GSYİH Raporu ABD Ekonomisinin Yeniden Daraldığını Gösteriyor: Canlı Güncellemeler

İkinci çeyrekte önemli bir ekonomik çıktı ölçüsü düştü ve ABD’nin bir durgunluğa girebileceğine dair korkuları artırdı – ya da belki de çoktan başladı.

Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyona göre ayarlanan gayri safi yurtiçi hasılanın ikinci çeyrekte yüzde 0,2 düştüğünü ve yıllık yüzde 0,9’luk düşüş oranına eşdeğer olduğunu söyledi.

Yüzde 0,2’lik düşüş, yılın ilk üç ayındaki yüzde 0,4’lük daralmanın ardından geldi – ABD ekonomisinin en son ortaya çıkmasından iki yıl sonra durgunluğa girdiği anlamına gelen yaygın ancak resmi olmayan bir tanım.

Çoğu ekonomist, ekonominin, gelir düzeyleri, harcamalar ve istihdam da dahil olmak üzere geniş bir göstergeler dizisine dayanan resmi durgunluk tanımını karşılamadığını düşünüyor. GSYİH verileri de önümüzdeki aylarda birkaç kez revize edilecek.

Ancak Perşembe günü açıklanan veriler, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle toparlanmanın ivme kaybettiğine dair çok az şüphe bıraktı. İş yatırımları ve inşaat faaliyetleri, ilk çeyrekte yükseldikten sonra ikinci çeyrekte düştü. Enflasyonla uyumlu tüketici harcamaları, daha yavaş bir hızda da olsa pozitif kaldı.

Bank of America kıdemli ekonomisti Aditya Bhave, “Henüz bir resesyonda olduğumuzu düşünmüyoruz” dedi. Ama buradaki en önemli şey, iç talebin altında yatan eğilimin zayıflaması. İlk çeyrekten itibaren net bir düşüş görüyorsunuz.

Bir düşüş, kendi başına, mutlaka kötü bir haber değildir. Federal Rezerv, enflasyonu kontrol etmek amacıyla ekonomiyi soğutmaya çalışıyor Beyaz Saray tartıştı Yavaşlama, geçen yılki hızlı toparlanmanın ardından istikrarlı bir büyüme dönemine kaçınılmaz ve gerekli bir geçişin parçası.

Ancak son haftalarda tahminciler, merkez bankasının agresif hamleleri hakkında daha fazla endişe duyuyorlar – buna dahil. Faiz oranlarını yüzde dörtte üç oranında artırır İkinci ay için Merkür durgun olacak. İşten çıkarmaların arttığına ve tüketicilerin hızla yükselen fiyatlara ayak uydurmaya çalıştığına dair işaretler var.

Wells Fargo’nun kıdemli ekonomisti Tim Quinlan dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.