Fiona, Kanada’nın Atlantik kıyılarına çarparak binlerce kişinin elektriğini kesiyor ve evlere zarar veriyor

Fiona, şimdi A Tropik sonrası Kasırga 80 mil / saat maksimum sürekli rüzgara sahipti – bir Kategori 1 kasırga — 11:00 ET Cumartesi, merkezi St. Lawrence Körfezi üzerinde ve doğu Quebec ve Newfoundland ve Labrador, ABD Ulusal Kasırga Merkezi’ne doğru hareket ediyor. söz konusu.

Newfoundland ve Labrador’da bazı kıyı evleri sular altında kaldı – birkaç çökmüş bina okyanusa düştü veya sel sularıyla çevriliydi – eyaletten alınan görüntüler Cumartesi sabahı gösterdi.

Bir eyalet kasabası olan Channel-Port aux Basques’te, çökmüş bir bina kıyı boyunca deniz suyuyla çevriliydi ve yerel sakin Terry Osmond’un çektiği fotoğraflara göre, kasabanın her tarafına dağılmış odun ve diğer enkazlar dağılmıştı.

62 yaşındaki Osmond, CNN’e “Hayatımda hiç bu kadar çok yıkım olmadı… bölgemizde” dedi.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi, Cumartesi öğleden sonra şehirdeki evinin çökmesinin ardından bir kadının sudan kurtarıldığını söyledi. Hastaneye kaldırıldı; Polis, yaralarının boyutunun hemen bilinmediğini söyledi.

Doğuya doğru yaklaşık 30 dakikalık sürüş mesafesinde, Burnt Islands’ın kıyı Newfoundland topluluğunda birkaç bina çöktü. Facebook’ta Beus Scott tarafından yayınlanan video gösterdi. Evler – veya bunların bir kısmı – yığınlar halinde çöktü, enkaz karaya ve deniz suyuna saçıldı.
Cumartesi öğleden sonra Atlantik Kanada’da 540.000’den fazla kamu hizmeti müşterisi için elektrik kesintileri bildirildi, bunlara 391 bini Nova Scotia’da ve 87 bini Prince Edward Adası’nda izlenen müşteri dahil. Poweroutage.com.
Fırtına, Cumartesi sabahı erken saatlerde karanlıkta karaya vurdu ve eyaletin doğu Nova Scotia’daki Conshaw ve Guysborough arasındaki Cape Breton Adası’nı geçti. Yetkililer Cape Breton’da olağanüstü hal ilan etti İnsanlardan o yere sığınmalarını istedi..
Nova Scotia Acil Durum Yönetimi Ofisi, “Fırtına il genelinde hareket etmeye devam ederken, devrilen ağaçlar ve devrilen elektrik hatlarının raporlarını duyuyoruz.” Dedi. Bunu tweetledi.

Belediye Başkanı Mike Savage Cumartesi günü CNN’e verdiği demeçte, Nova Scotia’nın başkenti Halifax’ta heyelanın batısındaki bir apartman kompleksinin çatısının çökmesi üzerine yaklaşık 100 kişi tahliye etmek zorunda kaldı.

Savage, “Bir sürü yerinden sökülmüş ağaç — her yerde elektrik kesintisi. Köprülerimiz, ulaşım bağlantılarımız kapalı,” dedi.

Prince Edward Adası’nın başkenti Charlottetown’da polis Tweetlendi Evin çöken çatısı da dahil olmak üzere hasarın fotoğrafları.

Charlottetown polisi Cumartesi sabahı erken saatlerde “Koşullar daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor” dedi.

Georgina Scott, 24 Eylül 2022 Cumartesi günü Halifax'taki caddesindeki hasarı araştırıyor.
Fiona, St. Lawrence Körfezi’ni geçtikten sonra Cumartesi günü geç saatlerde Quebec ve Newfoundland ve Labrador’un alt kuzey kıyısına ulaşmalıdır. Kanada Kasırga Merkezi söz konusu.

Cumartesi günü Maritime Canada’nın bazı bölgelerinde kasırga kuvvetli rüzgarlar bekleniyordu, tipik olarak 70 ila 95 mil (110 ila 150 km / s) arasındaydı. Environment Canada’ya göre, sabah rüzgarları Nova Scotia, Arisaig’de 111 mil (179 kph) hıza ulaştı.

Tahminciler, bazı yerlerde 10 inç’e varan yağmur toplamlarının düşebileceğini ve önemli miktarda sel olabileceğini söyledi. söz konusu.
Kanada’nın Atlantik kıyısındaki yetkililer, insanları şimdiden en az beş kişiyi öldüren ve milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan fırtınaya hazırlanmaya çağırdı. Karayipler ve Atlantik’teki adalar Bu hafta.
Fiona Cumartesi günü Prince Edward Adası'na çarparken yolda devrilmiş bir ağaç görülüyor.
Fiona “tropik siklon yoğunluğu açısından Kanada için önemli bir olay olabilir” ve hatta Kanada’nın versiyonu bile olabilir. Süper Fırtına Sandy, dedi Kanada Kasırga Merkezi yöneticisi Chris Fogarty. 2012’de Sandy, 24 eyaleti ve Doğu Sahili’ni etkileyerek 78.7 milyar dolarlık hasara neden oldu.

Hart Island, Kanada Kasırga Merkezi’ne göre, 931.6 mb’lik resmi olmayan bir barometrik basınç kaydetti ve Fiona’yı Kanada’da şimdiye kadar kaydedilen en düşük basınçlı kara fırtınası yaptı.

Rüzgar Fiona'nın merkezinden çok uzağa esiyor

2012 Superstorm Sandy ile benzerlikler

Fiona bir Tip 4 Fırtına, Turks ve Caicos’u geçtikten sonra Çarşamba sabahı erken saatlerde Atlantik üzerinde hareket etti ve Cuma öğleden sonra geç saatlere kadar Kanada’ya yaklaştıkça zayıfladı.
Dönüştü Tropik sonrası Sıcak çekirdek yerine – karaya inmeden önce – fırtına artık soğuk bir çekirdeğe sahipti. Fırtınanın kuvvetli rüzgarlar, yağmur ve fırtına dalgası üretme yeteneğini etkilemez – bu sadece fırtınanın iç dinamiklerinin değiştiği anlamına gelir.
Fiona'nın Yolu, Cumartesi saat 10.00'a kadar.
Fiona aynı zamanda Kanada’ya kuzeye doğru alçak basınç ve soğuk hava ile yaklaştı — Kumlu Kanada Kasırga Merkezi’nden Bob Robichaud’a göre öyle oldu.

Cuma günü, “Sandy’nin Fiona’dan daha büyük olması bekleniyor. Ancak süreç temelde aynı — göreceğimiz gibi güçlü bir fırtına yaratmak için birbirini besleyen iki yön var,” dedi.

Cumartesi günü saat 11.00 itibariyle, kasırga kuvvetli rüzgarlar Fiona’nın merkezinden 115 mil uzarken, tropikal fırtına kuvvetli rüzgarlar 405 mil’e ulaştı, Göre ABD Ulusal Kasırga Merkezi.
Fiona’nın büyük dalgaları, yalnızca Atlantik Kanada’da değil, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu kıyılarında ve kasırganın merkez üssü olan Bermuda’da da yaşamı tehdit eden sörf ve rip akıntılarına neden olabilir. söz konusu.

CNN’den Allison Chinchar, Hannah Sarisohn, Sharif Paget, Derek Van Dam, Haley Brink, Aya Elamroussi, Theresa Waldrop ve Christina Maxouris bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.