Gerçek ve sanal dünyaları harmanlayan Meta’nın yeni Quest Pro kulaklığı ile tanışın

11 Ekim (Reuters) – Meta platformları (META.O) Salı günü Quest Pro sanal ve karma gerçeklik kulaklığını tanıttı ve CEO Mark Zuckerberg’in artırılmış gerçeklik bilgi işlem cihazları için üst düzey pazara girmesi için bir dönüm noktası oldu.

Meta’nın yıllık Connect konferansında tanıtılan kulaklık, 25 Ekim’de 1.500$’a satışa çıkacak ve tüketicilere, çevrelerindeki fiziksel dünyanın tam renkli bir görüntüsü üzerine yerleştirilmiş sanal kreasyonlarla etkileşim kurmaları için bir yol sunacak.

Tanıtım, geçen yıl Project Cambria adlı cihaz için planlarını açıklayan ve aynı zamanda şirketinin adını Facebook’tan Meta’ya değiştiren Zuckerberg için önemli bir adım. Metaverse adlı paylaşılan yüksek hızlı bir bilgi işlem deneyimi sağlar.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Zuckerberg bu vizyona milyarlarca dolar akıttı. Metaverse’i hayata geçirmekten sorumlu meta birim Reality Labs, 2021’de 10,2 milyar dolar kaybetti ve bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 6 milyar dolar kaybetti.

Etkinlikte yaptığı konuşmada Zuckerberg, fiziksel ve dijital dünyaların birleşiminin yeni bilgi işlem uygulamalarına yol açacağını umduğunu söyledi.

“Tamamen yeni kategorilerin yaratıldığını göreceksiniz” dedi.

Quest Pro, Meta’nın tüketici sanal gerçeklik pazarına hakim olan mevcut Quest 2 kulaklığı üzerinde birkaç yükseltmeye sahiptir.

En etkileyici olanı ise, kullanıcının etrafındaki fiziksel ortamın bir tür 3D canlı akışını yakalayan ve gerçek dünyadaki bir duvara sanal bir tablo asmak veya sanal bir topu zıplatmak gibi karma gerçeklik yeniliklerini mümkün kılan dışa bakan kameralara sahip olmasıdır. Gerçek zamanlama.

Quest 2, aksine, geçiş adı verilen bu teknolojinin daha basit bir gri tonlamalı sürümünü sunar.

Quest Pro, daha ince yassı lensler ve kulaklığın arkasına oturan yeniden konumlandırılmış bir pil ile öncekilerden daha hafif ve daha ince hissettiriyor, böylece ağırlığı daha eşit dağıtırken genel hacmi azaltıyor.

Tamamen sürükleyici sanal gerçeklik için Meta, kullanıcıların göz hareketlerini ve yüz ifadelerini taklit etmek için Quest Pro’ya izleme sensörleri ekledi ve göz teması kuran avatarları algıladı.

yunuslama üretimi

Tasarımcıları, mimarları ve diğer yaratıcı profesyonelleri hedefleyen Meta, Quest Pro’yu bir üretkenlik aygıtı olarak sunar.

Şirket, kendi Horizon sosyal ve işyeri platformlarını sunmanın yanı sıra, Microsoft Corp.’un sanal sürümlerini de geliştirdi. (MSFT.O) Word, Outlook ve Teams gibi çalışma ürünleri mevcut, Microsoft CEO’su Satya Nadella Zuckerberg ile bir ortaklık duyurdu.

Metaware’ler üzerine yazıları Zuckerberg’in beğenisini kazanan bir risk sermayedarı olan Matthew Paul, bu tür ortaklıkları önemli gördüğünü çünkü bu ortaklıkların şirketlerin birlikte çalışabilirlik taahhüdünü veya farklı sistemlerin birbirine bağlı olması gerektiği fikrini öne sürdüklerini söyledi.

Microsoft ve Meta’nın artırılmış gerçeklik alanındaki çeşitli ürünler üzerinde rekabet ettiğini belirterek, “Çalışabilir ve açık Metaware’in mümkün olup olmadığı konusunda piyasada çok fazla şüphe var” dedi.

Quest Pro’nun piyasaya sürülmesinden günler önce Meta, ön izlemesinde DJ’ler için sanal bir uygulama ortamı olan Tribe XR gibi uygulamaları göstererek gazetecilere üretkenlik için aklındaki kullanıcı türleri hakkında bir fikir verdi.

Tribe XR sanal gerçeklikte zaten mevcut, ancak bir gösteri, Passthrough teknolojisinin DJ’lerin uygulamayı gerçek dünyadaki konserleri oynamak için kullanmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yöneticiler bir basın toplantısında, Meta’nın Quest Pro’yu gelecek yıl tüketici kanallarında satmayı planladığını ve mobil cihaz yönetimi, kimlik doğrulama ve premium destek hizmetleri gibi kurumsal düzeyde yetenekler eklemeyi planladığını söyledi.

Cihazın 399,99 dolara satılan giriş seviyesi Quest 2’yi değiştirmek yerine tamamlamayı amaçladığını söylediler.

Şimdilik Quest Pro, Meta’nın MetaWare teknolojisini desteklemesini önerdiği karmaşık iş uygulamalarını çalıştırmayı bırakıyor.

Şirket, bir kişinin avatarını Magic Rooms olarak adlandırdığı diğer kullanıcılarla birlikte gerçek dünyadaki bir konferans odasında görünmesini sağlayacak Horizon Workrooms uygulaması için hala bir karma gerçeklik deneyimi üzerinde çalışıyor.

Zuckerberg, şu anda belden yukarısı görüntülenen avatarlarına bacak eklemeyi planladığını söyledi.

Ancak Quest Pro’nun fiyatı, 2019’da ticari kullanım için piyasaya sürülen ve halihazırda ameliyathanelerde ve fabrikalarda bulunan Microsoft’un HoloLens 2 gibi kurumsal odaklı cihazlarının çok altında.

Giriş seviyesi bir Hololens 2 3.500 dolara satılıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Katie Paul, Palo Alto, California’da rapor veriyor. Düzenleme Kenneth Li, Jonathan Otis ve Matthew Lewis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.