Fiona kasırga gücüne ulaştı

Fırtına Fiona bir gecede yoğunlaştı ve bugün bir kasırga oldu. Porto Riko’nun güneyine doğru hareket ederken, adanın bazı kısımları 25 inç’e kadar yağmur alacak.

Ulusal Kasırga Merkezi tavsiyesi, saat 11 itibariyle, merkezinin Porto Riko, Ponce’nin 50 mil güneyinde bulunduğunu ve maksimum sürekli rüzgarların batı-kuzeybatıya 8 mil hızla hareket ettiğini söyledi.

Porto Rikolu hava istasyonları, Pazar sabahı 55 mil hızla sürekli rüzgarlarla 140 mil dışa doğru kasırga kuvvetli rüzgarlar bildirdi.

“Tahmin pistinde, Fiona’nın merkezi bu sabah Porto Riko’ya yaklaşacak ve bu öğleden sonra veya akşam Porto Riko’nun yanına veya üzerine hareket edecek.” NHC Kasırga Uzmanı Brad Reinhardt söyledi. “Fiona, bu gece ve Pazartesi günü Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey kıyılarına, Salı günü ise Turks ve Caicos Adaları’nın yakınına veya doğusuna hareket edecek.”

Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nin bazı bölgeleri için kasırga uyarıları yürürlükte ve ABD Virjin Adaları için kasırga saatleri yürürlükte. Tropik fırtına uyarıları ABD ve Britanya Virjin Adaları’nın bazı kısımlarında, Dominik Cumhuriyeti’nde ve Turks ve Caicos Adaları ile güneydoğu Bahamalar’da tropik fırtına gözlemi yürürlükte.

NHC, sistemin yoğun yağmurunun hem ABD’yi hem de İngiliz Virgin Adaları’nı etkilemeye devam ettiğini, ancak şu anda Porto Riko üzerinde hareket ettiğini ve günün ilerleyen saatlerinde Dominik Cumhuriyeti’ni etkilemesinin beklendiğini söyledi.

Reinhardt, “Bu yağış miktarları, Porto Riko ve doğu Dominik Cumhuriyeti’nin bazı bölgelerinde yaşamı tehdit eden ani sel ve kentsel sel yaratacak ve daha dağlık alanlarda çamur kaymaları ve toprak kaymaları yaratacaktır.” Dedi.

Tüm adada 12 ila 16 inç düşmesi ve bazı bölgelerin 25 inç’e kadar çıkması bekleniyor.

Porto Riko’nun acil durum yönetim komiseri Nino Correa, “Harekete geçme zamanı” dedi.

2019’un sonlarında bölgeyi vuran ve birçok okulun hala kapalı olduğu ve enkazın temizlendiği bir dizi güçlü depremden sonra fırtınanın Porto Riko’nun güney kıyılarındaki kasabaları ve şehirleri vuracağı tahmin ediliyor. Cumartesi gecesi, çoğu güney sahil kasabası Guanilla’da olmak üzere 100’den fazla kişi adaya sığınmıştı.

Fiona, 20 Eylül 2017’de vuran en ölümcül Kategori 4 fırtınası olan Maria Kasırgası’nın yıldönümünden iki gün önce varmaya hazırlanırken, ada genelinde kaygı seviyeleri yüksekti. İnsanlar pencerelere tırmandı ve yiyecek ve su depoladı.

“Maria’yı yaşayan tüm Porto Rikolular, ‘Ne olacak, ne kadar sürecek, hangi ihtiyaçlarla karşılaşacağız?’ diye sordu. Çalışan Danny Hernandez, “Travma sonrası stres bozukluğu olduğunu düşünüyorum” dedi. Ailesi ve ailesiyle birlikte başkent San Juan’da, ancak batıdaki Mayaguez şehrinde fırtınadan kurtulmayı planladı.

Birçok Porto Rikolu da elektrik kesintileri konusunda endişeliydi, elektriğin iletimini ve dağıtımını işleten şirket Luma, “yaygın hizmet kesintileri” konusunda uyarıda bulundu.

Porto Riko’nun elektrik şebekesi, Maria Kasırgası tarafından hasar gördü ve zayıfladı ve yeniden yapılanma daha yeni başladı. Elektrik kesintileri günlük bir olaydır ve son aylarda santrallerde yangınlar meydana gelmiştir.

Porto Riko valisi Pedro Pierluzzi, gerekirse olağanüstü hal ilan etmeye hazır olduğunu söyledi ve Atlantik kasırga sezonunun altıncı fırtınası yaklaşırken Ulusal Muhafızları harekete geçirdi.

Sistemin güncellenmiş rotası, merkez batı Porto Riko üzerinden ve Turks ve Caicos’un doğusundan Atlantik’e geçerken sistem kuzeybatıya doğru hareket ettiğinden Florida’dan daha uzağa gideceğini tahmin ediyor ve hafta sonu Bermuda’yı rüzgarlı güçlü bir Kategori 2 sistemi olarak tehdit ediyor. 110 mil ve rüzgar 130 mil.

Daha şimdiden, fırtına kabarması ve Fiona’dan gelen bir sel, Karayipler’deki Guadeloupe adasını etkiledi, Cumartesi günü en az iki kişinin sular altında kaldığı ve 20’den fazla kişinin yükselen sular tarafından kurtarıldığı bildirildi. Pazar günü bir ölüm doğrulandı.

Fırtına, Guadeloupe’de ciddi yol hasarına neden oldu, Twitter’da hızlı hareket eden sel sularının sokaklardan fışkırdığını ve yolların 2 metreye kadar sel suları ile arabaları yıkayıp yıkadığını gösteren video.

Adanın bazı bölgelerinde 8 inçten fazla yağmur kaydedildi.

Fransa dışişleri bakanlığına bağlı hükümet yetkilileri, bir gecede yükselen sular tarafından süpürüldükten sonra iki kişinin kaybolduğunu söyledi.

Atlantik’in başka bir yerinde, Perşembe ortasında Afrika’nın batı kıyısı ile Küçük Antiller adaları arasında tropikal bir dalga tespit edildi. Hava durumu sistemi dağınık sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar üretiyor ve bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta başlarında merkezi subtropikal Atlantik üzerinden kuzeye dönerken yavaş yavaş gelişmesi bekleniyor. NHC beş günde %20 üretir.

Düşük şansa rağmen, Colorado Eyalet Üniversitesi, tropik bölgelerin ortalamanın %50 üzerinde aktivite ile çok meşgul olacağını söyleyerek, önümüzdeki iki hafta için tropik hava tahminini yayınlamakla tutarlıdır. CSU, %40’lık bir normal işlev şansı ve %10’luk bir ortalamanın altında işlev şansı verdi.

Fiona, bu ayın başlarında Daniela ve Earl Kasırgaları’nın ardından sezonun üçüncü kasırgası olabilir.

Ortalamanın üzerinde bir tropik mevsim tahmin ediliyordu, Temmuz ve Ağustos 1 Eylül’de hızlanmadan önce çoğunlukla sessizdi.

Atlantik kasırga sezonu 1 Haziran – 1 Kasım 30

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.