İngiltere Devlet Başkanı Kwasi Kwarteng yüzde 45’lik vergi indirimini geri çekti

LONDRA – İngiliz hükümeti, merkezi ekonomik planlarının önemli bir parçası olan yüksek gelirliler için en yüksek gelir vergisini kaldırma planlarından vazgeçtiği, piyasaları korkuttuğu ve İngiliz sterlinin ABD karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü gördüğü için “bizi yakaladığını” söyledi. dolar.

İngiltere Başbakanı Liz Truss Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiliz hükümeti için büyük bir geri dönüş olduğunu söyledi. 150.000 pounddan (168.000 $) fazla kazananlar için yüzde 45’lik oranın kaldırılması bir “dikkat dağıtıcı” haline geldi.

Habere tepki olarak, sterlin Pazartesi sabahı ABD doları karşısında yeniden yükseldi ve “mini bütçe” duyurusundan önceki konumuna geri döndü.

İngiliz sterlini, vergi indirimlerinin ardından dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Ancak iktidara yükseliş, bir aydan kısa bir süredir görevde olan genç Trudeau hükümetine büyük bir darbe oldu. Milyonların hayat pahalılığı krizinden finansal zorluklarla karşı karşıya olduğu bir zamanda, yüksek ücretli bir vergi indirimi sağlama planları bir balon gibi düştü.

Tedbirlerin enflasyonu daha da kötüleştirmesinden korkan yatırımcılar, sterlin ve devlet tahvillerini düşürdü. Son derece olağandışı bir hareketle İngiltere Merkez Bankası geçen hafta bir finansal piyasa isyanını bastırmak için müdahale etti. Bazı muhafazakar politikacılar kendi hükümetlerini sağır olmakla suçladılar.

Avrasya Grubu analisti Mujtaba Rahman, dramatik U dönüşünün hükümeti büyük ölçüde zayıflattığını ve Truss’un kendi arka planlarından destek alamadığını ortaya koyduğunu söyledi. Kısa bir notta, eleştirmenleri “şimdi zayıf kokuyor” dedi.

Geçtiğimiz Pazar sabahı Truss, ekonomik planlarını savundu ve vergi indirimlerine bağlı olduğunu söyledi. Bir gecede gazetecilere yaptığı açıklamalarda, yeni cumhurbaşkanı veya maliye bakanı Kwasi Kwarteng’in Pazartesi günkü Muhafazakar Parti’nin yıllık konferansında yaptığı konuşmada vergi indirimlerini savunması bekleniyordu.

Bunun yerine Pazartesi sabahı bir bildiri yayınladı: “Anladık, sorduk.”

Trudeau hükümeti son derece tartışmalı ekonomik planını 23 Eylül’de “mini bütçeyle” açıkladı. Bu, ülkenin vergi indirimleri ve tüketicileri yükselen enerji faturalarından yalıtmak için harcamalar için milyarlarca borç aldığını görecektir. Söz verilen 45 milyar dolarlık kesintilerin yalnızca 2 milyar sterlinlik kısmı yüksek vergi oranını artırdı, ancak bu oldukça tartışmalı bir hareketti.

Bu sadece fırtınalı mali havayı tetiklemekle kalmadı, aynı zamanda Muhafazakar Parti’nin popülaritesi de düştü. Çarpıcı bir YouGov anketi, Muhafazakarları, 1990’lardan beri görülmeyen bir boşluk olan muhalefetteki İşçi Partisi’nin 33 puan gerisinde buldu.

Hükümet ayrıca, birçok muhafazakar milletvekilinin muhalefetlerini açıkça dile getirmesiyle, kendi saflarından artan bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. Önceki hükümette sağlık bakanı olarak görev yapan Muhafazakar Milletvekili Maria Caulfield, “Hemşireler faturalarını ödemekte zorlanırken 45p vergisinin kaldırılmasını destekleyemem” dedi. Üst düzey bir Muhafazakar olan Michael Gove, fonlanmayan vergi indirimlerinin “muhafazakar” olmadığını söyledi.

Planların hâlâ meclisten geçmesi gerekiyor ve bazı eleştirmenler bunu yapıp yapmayacaklarını sorguluyor.

BBC tarafından parlamentodaki destek eksikliği nedeniyle planlarından vazgeçip vazgeçmediği sorulduğunda, Kwarteng şunları söyledi: “Mesele bunu yapmak değil, gerçekten insanları harekete geçirmek. Bu, Parlamento oyunları veya Avam Kamarası’ndaki oylarla ilgili değil.

“İnsanları dinlemenin, bu konuda çok güçlü görüşler ifade eden seçmenleri dinlemenin ve dengeli hareket etmemenin doğru olduğunu düşündüm” dedi.

Röportajlarda Kwarteng, istifa etmeyi düşünmediğini söyledi, ancak birçoğu henüz ormandan çıkmadığını ve Pazartesi öğleden sonra Muhafazakar Parti sadıklarına yaptığı konuşmanın yakından izleneceğini söyledi.

Truss, bu haftaki parti konferansında da konuşma yapacak. Çarşamba sabahı başbakan olarak konferansa yaptığı ilk konuşmada Truss, hükümetinin görevdeki ilk günlerinde nasıl davrandığına öfkeli olanları sakinleştirmeye çalışacak.

Analist Rahman, bankacıların ikramiyelerinin üst sınırını yükseltme planlarına ve dramatik gelir kayıplarıyla başa çıkmak ve enerji faturalarına yardımcı olmak için gereken ciddi harcama kesintilerinin gerçek olasılığına karşı yeni protestolar olabileceği konusunda uyardı.

Rahman, son 10 gündeki kaosun Muhafazakar Parti liderliği için kurallarda değişiklik isteyenlerin seslerini güçlendireceğini söyledi.

Druss destek kazandı ve Başbakan oldu Muhafazakar Parti üyeleri Ülkedeki çoğu milletvekili rakibi Rishi Sunak’ı destekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.