Fiden’den son ekonomi haberi: Durgunluk kesin değil

Makale eylemleri yüklendiğinde yer tutucu

Başkan Biden Çarşamba günü Kongre’yi federal gaz vergisini askıya almaya çağırdı ve Amerikalıların pompada hissettikleri acıyı azaltmanın önemli olduğunu söyledi. Petrol pompaları ve benzin istasyonlarının resimleri arkasındaki duvarda parıldarken Biden, “Sizi temin ederim, enerji fiyatını düşürmek için elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

Ancak gaz vergisi tatili fikri, yalnızca Capitol Hill’deki iki partili üyelerden değil, aynı zamanda kişisel olarak gaz fiyatlarını önemli ölçüde azaltacağını iddia eden yönetimdeki birçok yetkiliden de anında eleştiri aldı.

Üst düzey Hazine yetkilileri, gaz vergisi tatiliyle ilgili şüphelerini dile getirdiler ve en az iki üst düzey Beyaz Saray ekonomisti, görüşmelere aşina olan ve kilit konuşmaları yayınlamak için isimsiz olarak konuşan iki kişiyle kişisel rezervasyonlar yaptı.

Bu iç kaygılara rağmen, Biden’ın ilerleme kararlılığı, bazı güçlü işaretlere rağmen birçok seçmeni derinden endişelendiren ekonomik manzarayla yüzleşme mücadelesini yansıtıyor. Beyaz Saray yetkilileri, enflasyonu “orta” olarak ilan etmekten durgunluğu “kaçınılmaz” olarak tanımlamaya geçtiler.

Gaz fiyatını büyük ölçüde düşürmek için bazı açık politika araçlarına rağmen, Amerikalıların maliyetlerini azaltmak için aceleyle politika hamlelerini açıkladılar. Çarşamba Pitanası gibi Kongre vergi tatilini geçirmeye çağırdıDevletleri kendi gaz vergilerini askıya almaya çağırdı ve petrol rafinerilerinin daha fazla yakıt üretmesini istedi, bu da politika tavsiyelerinin sınırlarını kabul etti.

Biden, “Gaz vergisi tatilinin tek başına sorunu çözmeyeceğini tamamen anlıyorum.” Dedi. “Fakat biraz nefes alma alanıyla ailelere anında rahatlama sağlayacak. Uzun vadede fiyatları düşürmek için çalışmaya devam ediyoruz.”

Gaz vergisi tatili nasıl çalışır?

Biden, Kongre’ye, milyonlarca Amerikalı’nın tatile gitmesinin beklendiği 4 Temmuz’dan hemen önce, galon başına 18,3 sentlik federal gaz vergisini ve galon başına 24,3 sentlik dizel vergisini üç ay boyunca askıya almaya çağırdı. Bir galon gazın ortalama fiyatı Çarşamba günü ulusal olarak galon başına 4.955 dolara ulaştı. galon başına 5 dolar AAA’ya göre bu ayın başlarında.

Ancak başkanın talebi Capitol Hill’de güçlü bir muhalefetle karşılaşacak. Gaz vergisinin askıya alınmasına karşı olduklarını zaten açıkça belirttiler.. Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu an için bilinmiyor.

Çarşamba günü gazetecilere konuşan Meclis Çoğunluk Lideri Steny H. Hoyer (D-Md.) Başkanın talebine “sempati” olduğunu ve benzin fiyatlarının düşürülmesinin “iyi niyet” olduğunu vurguladı. Ancak Hoyer, diğer Demokratlarla birlikte, “perakende fiyatları açısından amaçlanan etkiye sahip olmayacağı” endişesini dile getirdi.

Demokrat liderlerin bunu yapacak oyu olup olmadığını bilmiyorlar.”

“[Rep. Peter A.] Defacio [Speaker Nancy] Pelosi, ben, hepimiz bunun için rezervasyon yaptırdık. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından önerildi, ”diye ekledi Hoare daha sonra. “Bunu göreceğiz. Pompanın fiyatının çalışan Amerikalıları etkilediği konusunda hepimiz hemfikiriz.

Ancak Biden, yükselen fiyatlar gibi aşılmaz bir sorunun gündemini ve herhangi bir demokratik siyasi mesajı gizlemekle tehdit ettiği gerçeğiyle karşı karşıya. Beyaz Saray’daki pek çok kişi, başkanın en azından Amerikalıların acılarını anladığını ve kısa vadede her şey yolunda gitmese bile yardım etmek için elinden geleni yapacağını göstermesi gerektiğine karar verdi.

Bazı savunmasız Demokratlar Biden’ın açıklamasını kutladı.

Kasım ayında zorlu bir yeniden seçim kampanyasıyla karşı karşıya kalan Sen, “Federal gaz vergisini askıya almak ve Gürcistan ailelerine yardım sağlamak için çalışmayı asla bırakmamak için birkaç ay önce yasa tasarısını sundum” dedi. Rafael G. Warnock (D-Ka.), Tweetlendi. Çarşamba günü. “Başkan’ın bu fikri desteklemesinden memnunum ve nihayet kendimden ve meslektaşlarımdan bu önemli adımı atmalarını istiyorum.”

Ancak bu küresel bir görüş değil. Cornell Üniversitesi’nde ekonomist olan Easwar Prasad, üst düzey Hazine yetkilileriyle yaptığı iç tartışmalarda, Kongre’den geçse bile Amerikalıların yalnızca gaz vergisi tatilinin faydalarından yararlanacağına inandıklarını açıkça belirtti.

International Monetary’de yetkili olarak görev yapan Prasad, “Hazine buna analitik bir perspektiften yaklaşıyor ve oradaki insanlar, tüketicilere doğrudan ekonomik faydaların minimum olacağını ve bütçe etkilerinin önemli olacağını fark etti.” Dedi. Fon, sermaye. Finans, birkaç üst düzey yetkiliyle yapılan görüşmelerden alıntı yaptı.

Hazine yetkilileri, Beyaz Saray’ın “bunun enflasyonla mücadele için en uygun strateji olmadığı ve siyasi ödüllerin asgari düzeyde olacağından endişe duyduğunu” söyledi.

Çarşamba günkü yorumlarında Biden, Kongre önerilen tüm önlemleri birlikte alırsa – Kongre ve eyaletler gaz vergisi indirimlerini artırır ve petrol rafinerilerinin üretimini artırırsa – bunun Amerikalıları pompada galon başına 1 dolara kadar tasarruf edebileceğini söyledi.

Bu hafta gazetecilere konuşan Hazine Bakanı Janet L. Yellen, bu fikre ve gaz vergisi askıya alındığında tüketicilerin yararlanacağı fikrine ölçülü destek verdi.

Yellen, “Birleşik Devletler’deki birçok eyalet gaz vergilerini düşürdü ve bence bir eyalette pompa fiyatları söz konusu olduğunda oldukça yüksek bir geçiş payı var – tamamen olmasa da oldukça yüksek” dedi. “Federal düzeyde, eyalet düzeyinden daha düşük bir gaz vergimiz var. Kanıtlar çok karışık.

“Tüketiciler artan gaz fiyatlarından gerçekten zarar görüyor. Bu Amerikan aileleri için bir yüktür. Bence mükemmel olmasa da, bu dikkate alınması gereken bir şey.

Her iki tarafın üyeleri, Kongre’nin ülkenin altyapısını iyileştirmek için 1,2 trilyon dolarlık bir yasa tasarısını onaylamasından sadece aylar sonra gaz vergisini askıya almanın sonuçları hakkında endişelerini dile getirdiler. Birçok federal yol ve otoyol projesi, yakıt vergisi gelirlerinden elde edilen güven fonları tarafından finanse edilmektedir.

The House’un lideri DeFazio (D-Ore.), “Federal gaz vergisinin askıya alınması, pompadaki Amerikalı ailelere anlamlı bir rahatlama sağlamayacak, ancak otoyol güven fonunda milyarlarca doları tehlikeye atacak ve gelecekteki altyapı projelerinin finansmanını tehlikeye atacak.” ulaşım paneli, bir açıklamada söyledi.Daha önce bir açıklamada söyledi.

Genel olarak her türlü vergi indirimini destekleyen Cumhuriyetçiler, Biden’ın önerisini bir seçim yılı hilesi olarak reddettiler.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell (R-Guy) Senato’ya verdiği demeçte, “Bu işe yaramaz numara, Başkan Biden’ın gaz fiyatlarındaki diğer işe yaramaz numarasına eklenecek: gerçek ulusal güvenlik krizi sırasında ihtiyacımız olan stratejik petrol rezervlerini boşaltmak.” Zemin.

Ara dönem kongre seçimlerinden beş ay önce, Cumhuriyetçiler seçmenleri endişelendiren bir ekonomik krizde Biden’a zafer kazandırmak konusunda isteksiz olabilirler.

Ancak UBS America’nın eski CEO’su ve Obama’nın ekonomi danışmanı Robert Wolf, geçen hafta Beyaz Saray’da üst düzey yetkililerle yapılan toplantılar da dahil olmak üzere bu hareketi destekledi. Wolfe, diğer ekonomik konuların yanı sıra gaz vergisi tatilini görüşmek üzere CEO Ron Klein, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Dees ve Ekonomik Danışma Konseyi üyesi Heather Fawcett ile bir araya geldiğini söyledi.

Wolf, “Artan gaz artışlarıyla mücadele etmek için yalnızca çok fazla araç var” dedi. “On yılda bir, aynı anda üç şey oldu. 70’lerin petrol ambargosu, 90’ların Körfez Savaşı ve 08’den 09’a gerileme döneminin bir kombinasyonuna sahibiz. Aldık.

Wolfe, altyapı projeleri için bütçe açıklarıyla ilgili endişelerin giderilebileceğini söyledi.

Devlet yardımı için şimdiden trilyonlar, Ukrayna savaşı için de on milyarlar getirdik” dedi. “Benzin pompasında çok çalışan Amerikalılar için yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığını mı söylüyorsunuz?”

Politikayı Twitter’da destekleyen Boushey, Pennsylvania Üniversitesi’nin, federal vergilerin askıya alınmasının etkisi asgari düzeyde olmasına rağmen, tüketicilerin gaz vergisi tatilleri düzenleyen eyaletlerden yararlandığını tespit eden araştırmayı aktardı. “Federal gaz vergisi tatili yardımcı olacak – özellikle eyaletler davayı takip ederse” diye tweet atarken, Ben Warden bütçe modelinin bir analizini paylaştı.

Federal bir gaz vergisi tatil sürücüleri arasında popüler olabilir ve Biden’a hafif bir siyasi destek verebilirken, ekonomistler bunun sorunu daha da kötüleştirme riskini taşıdığını söylüyorlar. Fiyatların düşürülmesi yapay olarak tüketicilere daha fazla araç kullanmaları için sinyal gönderir ve bu da ciddi yakıt kıtlığının olduğu bir zamanda sorun olabilir.

Moody’s Analytics baş ekonomisti Mark Jandy, “Benzin sıkıntısı olduğu için daha az insanın daha az benzin kullanmasını istiyoruz ve bu daha fazla kullanımı teşvik edecek” dedi.

“Çözmeye çalıştıkları soruna sempatik olduğunu”, ancak gaz vergisi tatilinin gaz fiyatlarını düşürmede “çok yüksek” olduğunu söyledi.

Son birkaç aydır Biden’ın eleştirilerinin düzenli hedefi olan gaz şirketlerinin, cumhurbaşkanının tüketicilere pompada rahatlama sağlamaları gerektiğini söylemesi nedeniyle kendi pahasına yemek yiyip yiyemeyecekleri de belirsiz. Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Perşembe günü petrol fiyatlarındaki artışa çözüm aramak için petrol şirketi yöneticileriyle bir araya gelecek, ancak Biden yöneticilerle şahsen görüşmeyecek.

Çarşamba günü Biden, gaz fiyatlarındaki artıştan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı savaşını suçlayarak konuyla ilgili ahlaki bir argüman sunmaya çalıştı. “Bu sadece Putin’in Ukrayna’yı işgali değil, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra görmediğimiz bir şey.

Gaz vergisi tatili en etkilisi olmasa da Biden, Amerikalıların mücadelelerine sempati göstermenin önemli olduğunu söyledi.

Liberal bir ekonomist ve Beyaz Saray müttefiki olan Dean Baker, “Fiyatlar üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını bildiklerini biliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.