Gizemli sızıntılar Rus denizaltı gaz hatlarını vurarak Avrupa’da şüphe uyandırdı

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Nord Stream boru hatları da o sırada gaz pompalamıyordu
  • Gaz her iki boru hattında da basınç altındaydı
  • Operatör, Nord Stream 1’deki hasarın ‘benzeri görülmemiş’ olduğunu söylüyor
  • Rus gazı krizi fiyatları yükseltti
  • Avrupa alternatif bulmak için yarışıyor

STOCKHOLM/KOPENHAG, 27 Eylül (Reuters) – Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana bir enerji krizinin merkezinde yer alan İsveç ve Danimarka yakınlarındaki Baltık Denizi’nin altından geçen iki Rus doğalgaz boru hattındaki açıklanamayan sızıntıları araştırmak için Salı günü yarıştı.

Ağı oluşturan uzmanlar ve Rusya, sabotaj olasılığının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

İsveç Denizcilik İdaresi, yakındaki Nord Stream 2 boru hattında bir sızıntının keşfedilmesinden kısa bir süre sonra, Nord Stream 1 boru hattında iki sızıntı konusunda uyardı ve Danimarka’yı beş deniz mili yarıçapı içinde nakliyeyi kısıtlamaya sevk etti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Her iki boru hattı da Avrupa başkentleri ile Moskova arasında yükselen ve büyük Batı ekonomilerini vuran, gaz fiyatlarını artıran ve alternatif enerji kaynakları arayışını körükleyen enerji savaşında parlama noktaları oldu.

Avrupalı ​​bir savunma kaynağı, “Bunun kasıtlı bir hasar olduğuna dair bazı işaretler var” diyerek, sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu da sözlerine ekledi. “Sormalısınız: Kim yararlanır?”

Rusya, Rus ağına sızmanın endişe verici olduğunu ve sabotajın olası bir sebep olduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda herhangi bir seçenek göz ardı edilemez” dedi.

Ukrayna’daki savaşla ilgili tartışmalar sırasında sızıntıların keşfedildiği sırada Avrupa’ya hiçbir boru hattı gaz taşımıyordu, ancak olaylar Avrupa’nın kıştan önce Nord Stream 1 yoluyla gaz alabileceğine dair kalan umutları boşa çıkarabilir.

Şebeke operatörü Nord Stream AG, “Nord Stream sisteminin üç dizi açık deniz gaz boru hattının aynı gün aynı anda imha edilmesi emsalsizdir” dedi. “Gaz taşıma altyapısını restore etmek için gereken zamanı tahmin etmek henüz mümkün değil.”

Her iki boruda da basınç altında gaz vardı, ancak ikisi de çalışmıyordu.

Danimarka Enerji Bakanı Dan Jorgensen, yaptığı yazılı açıklamada, Pazartesi günü Rusya ile Danimarka arasında Nord Stream 2’de bir gaz sızıntısı tespit edildiğini söyledi.

gazprom (GAZP.MM)Boru hattı yoluyla Rusya’nın gaz ihracatında tekel sahibi olan Kremlin’in kontrolündeki şirket, yorum yapmaktan kaçındı.

Rusya, Batı yaptırımlarını teknik sorunlara neden olmakla suçlayarak Ağustos ayında akışları tamamen durdurmadan önce Nord Stream 1 üzerinden Avrupa’ya gaz tedarikini kesti. Avrupalı ​​politikacılar bunun gaz arzını kesmek için bir bahane olduğunu söylüyor.

Yeni Nord Stream 2 boru hattı henüz ticari operasyonlara girmedi. Almanya, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’ya asker göndermesinden birkaç gün önce gaz tedarik planlarını rafa kaldırdı.

Arıza mı, sabotaj mı?

Norveç Dışişleri Enstitüsü’nde Rus enerji politikası konusunda uzmanlaşmış bir araştırma profesörü olan Jakub Katzimirski, sızıntıların muhtemelen teknik aksaklıklar olduğunu, ancak sabotajın mümkün olduğunu söyledi.

Sızıntı, Varşova’nın Rus arzını kesme çabalarının merkezinde yer alan Norveç’ten Polonya’ya gaz taşıyan Baltık boru hattının Salı günü törenle başlatılmasından kısa bir süre önce geldi.

Norveç Petrol Güvenliği Kurumu (PSA) Pazartesi günü, petrol şirketlerini Norveç’in açık deniz petrol ve gaz platformlarının yakınında uçan kimliği belirsiz insansız hava araçlarına karşı uyanık olmaya çağırdı. devamını oku

İsveç Denizcilik İdaresi (SMA) sözcüsü, Kuzey Akım 1’de biri İsveç ekonomik bölgesinde, diğeri Danimarka bölgesinde olmak üzere iki sızıntı olduğunu ve her ikisinin de Danimarka’nın Bornholm adasının kuzeydoğusunda olduğunu söyledi.

İkinci bir SMA sözcüsü, “Hiçbir geminin sahaya çok yaklaşmadığından emin olmak için fazladan nöbetteyiz” dedi.

Danimarka Enerji Ajansı, bölgeye girerlerse gemilerin yüzdürme kabiliyetini kaybedebileceğini ve sızan gazın suda ve havada tutuşma riski olabileceğini belirterek, yasak bölge dışındaki sızıntıyla ilgili herhangi bir güvenlik riski olmadığını da sözlerine ekledi.

Sızıntının yalnızca yerel olarak çevreyi etkileyeceğini, yani yalnızca gaz bulutunun bulunduğu su sütunu bölgesini ve sera gazı metanının kaçışının iklime zarar vereceğini söyledi.

Danimarkalı yetkililer, sızıntılardan sonra Danimarka’nın elektrik ve gaz sektörüne hazırlığının artırılması çağrısında bulundu.

Danimarka Enerji Ajansı başkanı Kristofer Potsau, “Gaz boru hatlarının ihlalleri çok nadiren meydana geliyor… Gelecekte arz güvenliğini güçlendirmek için Danimarka’nın kritik altyapısını tam olarak izlemek istiyoruz.” dedi.

İlgili Öyküler

Bilgi Kutusu: Kuzey Akım’ın Rusya’nın Avrupa’ya Gaz Tedarikindeki Rolü

AB yasağı geldiğinde Rusya ham petrolünü nereye satacak?

Bilgi Kutusu: Rusya, Ukrayna’nın %15’ini Resmi Olarak İlhak Etmeye Hazırlanıyor

GRAFİK: Rusya’nın işgali Ukrayna’yı kasıp kavuruyor

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürolarının Raporu; Mathias Williams tarafından yazıldı; Editör Edmund Blair

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.