Fred Kerley, ABD erkekler 100 metre dünya sahnesinde altın madalya kazandı | oyun

Fred Kerley bir çocukken, Teksas’ta tek bir odada 12 çocukla birlikte bir karyolada uyurken, dünyayı gezmeyi hayal ediyordu. Bunun yerine, Eugene’de beklenmedik bir drama gecesinde kazandı.

100 metrelik bu dünya finalinin son umutsuz dalgalanmasında, Kerley içgüdüsel olarak göğsünü dışarı attı ve kollarını aerodinamik bir süpermen gibi geri attı. Bunu yaparken, takım arkadaşları Marvin Bracey ve Trayvon Brommel yorgun, hırpalanmış ve formdan düşmüşlerdi. Kasvetli bir şekilde, 6 fit-3 Kerley bir şekilde 9.86 saniyede altın almak için çizgiye yükseldi, Bracey 9.88 saniyede gümüş ve Bromell bronz aldı.

1991 Erkekler 100m Carl Lewis, Leroy Burrell ve Dennis Mitchell’den sonra Sahnenin ilk Amerikan temiz taramasıydı. Ancak stadyum spikeri sonucu onaylamadan çok önce, kalabalık “Amerika! ABD!”, Kerley, oyundaki en iyi paçavradan zenginliğe hikayelerinden birini meydan okurcasına kutluyordu.

Hollywood’un 27 yaşındaki adamın hikayesini reddetmesi imkansızın sınırlarını zorlayacaktı. İki yaşındayken babası hapisteydi ve annesi “hayatta yanlış yollara saptığı” için yoktu. Virginia teyzesi onu ve dört kardeşini evlat edindi ve Austin’in 30 dakika dışındaki küçük bir kasaba olan Taylor’da küçük bir çatı altında sekiz kardeşiyle birlikte büyüttü. Zor bir yetiştirmeydi, ama Kerley her zaman hayal kurmaya ve yükselmeye teşvik edildi.

Daha sonra, “Ben ve erkek ve kız kardeşlerim Virginia teyzem tarafından evlat edinildik,” diye açıkladı. “Bir yatak odamız vardı. Bir yatak odasında 13 kişiydik. Tahtalardaydık. Günün sonunda hepimiz eğlendik, mutluyduk ve şimdi harika şeyler yapıyoruz.

Pazısına ‘Teyze’ ve ‘Meem’ dövmesi yaptıran Kerley, “Beni motive eden şey, geldiğim aynı çıkmazda olmamam,” diye ekledi. “Harika şeyler yapmaya devam et. Çocukken olduğun durumda olmak istemezsin.”

Dokunaklı bir şekilde, şimdi ailesiyle bile konuşuyor. “Her gün” dedi. “Daha önce olanlar şimdi olmayacak.”

Yol boyunca birçok sürgülü kapı anı var. Kerley bir Amerikan futbolu oyuncusu olmak istedi ve ancak lise kariyerinin son maçında köprücük kemiğini kırdıktan sonra spor değiştirdi. Ve 2019’a kadar 400m koşucusuydu, 2021 ABD Olimpiyat Denemelerinde ayak bileğini burktuğunda 100m ve 200m’ye geçmeden önce dünya şampiyonalarında bronz madalya kazanacak kadar iyiydi.

Bir ay sonra Tokyo’da 100 metrede gümüş madalya kazandı – ancak Marcel Jacobs’ın 0.04 gerisinde hayal kırıklığı yarattı. Geçtiğimiz 11 ay boyunca Kerley, finallerin videosunu her gördüğünde “Push” diye bağırmaktan kendini alamadı. Ancak Eugene’de bu itme zamanında oldu.

Fred Kerley kollarını açtı ve Amerikalı takım arkadaşlarını 100 metre altın madalyasına kaldırdı. Fotoğraf: Christian Peterson/Getty Images

“Bracy’yi önümde gördüm,” diye hatırladı. “Erken daldı. Zamana daldım ve işi bitirdim. 1991 devlerinin ve 2022 devlerinin bugün temiz bir tarama yapması şaşırtıcı” dedi.

Jacobs’ın elemelerdeki bacak yaralanması nedeniyle finali kaçırmasına kesinlikle yardımcı oldu. Tokyo bronz madalyalı Andre de Grasse, sakatlıklar ve Covid ile geçirdiği bir maçtan sonra eski benliğinin bir gölgesiydi. Ancak Kerley, kariyerinde birçok kez yaptığı gibi, günü ele geçirdi.

Ama madalya kürsüsündeki herkesin büyütmeye değer bir hikayesi vardı. Örneğin Bracy, NFL’yi ele geçirmeden önce 2016 Olimpiyatları’nda koştu ve 2019’da gelişim ligindeki ilk maçında onu kırdı.

Indianapolis Colts ve Seattle Seahawks ile büyüleri olan ancak zorluklar çoğalan Bracey, “O anda ve orada geri dönmeye karar verdim. göbek deliğinden kasıklarına kadar zımbalar.

Ve Bromel? Eh, ciddi şekilde hasar görmüş bir Aşil tendonunu onarmak için 2016 ile 2019 arasında 300.000 dolar harcadı ve Rio Olimpiyatları’ndan çıkarıldı. 2018’de işler o kadar kötüye gitti ki, menajerine emekli olduğunu bildiren bir taslak mektup yazdı. Cumartesi gecesi, “Bazen uyanmak zordur,” dedi. “Antrenmanda ayak bileklerim şişiyor, kalçalarım şişiyor. Yaşlı bir adam gibi konuşuyorum. Ama böyle geceler her şeye değer.

Başka bir çağda, bu hikayeler Amerikan sporlarının ve yaşamının ana akımına dahil edilecek: büyütülecek ve kutlanacak. Artık değil. Kendisini Tracktown USA olarak tanımlayan Eugene’de bile, 15.000 kişilik Hayward Field stadyumunun muhtemelen sadece %80’i dolu.

Özellikle Kerley 200m ve 4x100m bayrak yarışlarında daha fazla madalya kazanırsa, bazı şeylerin değişmesi için hala zaman var. Vücudunun her yerinde dövmeler olan ve sebze yetiştirmeye meraklı bir rönesans adamı olmasına kesinlikle yardımcı oluyor. Ekinlerim gerçekten çok iyi, dedi. “Gitmeden önce biraz kabak doğradım. Bahçeden ıspanak yedim ve harikaydı.

Sol elini tokatladı ve gülümsedi. Ancak atletizmin yeni Papa’sı sadece piste daha fazla kas eklemeyi düşünmüyor. Ayrıca gelecek nesillere ilham vermek istiyor. “Her gün bir grup genç beni görüyor” dedi. “Ben yapabilirsem onlar yapabilir.”

Ne hikaye. Ne bir performans. Hem ne adam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.