Güney Kore Devlet Başkanı Nancy Pelosi, ziyareti nedeniyle görüşmedi.

Yorum

SEUL – Meclis Başkanı Nancy Pelosi, bu hafta yakından izlenen turunda Singapur, Malezya ve Tayvan liderleriyle bir araya geldi – ancak Güney Kore cumhurbaşkanı değil. Resmi sebep: Kaldı.

Pelosi’nin (D-Calif.) Çarşamba günü geç saatlerde gelmesinden kısa bir süre önce, Başkan Yoon Suk-yeol oradaydı. Seul’de bir tiyatro gösterisi ve Akşam yemeğinde ve içeceklerde oyunculara karıştı. Pelosi Perşembe günü üst düzey Güney Koreli milletvekilleriyle bir araya geldiğinde fotoğraflar sosyal medyada viral oldu.

Yoon’un Güney Kore cumhurbaşkanlığı ofisinin Çin’i yatıştırmak amacıyla Pelosi ile bir toplantı yapmaktan kaçındığı yönündeki suçlamaları küçümseme kararı, Güney Kore’nin en büyük ticaret ortağı ile en büyük savunma müttefiki ABD arasında artan rekabete yol açtı.

Başkanlığı en dar farkla kazanan Güney Kore’nin siyasi yeni üyesi, göreve başladıktan sonraki üç ay içinde onay puanlarıyla mücadele ediyor. Ülkesini kurmaya söz verdi “Küresel Önem” ve jeopolitik bir güç.

Ancak dünya sahnesinde bariz bir şekilde yokluğu, muhafazakar Güney Kore cumhurbaşkanını Pekin’den misilleme yapılacağı endişeleri nedeniyle Pelosi’yi kasten görmezden gelmekle suçlayan eleştirmenleri ateşledi. Tayvan’a yaptığı tartışmalı ziyaret, kendi kendini yöneten ada ile Pekin arasındaki gerilimi artırdı.

Biden’ın ziyareti, bir dış politika acemi olan yeni Güney Kore cumhurbaşkanını test ediyor

Yoon’un ofisi, yaz seyahat planlarını iptal ettiğini ve gelecekteki siyasi faaliyetleri planlamak ve evde dinlenmek için Seul’de kalmayı seçtiğini söyledi.

Yoon’un sözcüsü Choi Young-bum, başkanın yaz tatilinin Pelosi’nin Asya gezisinden önce planlandığını ve Yoon’un Pelosi’nin uçuşundan önce tiyatro gösterisine katıldığını söyledi. Choi’ye göre Yoon, o akşam Güney Kore’ye uçan Pelosi ile görüşmeye müsait olmadığını söyledi.

Choi, “Başkanın Çin’e karşı temkinli olduğu için Meclis başkanıyla görüşmekten kaçınıp kaçınmadığı konusunda sorularım oldu” dedi. “Bütün bu konulara ülkemizin ulusal çıkarları göz önünde bulundurularak karar verilir.”

Bir muhabirin, Yun’un bulunamamasının Seul’ün ABD-Çin rekabeti ortasındaki hizasında bir değişimi temsil ettiği yönündeki sorusunu “abartma” olarak nitelendirerek reddetti.

Emhoff Güney Kore’yi ziyaret ettiğinde cinsiyet ve LGBTQ sorunları ön plana çıkıyor

Yun’un ofisinden yapılan açıklamaya göre, Güney Kore cumhurbaşkanı ve Pelosi, yüz yüze görüşmek yerine Perşembe günü geç saatlerde telefonla ikili ittifakı ve bölgesel güvenlik konularında işbirliğini güçlendirme konusunda görüştüler.

Mayıs ayında göreve başlayan Yoon, giden liberal Başkan Moon Jae-in döneminde bozulduğunu söylediği ABD-Güney Kore ittifakını “yeniden inşa etme” sözü verdi. Ay yönetimi, Pyongyang ile bir barış anlaşmasına aracılık etmek için Kuzey Kore’nin müttefikleri, özellikle Çin ile birlikte çalışmaya çalıştı.

Yun, Pekin’de güçlü bir siyasi duruş sözü vermiş olsa da, Güney Kore hala ince bir çizgide ilerliyor. Güney Kore’nin sağ eğilimli Chosun Ilbo gazetesi, “Yoon’un Pelosi Toplantısından Kaçınması ABD ve Çin’e Yanlış Sinyaller Gönderebilir” başlıklı bir başyazı yayınladı. Dergi, Güney Kore hükümetini Çin’e karşı “itaatkar bir tavrın” jeopolitik ilişkileri değiştirebileceği konusunda uyardı.

Pelosi, Güney ve Kuzey Kore arasındaki askerden arındırılmış bölgeyi ziyaret ettikten sonra Perşembe günü Japonya’ya seyahat etmeyi planlıyor. Telefon görüşmesinde, cumhurbaşkanlığı ofisi, Yun’un sınır bölgesine yaptığı ziyaretin “Kuzey Kore’ye karşı güçlü bir caydırıcılık işareti” olduğunu söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Cuma günü gezisinin son durağında Pelosi ile görüşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.