Florida’da bir emlakçı, müstakbel bir ev alıcısına bir ev gösteriyor.

Joe Radle | İyi resimler

Çarşamba günü açıklanan verilere göre, faiz oranları son zamanlardaki yüksek seviyelerinden gerilemiş olsa da ipotek talebi art arda dördüncü hafta düştü.

Mortgage Bankacılar Birliği’nin mevsimsellikten arındırılmış endeksine göre, toplam hacim geçen hafta bir önceki haftaya göre %1.8 düştü.

Ev kredisi başvuruları bu hafta %1 düştü, ancak bir yıl önceki aynı haftaya göre %18 daha düşüktü. Alıcılar arasındaki rekabet soğudukça, konut piyasasında arz fazlası oluşur. Ancak fiyatlar ve oranlar hala yüksek ve enflasyon tüketici güvenini zayıflatıyor.

30 yıllık sabit faizli ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranı %5,82’den %5,74’e ve %20 indirimli krediler için (kullanım ücretleri dahil) 0,65 baz puan 0,61’e düştü. ücret.

Mortgage Bankacılar Birliği ekonomisti Joel Kahn, “Artan ekonomik belirsizlik ve yaygın satın alınabilirlik zorlukları, hanehalklarını piyasaya girmekten alıkoyuyor ve satın alma faaliyetlerinde en son pandeminin başlangıcında görülen düşüşe yol açıyor” dedi.

Mortgage oranlarının dengelenmesi ve artan stokların “yılın ikinci yarısında bazı alıcıları piyasaya geri getirebileceğini” de sözlerine ekledi.

Konut kredisi yeniden finansman başvuruları bu hafta için %4 daha düştü ve bir önceki yılın aynı haftasına göre %83 daha düşüktü. 30 yıllık sabit ipotek üzerindeki ortalama oran, bir yıl önce %3,01 idi. Borçluların çoğu şimdiden bugünden çok daha düşük oranlara yeniden finansman sağladı. Mortgage faaliyetinin yeniden finansman payı, önceki haftadaki %31.4’ten toplam başvuruların %30.7’sine düştü.

Artık tüm gözler ve kulaklar Merkez Bankası’nda. Bunun, gösterge borç verme oranını yükseltmesi bekleniyor. Çarşamba günü Federal Açık Piyasa Komitesi’nin son toplantısında.

Mortgage oranları federal fon oranını takip etmese de, toplantıdan sonra Fed Başkanı Jerome Powell’ın herhangi bir yorumuna cevap verecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.