İsrail ve Filistinli militanlar Gazze’de ateşkes ilan etti

GAZZE/KUDÜS, 7 Ağustos (Reuters) – İsrail ve Filistin İslami Cihad militan grubu Pazar günü geç saatlerde ateşkes ilan ederek Gazze sınırında bir yıldan uzun süredir yaşanan en şiddetli alevlenmeye son verme umutlarını artırdı.

İsrail güçleri hafta sonu Filistin hedeflerini vurdu ve ateşkesin yürürlüğe girdiği saat 23:30’da (20:30 GMT) büyük ölçüde yatışmış olan şehirlerine roket saldırıları düzenledi.

Bu, her ikisi de Mısır’a ateşkese aracılık ettiği için teşekkür eden İslami Cihad ve İsrail tarafından ayrı açıklamalarda duyuruldu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Üç günlük çatışmalar, iktidardaki İslamcı grup Hamas ve İran destekli İslami Cihad’ın Gazze Şeridi’nde nispeten daha güçlü olması nedeniyle şimdiye kadar büyük ölçüde mesafeli olan önceki Gazze savaşlarının başlangıcını tekrarladı.

Gazze yetkilileri, şimdiye kadar neredeyse yarısı sivil ve çocuk 44 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi. Roketler güney İsrail’in çoğunu tehdit etti ve Tel Aviv ve Aşkelon gibi şehirlerin sakinlerini barınaklara gönderdi.

İsrail Cuma günü, grubun lideri Bassam al-Saadi’nin işgal altındaki Batı Şeria’da tutuklanmasına misilleme olarak İslami Cihat saldırısı olması beklenen saldırıya karşı önleyici saldırılar başlattı.

Buna karşılık İslami Cihad, İsrail’e yüzlerce roket fırlattı. Grubun lideri Ziad al-Nakala, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Kahire’nin Saadi’yi “özgürleştirmek için çalışacağını” söyledi. İsrailli ve Mısırlı yetkililer yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Pazar günü İslami Cihad, İsrail’in savaşta kaybettiği ikinci üst düzey yetkili olan güney Gazze komutanını bir gecede öldürmesine misilleme olarak Kudüs’e doğru atış menzilini genişletti.

İsrail’in Demir Kubbe önleme aracı, şehrin batısındaki roketleri vurduğunu söyledi. Ordu, diğerlerinin gerisinde kaldı ve birçok Gazze zayiatına neden oldu, Hamas tüm Filistin ölümlerinin İsrail saldırılarından kaynaklandığını iddia etti.

2008-09, 2012, 2014 ve geçen yıl savaşın patlak vermesinden bu yana, Filistinliler bir başka kanlı ayaklanma karşısında şaşkına döndüler ve mallarını kurtarmak için evlerinin yıkıntılarını didik didik ettiler.

Kendisini yalnızca Ebu Muhammed olarak tanıtan bir Gazze taksi şoförü, “Kim savaş istiyor? Kimse. Ama kadınlar, çocuklar ve liderler öldürüldüğünde sessiz kalmak istemiyoruz” dedi. “Göze göz.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ali Sawabta Ramallah tarafından ek raporlama; Kudüs’te Don Williams ve Kahire’de Ahmed Muhammed Hassan; Dan Williams tarafından yazıldı; Kurgu: Mark Heinrich, John Stonestreet ve Diane Croft

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.