Güney Kore enflasyonu, Çin yeniden açılıyor

Önümüzdeki hafta: PMI’lar, ticaret verileri, Asya-Pasifik’teki enflasyon göstergeleri

Önümüzdeki hafta Asya-Pasifik’teki önemli ekonomik olaylara, bölgedeki satın alma yöneticilerinin endeks okumaları hakim olacak.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu resmi imalat ve imalat dışı PMI baskılarını yayınlayacak Cumartesi. Reuters, Çin’in fabrika faaliyetlerinin %48 oranında daralmasını bekliyor.

Güney Kore ayrıca, Reuters’in anket yaptığı ekonomistlerin bir yıl öncesine göre %10,1 düşüş göstereceğini tahmin ettiği Aralık ayı ticaret verilerini de hafta sonu açıklayacak.

Singapur’un imalat PMI okumalarını önümüzdeki hafta yayınlaması planlanıyor S&P Küresel Pazartesi günü Güney Kore, Endonezya ve Hindistan için PMI okumalarını yayınlaması planlanıyor.

Filipinler ve Endonezya için sırasıyla Salı ve Pazartesi günü enflasyon baskıları açıklanacak ve yakından izlenecek.

Japonya’nın PMI okuması ve Çin’in özel hizmetler PMI anketi Çarşamba günü açıklanacak. Singapur Perşembe günü Kasım ayı perakende satışlarını ve Güney Kore’nin Aralık ayı işsizlik oranını yayınlayacak.

– Jihye Lee

Yamaguchi, bir sonraki Japonya Merkez Bankası başkanı adayı olarak ortaya çıkıyor: Sange

Japonya Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı Hirohit Yamaguchi, merkez bankasının Japon yerel medyasını yönetmeye aday olarak ortaya çıkıyor. Sange dediKonuya aşina olan kişilere atıfta bulunmak.

2013 yılına kadar merkez bankasında milletvekili olarak görev yapan Yamaguchi, görevdeki vali Haruhiko Kuroda’nın sıkı para politikasını sesli bir şekilde eleştiriyordu.

Gazete, Yamaguchi’nin eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin “Abenomics” olarak da bilinen ekonomik teşvik stratejisinden ayrılacağını da sözlerine ekledi.

Sankei, görevdeki Başbakan Fumio Kishida’nın daha uyumlu bir parasal duruştan uzaklaşmasıyla Yamaguchi’nin dikkatleri üzerine çektiğini ve bir sonraki merkez bankası başkanının adaylığının önümüzdeki ay netleşeceğini söyledi.

– Jihye Lee

UOB, yabancı yeteneklerin Hong Kong yeniden açıldıktan sonra Singapur’a gelmek konusunda isteksiz olduğunu söyledi

United Overseas Bank kıdemli ekonomisti Alvin Liu, Hong Kong yeniden açılırken yabancı uyrukluların Singapur’u ziyaret etme eğiliminde olmayabileceğini söyledi.

“Singapur, Hong Kong’daki daha sıkı kurallar nedeniyle buraya gelen yetenek havuzu açısından fayda sağladı” diyen Liu, Singapur’a taşınan işçi akışının artık şehir yeniden açıldıktan sonra “hafif bir gevşeme göreceğini” de sözlerine ekledi. .

Singapur merkezli ekonomist, “Yetenek havuzu buraya taşınmak istemiyor” dedi.

Liew ayrıca, Hong Kong’un yeniden açılmasının bölgenin “her zamanki gibi iş dünyasına dönmesi” için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Analist, Çin piyasalarının gelecek yıl “taktik” bir toparlanma göreceğini söylüyor

Port Shelter Investment Management, Çin piyasalarının önümüzdeki yıl “taktiksel sıçrama” ile bir toparlanma göreceğini söyledi.

Şirketin CEO’su Richard Harris, CNBC’ye verdiği demeçte, “Taktiksel bir sıçrama görebileceğimizi söylemek açık.”

“Taktiksel olacak çünkü günün sonunda Çin dünyanın geri kalanıyla eşleşmek zorunda” dedi.

Harris, Çin’in toparlanmasının yılın ilk çeyreğinde gerçekleşmesini ve havanın ikinci çeyrekte devam etmesini bekliyor.

İyileşme, Çin ekonomisine güçlü bir teşvikin enjekte edilip edilmeyeceği ve ekonomi toparlanırken enflasyon konusunda ne yapılacağı gibi şu anda bilinmeyen birçok unsura bağlı.

– Lee Ying Shan

Yeni Çin teknoloji ETF’si Singapur pazarına ‘perakende likidite’ getirebilir: yatırım firması

Varlık yönetimi firması, SGX ETF listelemesinin diğer Çin endeks fonlarından nasıl farklı olacağını açıklıyor

Listede Singapur var CSI Star ve CNext 50 Endeks Borsa Yatırım Fonu CSOP Asset Management CEO’su Ding Chen, CNBC’ye anakara Çin’den Singapur’a likidite getirebileceğini söyledi.Squawk Kutusu Asya.”

Şirketin ETF’si Cuma günü Singapur Borsasında işlem gördü ve Singapur birim tröstü CSOP SG ETF Series I’in bir alt fonu.

Ding, “SGX aracılığıyla Singapurlu yatırımcılar ve küresel yatırımcılar, Çin’de listelenen ETF’lere erişim elde edebilirler.”

Şirketin ETF portföyünün gelişimi sorulduğunda Ding, “Pazara daha fazla gelişmekte olan, genç nesil teknoloji şirketi getirecek” dedi.

– Sheila Çan

Güney Kore’de Aralık ayında enflasyon değişmedi

Rakamlara göre, Güney Kore’nin Aralık tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %5 arttı Kore Bankası gösterdi.

Bu aya ilişkin okuma, daha soğuk koşulları sürdürdü ve Kasım ayına göre değişmedi.

Baskı, Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu.

– Jihye Lee

Hisse senetleri Perşembe gününü yüksek kapattı

Tüm önemli ortalamalar Perşembe gününü daha yüksek kapattı.

Dow Jones endüstri ortalaması 345.09 puan veya %1.05 yükseldi. S&P 500 %1,75 yükselirken Nasdaq bileşik endeksi %2,59 artışla 10.478,09 oldu.

– Tanaya Machel

CNBC Pro: Chip hisseleri bu yıl düşük performans gösterdi – ancak bu fon yöneticisi hala yükselişte, Buy 2 isimleri

Geçen hafta işsizlik başvuruları arttı; Müteakip iddialar Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

Federal Rezerv’in ekonomiyi ve özellikle işgücü piyasasını soğutma çabaları arasında geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları arttı.

Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, 24 Aralık’ta sona eren haftada 225.000 ilk kez işsizlik maaşı başvurusu yapıldığını bildirdi. Bu, önceki haftaya göre 9.000’lik bir artış ve 223.000 olan Dow Jones tahmininin biraz üzerindeydi.

Uzun vadeli, devam eden iddialar, manşet sayısının bir hafta gerisinde kaldı ve 41.000 ile Şubat başından bu yana en yüksek seviye olan 1.71 milyona yükseldi.

Yılın bu zamanı, tatiller nedeniyle rakamlar her zaman gürültülüdür. Mevsimsel faktörler için hasar talepleri %9,3 artışla 23.146 adet arttı.

– Jeff Cox

CNBC Pro: Citi, 2023 İçin En İyi Biyoteknoloji Hisse Senedi Seçimlerini Açıkladı — Ve %73 Artış Sunuyor

Citi’ye göre, biyoteknoloji 2023’te bir “hisse senedi piyasası” olacak.

Banka, biyoteknolojinin farklı ekonomik senaryolar altında nasıl performans gösterebileceğini açıklıyor ve 2023 için en iyi üç seçimi belirtiyor.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Weissen Don

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.