İngiltere’den Liz Truss, enerji faturalarına yardımcı olmak için milyarlarca sterlin serbest bırakacak

Yeni seçilen İngiltere Başbakanı Liz Truss’un, yükselen enerji fiyatlarından etkilenen insanlara yardım etmek için milyarlarca sterlinlik bir teşvik paketi açıklaması bekleniyor.

Carl Kort/Personel/Getty Images

LONDRA – İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss, Perşembe günü insanların enerji faturalarını ödemelerine yardımcı olmak için on milyarlarca sterlin değerinde bir paket açıklayacak, ancak bunun nasıl finanse edileceğine dair endişeler var.

Politika duyurusunun, enerji fiyatlarını mevcut seviyesinde veya 2.500 £ (2.870 $) seviyesinde dondurması bekleniyor. Önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan mevcut üst sınır, ortalama enerji faturasını yılda 1.971 sterlinden 3.549 sterline çıkaracak.

Salı akşamı başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada Truss, “Putin’in savaşının neden olduğu enerji kriziyle ilgileneceğini” söyledi. “Bu hafta enerji faturalarıyla mücadele etmek ve gelecekteki enerji kaynaklarını güvence altına almak için harekete geçeceğim” dedi.

Duyuru İngiltere’de 170.000’den fazla kişiye geliyor Enerji faturalarını iptal etmeyi planlıyorlar karşı Artan enerji fiyat sınırı.

bu Yakıt yoksulluğu yaşayan insan sayısı End Fuel Poverty Coalition adlı kampanya grubuna göre, mali destek sağlanmadıkça bir evi yeterince ısıtamayan İngiltere’de bu kış 12 milyon haneye (%42) ulaşacak.

180 milyar sterlinlik destek mi?

Paketin kesin detayları henüz açıklanmadı. Erken tahminler, desteğin yaklaşık 100 milyar sterlin değerinde olabileceğini öne sürdü, ancak Deutsche Bank’ın son tahminleri, 200 milyar sterline yakın olabileceğini söyledi.

Çarşamba günkü bir araştırma notunda, enerji faturasının dondurulmasının bankanın beklediğinden “önemli ölçüde daha düşük bir miktar” olan 2.500 £ civarında olacağını öne süren raporların, bankanın beklentilerini artırdığı belirtildi.

Bankaya göre, 40 milyar sterlinlik paket, işletmeleri enerji maliyetleriyle destekleyecek ve raporlara göre, beklenen destek önlemlerinin toplamını 180 milyar sterline çıkaracak.

Başlangıçta sadece evlerin destek alması bekleniyordu.

Deutsche Bank’a göre bu rakam, Covid-19 salgını sırasında mali yardıma harcanan miktarın neredeyse yarısı ve GSYİH’nın sadece %8’i. Dondurmanın Ekim ayından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Fatura sonunda vergi mükelleflerine düşüyor

Kafes tarafından beyan edilen paket, bir paketten çok farklı değil. Muhalefetteki İşçi Partisi tarafından önerilen bir plan 14 Ağustos’ta.

Temel fark, İşçi Partisi’nin, yeni başbakanın reddettiği bir şey olan petrol ve gaz şirketlerine beklenmedik bir vergi yoluyla hareketi finanse etmeyi teklif etmesiydi.

Truss, Çarşamba günü diğer milletvekilleriyle yaptığı ilk soru oturumu sırasında Avam Kamarası’nda “Sabit bir vergiye karşıyım” dedi.

“Ekonomiyi büyütmemiz gerektiğinden şirketleri İngiltere’ye yatırım yapmaktan vazgeçmenin yanlış bir şey olduğuna inanıyorum” dedi.

İngiltere ekonomisini “vergi indirimleri ve reformlar” yoluyla canlandırmak, yeni başbakanın Salı akşamı yaptığı ilk konuşmada ortaya koyduğu üç kilit görevden biriydi.

Diğerleri enerji krizini ele aldı ve İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmetini geliştirdi.

Saxo Bank makro analiz başkanı Christopher Dembig’e göre, yeni enerji paketi ek devlet borcuyla finanse edilecek, ancak finansal desteğin yansımaları on yıllarca hissedilebilir.

Dembig, “İzlemesi gereken tek bir yol var: büyük bir teşvik paketinin kapısını açmak ve kriz çözüldüğünde vergileri artırmak” dedi.

CNBC’ye verdiği demeçte, “Kısa vadede harika bir haber, ancak uzun vadede fatura vergi mükelleflerine düşecek ve nesillere mal olabilir” dedi.

‘Önümüzdeki kışlarda bize yardımcı olmayacak’

Ekonomist Jeevan Chander’a göre, bir enerji teşvik paketi Britanya’daki insanlar için uzun vadeli bir soruna kısa vadeli bir çözüm olacaktır.

Halihazırda birçok aileyi etkileyen yaşam maliyeti krizine atıfta bulunarak, “Mevcut önerilen plan felaketi önleyecek, ancak kriz hala orada” dedi. İngiltere’deki İşletmeler.

“Enerji fiyatlarındaki bu donma, bu kış felaketi durdurabilir, ancak önümüzdeki kışlarda bize yardımcı olmayacak” dedi.

Berenberg Investment Bank ekonomisti Solomon Fiedler, gaz sektörünün de teşvik paketinin zincirleme etkilerini hissedebileceğini söyledi.

Fiedler, “Görevdeki kamu hizmeti şirketleri fiyatları şimdi dondursalar bile, gelecekte bunları bireysel maliyetlerden daha yüksek tutarlarsa, gelecekte yeni girenlerin mevcut kayıplarını telafi etmek zorunda kalmayacaklar ve böylece onları azaltacaklar.” Dedi.

Fiedler, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bir başka sorun da, genel bir enerji fiyatlarının dondurulmasının hane halklarının gaz tüketimini azaltma teşviklerini ortadan kaldırması” dedi. “Bu, politikayı daha pahalı hale getirecek ve dondurma kapsamına girmeyen sektörler için gaz kıtlığını daha da artıracak.”

Genel ekonomi üzerindeki etkisi hakkında da spekülasyonlar var. Fiedler, Truss’un düşük vergi ve kuralsızlaştırma politikalarının ekonomiyi canlandıracağını, ancak faydaların yıllarca hatta on yıllarca hissedilmediğini söyledi.

“Kısa vadede, vergi indirimleri veya destek önlemleri yoluyla ek mali teşvikler, finanse edilmezse enflasyonist baskıları artıracaktır (açıklanan enflasyon oranları bu önlemlerin ayrıntılarına bağlı olacaktır).

İngiliz Ticaret Odası, İngiltere'nin 'Covid ölçekli' enerji krizi desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi

Opinium Research’ün siyasi anket başkanı Chris Curtis, enerji faturalarının maliyetinin “şu anda seçmenler için kesinlikle en önemli konu” olduğunu söyledi. CNBC’ye söyledi.

Curtis, “Yeni bir başbakan olarak iyi bir ilk izlenim bırakmak önemlidir ve Liz Truss, seçmenlerin en büyük önceliklerinden birinde büyük söz sahibi olmanın, bu olumlu ilk izlenimi yaratmanın bir yolunu bulacağına inanıyor.” Dedi. .

“Çoğu seçmen bize onun hakkında hala fazla bir şey bilmediğimizi ve onun hakkındaki görüşlerinin çok zayıf olduğunu söylüyor, bu yüzden bu onun halkla iyi geçinmesi için çok önemli bir an” dedi.

En savunmasızlar için ‘imkansız zorluklar’

Önümüzdeki on yıllık kış uyarısı “Korkunç” belki Bazıları, gaz fiyatlarını kontrol etmek için ciddi önlemler alınmadığı sürece, yaklaşmakta olan paketin en savunmasız insanları korumak için yeterli olup olmayacağını soruyor.

Hargreaves Launceston’da kıdemli kişisel finans analisti Sarah Coles’un araştırma notuna göre, mevcut fiyatların dondurulması enerji ihtiyaçlarını artıracak ve durumu daha da kötüleştirecek.

Coles, “Otomatik ödeme ile ödeme yapan herkes teknik olarak zaten yıl boyunca daha yüksek maliyetler yayar, daha düşük gelirli olanlar ise kullandıkları enerjiyi kullandıklarında ödedikleri ön ödemeli sayaçlarda olur” dedi. .

“Fiyatlar biraz daha yüksek bir seviyede dondurulursa, bu kış en savunmasız olanlara karşı şansı artıracak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.