Federal temyiz mahkemesi 2012 DACA notunu yasadışı ilan etti ve Biden yönetiminin versiyonunu düşünmek için davayı geri gönderdiCNN

Bir federal temyiz mahkemesi, bölge mahkemesinin kararını onayladı ve çoğunlukla Obama dönemi buldu Çocukluk Çağı Geliş Programı için Ertelenmiş Eylem Hukuka aykırı ancak düzeni güçlendiren yeni hükmün yasallığına karar vermek için davayı alt mahkemeye geri gönderdi.

2012 yılında oluşturulan DACA, genellikle “Hayalperestler” olarak tanımlanan bir grup olan ve çocukken ABD’ye getirilen belgesiz göçmenlere geçici bir rahatlama sağlamayı amaçlıyordu. Birçoğu artık yetişkin.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine göre, programa 611.000’den fazla göçmen kayıtlıdır. Çarşamba günkü karar, şu anda programda bulunanları etkilemeyecek, ancak yeni başvuruları engellemeye devam edecek.

Teksas Güney Bölgesi’nden Yargıç Andrew Hanen, Temmuz 2021’de rejimi kurdu DACA yasa dışıydı ve hükümetin program için yeni başvurulara izin vermesini engelledi. Ancak Hanen’in emri, mevcut kayıtlı kişilerin dava devam ederken programa devam etmelerine izin verdi.

Temyiz Mahkemesi Çarşamba günü kararını durdurdu.

“Ayrıca DACA’nın kabulünden bu yana geçen on yıl içinde alıcılar ve diğerleri için derin bir öneme sahip olduğunun da farkındayız. ‘Nihai durumun belirsizliği’ ve ‘süreklilik ve istikrar eksikliğinden kaynaklanan kaçınılmaz bozulma’ göz önüne alındığında, DACA’nın kalıcılığını koruyoruz. Mevcut alıcılar,” karar verdi.

Biden yönetimi Ağustos ayında bir kural yayınladı DACA programını “korumak ve güçlendirmek” için, program kriterleri büyük ölçüde korunur. Bir federal temyiz mahkemesi, kararında yeni düzenlemeyi kabul ederek, bir alt mahkemenin bunu dikkate alması gerektiğini söyledi.

İktidar, “Bir bölge mahkemesi, kural oluşturma süreci kapsamında idari kaydı gözden geçirmek ve 2012 DACA muhtırası ile ilgili elimizdekilerin nihai kuralla ilgili sorunları tamamen çözüp çözmediğini belirlemek için en iyi konumdadır.”

Adalet Bakanlığı sözcüsü Dena Iverson yaptığı açıklamada, bakanlığın “kararı saygıyla kabul etmediğini ve bu dava ilerledikçe DACA’nın yasallığını şiddetle savunacağını” söyledi.

Başkan Joe Biden yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetçi devlet yetkililerinin DACA alıcılarının on yıllardır yararlandıkları koruma ve çalışma iznini alma konusundaki tekrarlanan çabalarının sonucu olarak” kararda “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Biden, yönetiminin “Hayalperestleri” koruma taahhüdünü vurguladı, ancak Kongre’yi harekete geçmeye çağırdı.

Dreamers’ın bildikleri tek ülkede yaşamasına ve çalışmasına izin vermek için araçlar kullanacağız, ancak Kongre, Dreamers’a vatandaşlık yolu da dahil olmak üzere kalıcı koruma sağlamak için çok gecikti.”

Kararın ardından, İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorgas karardan “derin hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

“Bugünkü DACA kararından ve ülke genelindeki aileler ve topluluklar için yarattığı belirsizlikten dolayı derin bir hayal kırıklığına uğradım. Şu anda mahkemenin kararını gözden geçiriyoruz ve yasal bir yanıt için Adalet Bakanlığı ile birlikte çalışacağız” dedi ve Kongre’yi “Amerika’yı eve çağıran yüz binlerce Dreamer için kalıcı korumalar çıkarmaya” çağırdı.

Hatta göçmen avukatlar Kongre, DACA alıcılarını koruma sorumluluğuna sahiptir.

Göçmenlik Merkezi’nin yönetici direktörü Sergio Gonzalez yaptığı açıklamada, “İyi haber şu anda DACA’lı olanlar programın koruması altında yaşamaya ve çalışmaya devam edecekler. Kötü haber ise DACA’nın pamuk ipliğine bağlı olması” dedi.

“Mahkemelerin açık rehberliği, yürütme eylemi için sınırlı seçenekler ve Kongre sisteminde değişiklik potansiyeli ile açık olmak istiyoruz: 610.000 genci DACA ile korumanın tek gerçekçi yolu Kongre’nin sonuna kadar harekete geçmesidir. yılın” diye ekledi.

Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, çoğu 10 yaşında olan, çocukken ABD’ye getirilen yüz binlerce belgesiz göçmene sempati duyuyor. Ancak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki “Hayalperestler” takası bunu zorlaştırdı. Karşılıklı bir uzlaşmaya varmak.

Bu hikaye Çarşamba günü ek ayrıntılarla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.