Hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500’ün Haziran ayından bu yana en iyi haftasının ardından düştü

Hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500 enflasyon verilerinin gevşetilmesinin ardından yaklaşık beş ayın en büyük haftalık kazancını kaydettikten sonra Pazartesi günü düşük işlem gördü.

Dow Jones endüstriyel ortalama vadeli işlemleri 62 puan veya %0.2 düştü. S&P 500 vadelileri %0,4, Nasdaq 100 vadelileri ise %0,7 düştü.

S&P 500 geçen hafta yüzde 5,9 ile Haziran’dan bu yana en iyi haftasını yaşadı. Yatırımcılar, Federal Rezerv’in agresif sıkılaştırma kampanyasını yakında sonlandıracağına bahse girerek, beklenenden daha hafif enflasyonu alkışladılar.

Nationwide’ın yatırım araştırması başkanı Mark Hackett, “Yatırımcıların varlık sınıflarında daha fazla risk almasıyla piyasada önemli bir değişim oldu” dedi. “Teknik göstergeler, yatırımcı duyarlılığı, momentum, genişlik ve risk faktörlerinin tümü önemli bir gelişme göstererek önemli ölçüde iyileşti.”

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, geçen hafta Mart ayından bu yana en iyi haftası olan %8,1 kazanırken, mavi çipli Dow %4,2 yükseldi.

Cboe oynaklık endeksiWall Street’in korku göstergesi veya VIX, Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan 22.5’e 1 puan düştü. S&P 500’ün 30 günlük zımni oynaklığını izleyen VIX, Ekim ayının büyük bölümünde 30 puan aralığının üzerinde işlem gördü.

Bununla birlikte, Federal Rezerv yakın zamanda sıkılaştırma yolundan ayrılabileceğine dair çok az sinyal verdi. Fed Başkanı Christopher Waller Pazar günü yaptığı açıklamada, “Daha yavaş bir tempoya geçmeyi düşünmeye başlayabileceğimiz bir noktadayız” dedi. Ancak, “Yumuşamıyoruz. … Hıza odaklanmayı bırakın ve son noktanın nerede olacağına odaklanmaya başlayın. Enflasyonu düşürdüğümüz sürece, bu son nokta hala çok uzakta.”

Yatırımcılar hafta sonunu siyasi cephedeki haberleri sindirerek geçirdiler. Demokratlar Senato’yu kontrol edecek NBC News, 2022 ara seçimlerinde tahminde bulunuyor. Arizona Sen. Parti, Mark Kelly ve Nevada’dan Catherine Cortez Masto’nun meydan okumalarını yenerek en az 50 sandalye kazanacak.

Bu arada, üçüncü çeyrek kazanç sezonu, perakende satışlara daha fazla ağırlık verilerek devam edecek. Büyük perakendeciler Walmart, Home Depot, Target, Lowe’s, Macy’s ve Kohl’s bu hafta rakamları açıklayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.