İsrail parlamentosu, dört yıl içinde beşinci seçimi tetikleyerek feshetme kararı aldı.CNN

İsrail parlamentosu Knesset, Perşembe günü kendisini feshetme kararı aldı. Yeni seçimleri teşvik eder.

Cuma günü, Dışişleri Bakanı Yair Lapid, geçen yıl görev süresi sona eren Başbakan Naftali Bennett ile Lapid arasında varılan bir koalisyon anlaşması şartlarına göre resmi olarak geçici Başbakan olarak görevi devralacak. Resmi açılış, eski bir gazeteci ve star TV sunucusu olan Lapit, geçici bir başbakan olduğu için gerçekleşmeyecek.

Perşembe günkü 92-0 oyu nihayet Bennett’in başbakanlık için yavaş temposunu – İsrail tarihinin en kısalarından biri – sona erdiriyor ve eski başbakan Benjamin Netanyahu’nun iktidara dönmesinin yolunu açıyor.

Referandum sona erdiğinde, Lobid ve Bennett kollarını birbirlerine doladılar, kucaklaştılar ve yer değiştirdiler ve Lobid başbakan oldu.

Knesset sitesinden ayrılırlarken, Bennett yanlışlıkla Lobit’in cep telefonunu aldı. “Kardeşim,” dedi Lobid, “telefonumu açtın.” Bennett, “Kardeşim, işimi aldın” diye yanıtladı.

1 Kasım’da yeni seçimler yapılacak – dört yıl içinde İsrailliler için beşinci tur oylama. Yakın tarihli bir anket, eski Başbakan Netanyahu’nun Likud partisinin daha fazla sandalye kazanma yolunda olduğunu gösteriyor, ancak anketler onun sağ koalisyonunun parlamento çoğunluğunu kazanmak ve iktidardaki bir hükümet kurmak için yeterli sandalyeye sahip olması gerektiğini gösteriyor. .

Kapatma oylamasından önce parlamentoda konuşan Netanyahu, iktidara geri dönme sözü verdi.

Netanyahu, “Tek alternatif biziz: güçlü bir ulusal hükümet, istikrarlı ve hesap verebilir. İsrail vatandaşlarına ulusal saygıyı yeniden tesis edecek bir hükümet.”

Fesihten önceki gece, Bennett siyaseti bıraktığını ve bir daha aday olmayacağını açıkladı.

“Ömrüm boyunca asker, subay, bakan ve başbakan olarak hizmet ettikten sonra bu ülkede sadık bir asker olarak kalacağım. İsrail ulusu hayatımın aşkıdır. Kaderim ona hizmet etmek, ”dedi Bennett ulusa. “Artık geri adım atma zamanım geldi. Olaylara dışarıdan bakın.”

Koalisyon hükümeti haftalardır bocalıyordu. Ancak Bennett ve Lobit geçen hafta kendi hükümetlerini dağıtmak ve iktidarı Lobid’e devretmek istediklerini açıkladılar.

“Son haftalarda bu hükümeti kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bize göre, varlığının devam etmesi ulusal çıkar içindi, “dedi Bennett bu ayın başlarında Lapid’e.

Bennett, “İnanın bana, her taşın altına baktık. Bunu kendimiz için değil güzel ülkemiz için, siz İsrail vatandaşları için yaptık” dedi.

Bennett-Labid hükümeti geçen yıl Haziran ayında göreve başladı ve Netanyahu’nun 12 yıllık başbakanlık süresini sona erdirdi.

En az sekiz siyasi partiyle koalisyon, ilk kez Mansur Abbas liderliğindeki bir Arap partisi de dahil olmak üzere siyasi yelpazeyi genişletiyor.

Mayıs 2020’de yolsuzluk davasına başlayan Netanyahu, iktidarda kalmasını engellemek isteyen muhalif müttefiklerden oluşan bir koalisyonla arasındaki önemli farklılıklarını bir kenara bırakmayı kabul etti.

Önemli iç ve diplomatik başarılarına rağmen, sonunda koalisyonu deviren iç politika oldu.

Geçtiğimiz birkaç hafta, birçok koalisyon üyesinin ayrıldığını veya ayrılma tehdidinde bulunduğunu gördü.

Siyasi çıkmaz, bu ayın başlarında Knesset’in işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail ceza hukuku ve medeni hukukunun İsraillilere uygulanması konusunda bir referandum düzenlememesiyle doruğa ulaştı.

Diğer şeylerin yanı sıra, her beş yılda bir yenilenen bu düzenleme, İsrail sınırları içindeki Filistin topraklarındaki İsrailli yerleşimcilere aynı hukuki muameleyi sağlamakta ve koalisyonun sağcı üyeleri için umut verici bir maddedir. Başbakan Bennett dahil.

Ancak koalisyonun iki üyesi, tasarının kabul edilmediğini söyleyerek desteklemeyi reddetti.

1 Temmuz’da yasanın süresi dolmadan parlamento feshedildiği için, düzenleme yeni hükümet kurulana kadar yürürlükte kalacak ve bu noktada yeniden sandık başına gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.