İran’ın Körfez kıyılarında meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde en az 5 kişi hayatını kaybetti.

DUBAİ, 2 Temmuz (Reuters) – İran’ın güneyinde Cumartesi günü erken saatlerde meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde en az beş kişi öldü, 49 kişi yaralandı.

İran’ın Hormozgan eyaletindeki Körfez kıyısı yakınlarındaki Saye Ghosh köyünü yerel saatle 02:00’de yerle bir eden depremi 6.3 ve 6.1 büyüklüğünde yaklaşık 24 artçı sarsıntı izledi. Yetkililer devlet televizyonuna verdiği demeçte, en son depremin sabah 8 sularında meydana geldiğini söyledi.

Bandar Lenge eyalet valisi Fot Moradzadeh, devlet haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte, “İlk depremde tüm kurbanlar öldü ve sonraki iki güçlü depremde de kimse yaralanmadı çünkü insanlar zaten evlerinden çıktı” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Acil servis sözcüsü Mojtaba Khaledi devlet televizyonuna verdiği demeçte, 49 yaralının yarısının hastanelerden taburcu edildiğini söyledi.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini söyledi.

Kish Adası Kriz Görev Gücü’nden Saeed Bourzadeh, Körfez nakliye ve uçaklarının depremden etkilenmediğini söyledi.

Devlet televizyonu geçtiğimiz ay batı Hürmüz’de 150 deprem ve sarsıntı olduğunu bildirdi.

İran genelinde son yıllarda birkaç yıkıcı deprem yaşayan büyük jeolojik fay hatları var. 2003 yılında Kirman ilinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 31.000 kişi hayatını kaybetmiş ve antik Bam kentini yerle bir etmişti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Dubai Haber Odası ve Bangalore’deki Mirunme Day tarafından yapılan raporlama; Kurgu Chris Rees, Sandra Maler ve Kenneth Maxwell

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.