Federaller, Mar-a-Lago emri için yeminli ifadenin açılmasına direniyor

WASHINGTON (AP) – Pazartesi günü Adalet Bakanlığı, soruşturmanın “çok gizli bilgiler içerdiğini” ve belgenin tanıklar hakkında hassas bilgiler içerdiğini söyleyerek, eski Başkan Donald Trump’ın Florida’daki mülkü için bir arama emrini destekleyen bir yeminli ifadeyi kamuoyuna açıklama çabalarını reddetti.

Hükümetin itirazı, Associated Press de dahil olmak üzere çeşitli haber kuruluşlarının, bu ayın başlarında Trump’ın Mar-a-Lago mülkünü aramak için bir arama emri istediğinde Adalet Bakanlığı tarafından sunulan temel yeminli beyanın mührünü kaldırmak isteyen bir mahkeme başvurusuna yanıt olarak geldi.

Trump, Salı günü erken saatlerde bir Hakikat Topluluğu gönderisinde, şeffaflık adına, yeniden düzenlenmemiş yeminli ifadenin yayınlanması çağrısında bulundu.

Miami’deki ABD Başsavcısı Juan Antonio Gonzalez ve Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Görevlisi Jay Pratt’tan gelen mahkeme başvurusu, yeminli ifadenin kamuoyuna açıklanmasının “devam eden bu cezai soruşturmaya önemli ve onarılamaz bir zarar vereceğini” savunuyor.

Savcılar, belgenin hükümet tarafından görüşülen kişiler de dahil olmak üzere “tanıklarla ilgili son derece hassas bilgileri” ayrıntılandırdığını ve gizli jüri bilgileri içerdiğini söylüyorlar.

Savcılar, hükümetin federal bir sulh hakimine talebi, arama emrinin kapak sayfası ve hükümetin belgeleri mühürleme talebi de dahil olmak üzere bazı ek kayıtların artık kamuya açıklanması gerektiğine inanıyor.

Cuma günkü mühürsüz bir varlık makbuzu, FBI’ın sadece bazı çok gizli sırları değil, aynı zamanda “hassas bilgileri”, halka açıklanırsa “son derece büyük” olacak ülkenin en hassas sırlarını koruyan özel bir kategori olan 11 dizi gizli belgeye de el koyduğunu gösterdi. “Amerikan çıkarları için kötü. Mahkeme kayıtları, belgelerde yer alan bilgiler hakkında belirli ayrıntılar sağlamadı.

Adalet Bakanlığı Pazartesi günü, devam eden ceza soruşturmasının “çok gizli materyaller içerdiğini” kabul etti.

Cuma günü yayınlanan bir arama emri, federal ajanların Casusluk Yasası uyarınca güvenlik bilgilerinin toplanması, iletilmesi veya kaybedilmesi de dahil olmak üzere üç farklı federal yasanın olası ihlallerini araştırdığını da söyledi. Diğer tüzükler, federal soruşturmalarda kayıtların gizlenmesi, imha edilmesi veya kaldırılması ve kayıtların imha edilmesi, değiştirilmesi veya tahrif edilmesini ele alır.

Geçen Pazartesi günü yürütülen Mar-a-Lago arama emri, bu yılın başlarında Trump’ın evinden ele geçirilen gizli Beyaz Saray kayıtlarının keşfine ilişkin Adalet Bakanlığı soruşturmasının bir parçasıydı. Ulusal Arşivler, mülkten ele geçirilen 15 kutu kayıtta gizli kayıtlar bulunduğunu söyledikten sonra bakanlıktan soruşturma yapmasını istemişti.

Adalet Bakanlığı’nın sadece kayıtları elde etme aracı olarak mı yoksa eski cumhurbaşkanının daha geniş bir cezai soruşturması veya kovuşturmasının bir parçası olarak mı emirle ilerlediği belli değil. Bir dizi federal yasa, hem cezai hem de hukuki cezalar ve başkanlık kayıtları dahil olmak üzere, gizli bilgilerin işlenmesini yönetir.

Ancak Adalet Bakanlığı Pazartesi günkü dosyada soruşturmasının aktif ve devam ettiğini ve daha fazla bilgi yayınlamanın sadece soruşturmayı tehlikeye atmakla kalmayıp aynı zamanda tanıkları tehditlere maruz bırakacağını veya başkalarının savcılarla işbirliği yapmasını engelleyeceğini savundu.

Hükümet mahkemede yaptığı açıklamada, “Eğer açıklanırsa, yeminli beyan hükümetin devam eden soruşturması için bir rehber görevi görecek, yönü ve olası gidişatı hakkında belirli ayrıntılar sunacak ve bu da onu gelecekteki soruşturma işlemlerinden ödün verme olasılığını artıracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.