Güney Kore, Cadılar Bayramı aşkına öfkeyi bastırmak için sert eylem sözü verdi

SEUL, 1 Kasım (Reuters) – Güney Kore, çoğu genç 150’den fazla kişinin ölümüne neden olan bir Cadılar Bayramı partisinin ardından Salı günü halkın öfkesini yatıştırmak için harekete geçti, hızlı ve kapsamlı bir soruşturma sözü verdi ve benzerlerini önlemek için sert yeni güvenlik önlemleri çağrısında bulundu. olaylar. afetler

Cumartesi günkü kalabalık Cadılar Bayramı sokak partisinde 29’u ağır olmak üzere 156 kişi yaralandı, 151 kişi yaralandı. Ölenler arasında 14 ülkeden 26 vatandaş bulunuyor.

Çoğu genç ve yirmili yaşlarında olan ve kostümler giymiş on binlerce eğlence düşkünü, üç yıldır ilk kez sınırsız Cadılar Bayramı kutlamalarıyla ünlü Itaewon bölgesinin dar sokaklarını ve sokaklarını doldurdu.

Ülkenin baş güvenlik görevlisi İçişleri Bakanı Lee Sang-min Salı günü özür diledi ve olayın nedenini bulmaya ve benzer vakaların tekrarlanmasını önlemeye söz verdi.

Parlamento oturumunda canlı televizyonda konuşan Lee, “Kamu güvenliğini denetleyen bakan olarak, bu olay için özür dilerim” dedi ve “hükümetin halkımızın güvenliğinden sınırsız sorumluluğa sahip olduğunu” da sözlerine ekledi.

Polisin konuşlandırılmasının bile felaketi önleyemeyeceğini söyledikten sonra kamuoyunda ağır eleştirilere maruz kaldı.

Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon da bir medya brifingi sırasında göz yaşları içinde özür diledi ve şehir hükümetinin “her vatandaş normal hayatına dönene kadar” mevcut tüm idari kaynakları uygulamaya koyacağını söyledi.

Ulusal Polis Komiseri General Yoon Hee-kyun Salı günü olay yerindeki kalabalığın kontrolünün “yetersiz” olduğunu kabul etti ve polisin felaket gecesi olası kazalara dair çok sayıda uyarı aldığını kaydetti.

Yoon bir basın toplantısında, “Polis, bu kazanın gerçeğini açıklamak için istisnasız tüm yönleriyle hızlı ve titiz bir şekilde yoğun soruşturmalar ve soruşturmalar yürütecektir.” Dedi.

Başbakan Han Duk-soo, devam eden soruşturmanın devlet kurumlarının yerinde yanıtlarının yeterli olup olmadığını içereceğini söyledi. Kalabalıkları yönetmek için yetersiz örgütsel önlemlerin ölümcül salgının nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ülkede birçok güvenlik felaketi yaşandığını söyleyerek bir haftalık ulusal yas ilan etti. İyileştirilmiş kalabalık kontrolü de dahil olmak üzere daha iyi tepkilerin kritik olduğunu söyledi.

Kabine toplantısında yaptığı açıklamada, “Yalnızca bu büyük felaketin yaşandığı bu sokaklarda değil, aynı zamanda büyük kalabalıkların toplandığı stadyum, konser salonu gibi mekanlarda da kalabalığı yönetmek için sağlam güvenlik önlemleri almamız gerekiyor” dedi.

Tüm kurbanların kimlikleri belirlendi ve Seul Belediye Binası’nda ve vatandaşların saygılarını sundukları Itaewon semtinde anma sunakları dikildi.

Soo-hyang Choi ve Hyonhee Shin tarafından yapılan rapor; Jack Kim tarafından yazıldı; Kurgu Jerry Doyle ve Jacqueline Wong

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.