İsrail ve Lübnan tarihi anlaşmaya vararak zengin gaz aramasının önünü açtıCNN

Her iki tarafın liderleri Salı günü ayrı ayrı yaptığı açıklamada, İsrail ve Lübnan’ın tarihi bir anlaşmaya vardıklarını ve Akdeniz’deki büyük petrol ve gaz sahalarını içeren, yıllarca süren bir deniz sınırı anlaşmazlığını çözdüğünü söylediler.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, ABD’li arabulucu Amos Hochstein aracılığıyla İsrail’in son teklifini aldıktan saatler sonra yaptığı açıklamada, “Teklifin son hali Lübnan için tatmin edici ve taleplerini karşılıyor ve Lübnan’ın bu doğal zenginlik üzerindeki haklarını koruyor.” dedi.

Aoun, anlaşmanın “mümkün olan en kısa sürede” açıklanmasını umduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Bu, İsrail’in güvenliğini güçlendirecek, İsrail ekonomisine milyarlarca dolar enjekte edecek ve kuzey sınırımızın istikrarını sağlayacak tarihi bir başarıdır” dedi.

Lapid, anlaşma taslağının İsrail tarafından belirlenen tüm güvenlik ve ekonomik ilkeleri karşıladığını söyledi.

İsrail başbakanı Çarşamba günü savunma kabinesini toplayacak ve ardından özel bir hükümet toplantısı yapılacak.

Tartışmalı bölge, anlaşma uyarınca sırasıyla İsrail ve Lübnan sularına düşmesi beklenen Karish petrol ve gaz sahası ile Qanaa umudu olarak bilinen bir alanı içeriyor. İsrail, Kariş’ten Avrupa’ya petrol ve gaz ihraç etmeye derhal başlayacağını söyledi.

Salı günü, Lübnan Enerji Bakanı Walid Fayed, Lübnan sularını keşfetme sözleşmesini elinde bulunduran Fransız enerji şirketi Total’in Gana ihtimali üzerinde “hemen” çalışmaya başlayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.