IMF, ekonomik görünüm kasvetli kalırken küresel GSYİH tahminini düşürdü

Uluslararası Para Fonu Salı günü, 2022 ve 2023 için küresel büyüme tahminlerini düşürerek, dünyanın ekonomik görünümünü “kasvetli ve belirsiz” olarak nitelendirdi.

IMF şimdi küresel ekonominin bu yıl %3,2 oranında büyümesini ve 2023’te %2,9 GSYİH oranına daha da yavaşlamasını bekliyor. Nisan tahminleri.

Washington merkezli firma, revize görünümün önceki raporunda belirtilen aşağı yönlü risklerin artık gerçekleşmeye başladığını gösterdiğini söyledi. Bu zorluklar arasında yükselen küresel enflasyon, Çin’de beklenenden daha kötü bir resesyon ve Ukrayna’daki savaşın etkileri yer alıyor.

Raporda, “2022’de giderek artan kasvetli gelişmeler 2021’deki geçici bir toparlanmayı izliyor” denildi.

“Birkaç şok, pandemi tarafından zaten zayıflamış bir küresel ekonomiyi vurdu: küresel olarak – özellikle ABD ve büyük Avrupa ekonomilerinde – beklenenden daha yüksek enflasyon, daha sıkı finansal koşulları körükledi; Çin’de COVID19 salgınlarını yansıtan beklenenden daha kötü bir durgunluk ve kilitlenmeler ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan daha fazla olumsuz etki “diye ekledi.

Beklenen yavaşlama, 2020’den bu yana küresel reel GSYİH’deki ilk üç aylık daralmaya işaret edecek. IMF, “Makul” ancak daha az aşırı bir senaryoda, küresel büyümenin 2022’de %2,6’ya ve 2023’te %2,0’a düşeceğini söyledi. 1970’den beri %10 sonuç

Geçen ay, Dünya Bankası faiz oranlarını düşürdü 2022 küresel büyüme %2,9 olacak Benzer makroekonomik baskıları gerekçe göstererek önceki tahminden %4.1.

ABD, Çin ve Hindistan not indirimlerinde başı çekiyor

ABD, Çin ve Hindistan’da daha kötü büyüme beklentileri IMF’nin aşağı yönlü revizyonlarına neden oldu.

ABD GSYİH görünümü, beklenenden daha zayıf büyüme, hanehalkı satın alma gücü ve sıkı para politikası nedeniyle 2022’nin ilk yarısında 1,4 puan düşürülerek %2,3’e düşürüldü.

Uzatılmış Covid kilitlenmeleri ve derinleşen bir emlak krizinin ardından, Çin ekonomisinin önceki tahminlerden 1,1 puan daha düşük büyüdüğü görüldü. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin şimdi 2022’de %3,3 büyümesi bekleniyor – 2020’de Covid-19 krizinden erken bir düşüş hariç, kırk yıldaki en yavaş oranı.

IMF, küresel enflasyondaki yavaşlama, Çin’de beklenenden daha kötü bir yavaşlama ve bir gıda ve enerji krizini körükleyen Ukrayna’daki savaşın devam etmesi nedeniyle Temmuz ayında küresel büyüme görünümünü düşürdü.

Kanepe Resimleri | Işık roketi | İyi resimler

Hindistan’ın tahmini, büyük ölçüde daha az elverişli dış koşullar ve hızlandırılmış politika sıkılaştırması nedeniyle 0,8 puan düşürülerek %7,4’e düşürüldü.

Bu arada, IMF, Ukrayna’daki savaştan keskin bir düşüşün 2023’te, özellikle Almanya, Fransa ve İspanya’nın kilit ekonomilerinde daha fazla etki edebileceğini söylemesine rağmen, euro bölgesinin görünümü 0,2 puan düşürülerek %2,6’ya düşürüldü.

IMF, Ukrayna’nın sebepsiz yere işgaline karşı uygulanan yaygın yaptırımlara rağmen Rusya ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden daha az küçüldüğünü söyledi. 2022 tahmini 2,5 puana revize edildi, ancak tahmini büyüme oranı -%6,0’da negatif kalıyor.

Küresel enflasyon yükselmeye devam ediyor

Enflasyon 2022’ye kadar yükselmeye devam ederken, gıda ve enerji fiyatları artacak.

Küresel enflasyonun bu yıl gelişmiş ekonomilerde %6,6 ve yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde %9,5 olması bekleniyor – sırasıyla 0,9 ve 0,8 puanlık yukarı yönlü bir revizyon.

IMF, yükselen fiyatların küresel bir yaşam maliyeti krizini körüklemesi nedeniyle, politika yapıcılar için enflasyonu kontrol altına almanın en önemli öncelik olması gerektiğini söyledi.

“Daha sıkı para politikası kaçınılmaz olarak gerçek ekonomik maliyetlere sahip olacak, ancak gecikme onları daha da kötüleştirecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.