Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin füze testlerine yanıt olarak sekiz füze ateşledi.

Güney Kore, 25 Mayıs 2022’de ABD ile Güney Kore arasında açıklanmayan bir yerde doğrudan atış tatbikatı sırasında karadan karaya füze fırlattı. REUTERS / KOLEJİ DOLGU FOTOĞRAFI / YONHOP

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

SEUL, 6 Haziran (Reuters) – Güney Kore Savunma Bakanlığı, Güney Kore ve ABD’nin Pazar günü kısa menzilli bir balistik füze saldırısının ardından Pazartesi günü erken saatlerde Güney Kore’nin doğu kıyısına sekiz karadan havaya füze fırlattığını söyledi. Görevli dedi.

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı, Güney Kore ordusunun, hareketin Kuzey Kore’nin füze kaynağına veya komuta ve destek üslerine karşı hassas bir saldırı başlatma kabiliyetini ve hazırlığını gösterdiğini söylediğini söyledi.

Geçen ay göreve başlayan Güney Kore Devlet Başkanı Eun-suk-yol, Kuzey’e karşı daha sert bir duruş sergileme sözü verdi ve Mayıs ayında Seul’deki zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile ortak askeri tatbikatları ve birleşik savunma duruşlarını geliştirmek için anlaşmıştı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yonhap, Güney Kore ve ABD kuvvetlerinin Pazar günü Kuzey Kore tarafından ateşlenen sekiz füzeye misilleme olarak Pazartesi günü (1945 GMT Pazar günü) saat 04:45’te başlayan ve yaklaşık 10 dakika süren sekiz karadan havaya füze fırlattığını söyledi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, sekiz askeri taktik füze sisteminin (ATACMS) düşürüldüğünü doğruladı.

Kuzey Kore’nin Pazar günü doğu kıyısından denize fırlattığı kısa menzilli balistik füzeler, muhtemelen en büyük tek testti ve Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatlarını tamamlamasından bir gün sonra geldi. devamını oku

Güney Kore-ABD ikili tatbikatları, dört yıldan fazla bir süredir ilk kez bir ABD uçak gemisini içeriyor.

Japonya ve ABD, Kuzey Kore’nin son füze denemelerine misilleme olarak Pazar günü ortak bir askeri tatbikat düzenledi.

Haftalardır bilinen ilk COVID-19 patlamasıyla mücadele eden Kuzey Kore, diplomatik görüşmelere rağmen Washington’un devam eden önleyici ortak tatbikatlarını eleştirdi.

Kuzey Kore, yaklaşık beş yıldır ilk kez, bu yıl hipersonik silahlardan en büyük kıtalararası balistik füze (ICBM’ler) testine kadar uzanan füze denemeleri gerçekleştirdi.

Yonhap, kimliği belirsiz bir kaynağa atıfta bulunarak, Pazar gününün kuzey Wali başkenti Pyongyang’daki Sunan da dahil olmak üzere dört yerden başlatıldığını söyledi.

Kuzey Kore, bazı analistlerin rutin askeri tatbikatların bir parçası olarak bunu yaptığını iddia etmesiyle, devlet medyasında füze fırlatmalarıyla ilgili haber yapmama yönündeki son eğilimini sürdürdü.

Washington ve Seul yetkilileri geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’nin 2017’den bu yana ilk kez nükleer silah testlerine yeniden başlamaya hazır olduğu konusunda uyardı.

Geçen ay, Kuzey Kore, biri en büyük ICBM olan Hwasong-17 olarak kabul edilen üç füze ateşledi. devamını oku

Bu testlere misilleme olarak, Güney Kore ve ABD’nin birleşik kuvvetleri, iki müttefikin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini iddia ettiği füzeleri ateşledi.

Geçen ay ABD, Kuzey Kore’nin balistik füze füzeleri hakkında BM’ye bir açıklama yaptı. Yaptırım çağrısında bulundu, ancak Çin ve Rusya, BM’nin 2006’dan bu yana ilk kez Kuzey Kore’ye yaptırım uyguladığı tavsiyeyi veto etti. Güvenlik Konseyi kamuoyu önünde bölündü. Kuzey Kore ilk nükleer denemesini yapıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Seul’de Jack Kim ve Choi Soo-hyang’ın raporu; Lincoln Feast tarafından yazıldı; Kurgu Tom Hoke, Neil Fullick ve Jerry Doyle

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.