Güzel futbolun Brezilyalı efsanesi futbol yıldızı Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti.

SAO PAULO, 29 Aralık (Reuters) – Çıplak ayakla yoksulluktan modern tarihin en büyük ve en popüler sporcularından biri haline gelen efsanevi Brezilyalı futbolcu Pele, Perşembe günü 82 yaşında öldü.

Pele’nin tedavi gördüğü Sao Paulo’daki Albert Einstein Hastanesi, Pele’nin “önceki tıbbi durumuna bağlı olarak gelişen kolon kanseri sonucu çoklu organ yetmezliği nedeniyle” saat 15.27’de öldüğünü söyledi.

Oyuncu olarak Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek adamın ölümü Instagram hesabından doğrulandı.

“Bugün huzur içinde aramızdan ayrılan Kral Pele’nin yolculuğunda ilham ve sevgi izleniyor. Spordaki dehasıyla dünyayı büyüledi, savaşı durdurdu, sosyal çalışmaları dünya çapında yürüttü ve birçok kişinin inandığı şeyi yaydı. tüm sorunlarımızın çözümü: aşk.”

Brezilya’nın güzel oyundaki hakimiyetini özetleyen bir adam için spor, politika ve popüler kültür dünyasının dört bir yanından haraç yağdı.

Giden Başkan Jair Bolsonaro’nun hükümeti Pazar günü üç günlük yas ilan etti ve yaptığı açıklamada Pele’nin “gittiği her yerde Brezilya’nın adını yükselten seçkin bir vatandaş ve vatansever” olduğunu söyledi.

Bolsonaro’nun halefi, seçilen cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Twitter’da şunları yazdı: “Bazı Brezilyalılar, onun yaptıklarıyla ülkemizin adını aldı.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pele’nin mirasının sonsuza kadar yaşayacağını söyledi. Macron, “Spor. Kral. Ebedi” diye tweet attı.

Pele, Eylül 2021’de kolonundan bir tümör alındığından beri kemoterapi görüyor.

2012’de başarısız bir kalça ameliyatı geçirdiğinden beri yardımsız yürümekte zorlanıyordu. Şubat 2020’de, koronavirüs pandemisi öncesinde Pele’nin oğlu Edinho, Pele’nin sağlığının onu depresyona soktuğunu söyledi.

Futbola genç yaşta başlayan ve kısa sürede şöhrete kavuşan Pele için Pazartesi günü stadın kalbindeki Santos Stadı’nda 24 saat nöbet tutulacak.

Ertesi gün tabutunu taşıyan bir alay, Santos sokaklarında dolanarak 100 yaşındaki annesinin yaşadığı mahalleyi geçerek Ekümenik Anıt Nekropol Mezarlığı’nda sona erecek ve burada özel bir törenle defnedilecek.

‘Ne mümkün’

ABD Başkanı Joe Biden, Twitter’da Pele’nin mütevazi başlangıçlardan futbol efsanesine yükselişinin “mümkün olanın” hikayesi olduğunu söyledi.

Edson Arantes do Nascimento doğumlu Pele, 1956’da Santos’a katıldı ve küçük plaj kulübünü futbolun en ünlü isimlerinden biri haline getirdi.

Pele, bölgesel ve ulusal şampiyonlukların yanı sıra Şampiyonlar Ligi’nin Güney Amerika’daki karşılığı olan iki Copa Libertadores ve her yıl Avrupa ve Güney Amerika’nın en iyi takımları arasında düzenlenen iki Kıta Kupası kazandı.

İlki 1958’de 17 yaşında İsveç’te, ikincisi – turnuvanın çoğunu sakatlanarak kaçırmasına rağmen – Şili’de ve üçüncüsü 1970’te Meksika’da olmak üzere üç Dünya Kupası galibi madalyasını evine götürdü. , oyunu oynamak için en iyi takımlardan biri olarak kabul edildiğinde.

1974’te Santos’tan emekli oldu, ancak bir yıl sonra New York Cosmos’a katılmak için kazançlı bir sözleşme imzalayarak sürpriz bir geri dönüş yaptı.

21 yıllık şanlı bir kariyerde, maçların nasıl sayıldığına bağlı olarak 1.281 ila 1.283 arasında gol attı.

Ancak Pele, 20. yüzyılın ilk küresel ikonlarından biri haline geldi ve futboldan önceki veya sonraki tüm oyuncuları geride bıraktı.

Kazanan gülümsemesi ve hayran kitlelerini büyüleyen utanmaz alçakgönüllülüğüyle, çoğu Hollywood yıldızından, papadan veya başkandan daha iyi tanınıyor – hepsi değilse de çoğu, bir oyuncu ve kurumsal sürahi olarak altmış yıllık kariyeri boyunca tanıştığı. .

Rio de Janeiro’dan 49 yaşındaki biyolog Ciro Campos, “Üzgünüm ama Pele’nin ülkesinden Brezilyalı, harika bir sporcu olmaktan gurur duyuyorum. Saha dışında da harika bir insan.” , kibirli bir atlet değil.”

Pele, Brezilya’nın küçük bir kasabasında tavlama oyunları oynayan genç bir adam olarak onun türünün tek örneği yeteneğine, yaratıcı dehasına ve teknik yeteneğine hayran kaldı. top.

Pele, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından “Yüzyılın Sporcusu”, FIFA tarafından “Yüzyılın Futbolcusu” ve Brezilya hükümeti tarafından “Ulusal Hazine” seçildi.

Popülaritesi genellikle yüksekti. Yetişkin yetişkinler onun huzurunda düzenli olarak ağladılar. Oyuncuyken, hatıra arayan taraftarlar maçlardan sonra stadyuma koştu ve şortunu, çoraplarını ve hatta iç çamaşırlarını yırttı.

Brezilya’daki evi sahile bir milden daha yakındı ama kalabalıktan korktuğu için yirmi yıldır oraya gitmemişti.

Yine de arkadaşları arasındaki güvensiz anlarda bile nadiren şikayet ederdi. Yeteneğinin Tanrı’nın bir armağanı olduğuna inanıyordu ve futbolun dünyayı dolaşmasına, kanser hastalarına ve savaş ve kıtlıktan kurtulanlara tezahürat yapmasına ve büyüyen, genellikle bilinmeyen bir aile sağlamasına nasıl izin verdiğinden bahsetti. sonraki öğünlerinin kaynağı.

2013 yılında bir röportaj sırasında Reuters’e “Tanrı bana bu yeteneği tek bir nedenle verdi: insanları mutlu etmek için” dedi. “Ne yaptıysam unutmamaya çalıştım.”

Brezilya’nın CBF futbol federasyonu, “Pele, tüm zamanların en büyük sporcusundan da fazlası… Brezilya’nın kazanması gereken nihai futbol kralı.”

Bugün birçok kişi tarafından dünyanın en iyi futbolcusu olarak kabul edilen Fransız yıldız Kylian Mbappe de taziyelerini iletti.

Twitter’da “Futbolun kralı bizi terk etti ama mirası asla unutulmayacak” diye yazdı. “Rip Kral.”

Andrew Downey ve Gabriel Araujo’nun hazırladığı rapor; Peter Frontini, Carolina Pulis ve Sergio Queiroz’un ek raporları; Kurgu: Gabriel Stargarder, Daniel Wallis ve Rosalba O’Brien

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.