Güney Kore, Kuzey Kore’nin en az üç kısa menzilli balistik füze fırlattığını söyledi


Seul, Güney Kore
CNN

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı’na göre Güney Kore, Cumartesi günü Pyongyang’ın güneyindeki bir üsten en az üç kısa menzilli balistik füze ateşledi; bu, benzeri görülmemiş bir dizi silah testinin sonuncusu.

Genelkurmay başkanları gazetecilere yaptıkları açıklamada, mermilerin Cumartesi günü yerel saatle sabah 8.00 sıralarında Kuzey Hwange eyaletinin Chunghwa bölgesinden ateşlendiğini söyledi.

Japonya Savunma Bakanlığı, her birinin maksimum menzili yaklaşık 100 kilometre (62 mil) ve yaklaşık 350 kilometre (217 mil) olan üç balistik füzenin Japonya’nın özel Kore Yarımadası’nın doğu kıyısı açıklarında denize düştüğünü söyledi. Ekonomik bölge.

CNN’e göre Kuzey Kore bu yıl 37. kez füze fırlattı.

Geçen hafta iki kısa mesafe kat etti balistik füzeler, Güney Koreli yetkililere göre.

Kuzey Kore, 2020’de dört füze testi gerçekleştirdi. 2021 yılına kadar bu sayıyı ikiye katlayacak. 2022’de münzevi ülke, bir noktada 23 füze fırlatarak diğer tüm yıllardan daha fazla füze fırlattı. Bir gün.

Kuzey Kore, bu yıl şimdiye kadar 90’dan fazla seyir ve balistik füze fırlattı ve uzmanların ufukta bir nükleer test olabileceği konusunda uyardığı bir dizi silah sergiledi.

Testler yeni olmasa da, sık sık Pasifik bölgesini gerginleştiren önemli bir artışı temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.