ISS: ABD astronotları Cassada ve Rubio Salı günü uzay istasyonunun dışına çıktı

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Bu yılın sonlarında bir dizi uzay görevinin ilki, Salı sabahı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kalktı.

İlk kez uzay yürüyüşçüleri ve NASA astronotları Josh Casada ve Frank Rubio, uzay istasyonunun dışındaki gezilerine 09:14 ET’de başladılar ve 16:25 ET’de 7 saat 11 dakika sürdü.

Casada, Araç Dışı Ekip Üyesi 1 olarak kırmızı çizgili bir uzay giysisi giyiyordu ve Rubio, Araç Dışı Ekip Üyesi 2 olarak işaretsiz bir kostüm giyiyordu.

Astronotlar, uzay istasyonunun kirişinin sancak tarafına, Dünya’nın muhteşem manzarasının fonunda bir montaj braketi monte ettiler.

Donanım, kargosunu güvenli bir şekilde teslim eden Northrop Grumman’ın Cygnus uzay aracında 9 Kasım’da uzay istasyonuna teslim edildi. Lansmandan sonra iki güneş dizisinden yalnızca biri konuşlandırıldı.

Bu donanım, uzay istasyonuna güç artışı sağlamak için iROSA adı verilen daha fazla güneş paneli kurulumuna izin verecek. İlk iki güneş enerjisi dizisi, Haziran 2021’de istasyonun dışına kuruldu. Toplam altı iROSA planlanmıştır ve uzay istasyonunun güç çıkışını daha da artırabilir. Her şey bittiğinde %30.

ne zaman 28 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde yapılacak iki uzay yürüyüşü daha, iki astronot ekibinin montaj donanımı yerine oturduğunda başka bir güneş paneli çiftini söküp kurduklarını görecek. Güneş panelleri, şu anda 21 Kasım’da fırlatılması planlanan bir sonraki SpaceX Dragon ticari ikmal görevinde teslim edilecek.

Uzay yürüyüşleri, uzay istasyonu ekiplerinin eskiyen yörünge laboratuvarını korudukları ve yükselttikleri için rutin bir parçasıdır, ancak Salı günkü uzay yürüyüşü, NASA’nın Mart ayından bu yana yaptığı ilk uzay yürüyüşü oldu. Ajansın uzay görevleri, Avrupa Uzay Ajansı astronotunun görevden alınmasının ardından sona erdi. Matthias Maurer ilk uzay uçuşunu kaskında su ile tamamladı.

Maurer’in miğferinde, yaklaşık yedi saatlik uzay yürüyüşünden sonra normal, beklenen seviyelerin ötesinde ince bir nem tabakası bulundu. NASA tarafından “yakın bir çağrı” olarak kabul edilen bir olayda, Marrer hızla kaskı çıkardı ve su örnekleri, giysi donanımı ve uzay giysisi incelenmek üzere Dünya’ya iade edildi. NASA yetkilileri, giysinin herhangi bir donanım arızası yaşamadığını belirledi.

NASA, “Kaskta su bulunmasının nedeni, mürettebat eforu ve mürettebat soğutma sistemleri gibi birden fazla değişkenin sistem içinde normalden daha büyük miktarlarda yoğuşma oluşumuna yol açtığı entegre sistem performansından kaynaklanıyor olabilir.” söz konusu. Blog gönderisi güncellemesi.

“Bulgulara dayanarak ekip, ortaya çıkan suyu emerken entegre performans su birikimine neden olan senaryoları azaltmak için operasyonel prosedürleri güncelledi ve yeni hafifletme donanımı geliştirdi. Bu önlemler, personeli kasktaki herhangi bir sıvıdan korumaya yardımcı olmaya devam edecek. .

NASA yetkilileri, Ekim ayında bir incelemeyi tamamladıktan sonra uzay yürüyüşlerine devam etmek için “devam” verdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu programının operasyon koordinasyon yöneticisi Tina Cantella, araştırma ekibinin giysideki sıcaklıkları yönetmek için teknikler geliştirdiğini ve kaska yeni emici pedler eklediğini söyledi.

İnce turuncu parçalar, uzay istasyonu içindeki astronotlar tarafından yörüngede test edilen kaskın farklı yerlerine yerleştirildi.

“Bunun birçok farklı örneklemesini yaptık ve geminin etrafındaki mürettebata kaskın içine kötü, kötü bir durumda olacağı oranda su enjekte etmeye çalıştık. çok etkili,” dedi Cantella.

Salı günkü uzay yürüyüşü, önümüzdeki iki hafta içinde uzay yürüyüşlerinden önce uzay istasyonunun dışında daha karmaşık güneş enerjisi dizisi kurulumları çalıştığı için yeni kuşakların test edilmesine izin verdi.

Bu arada, Perşembe günü bir Rus uzay yürüyüşü yapılması planlanıyor. Astronotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin, Nauka Çok Amaçlı Laboratuvar modülünün dışında çalışmak üzere sabah 9’da ET’de yürüyüşlerine başlayacaklar. İkili, yedi saatlik uzay yürüyüşleri sırasında Rosved modülünden Nauga’ya transfer için bir radyatör hazırlayacak ve bu da NASA’nın web sitesinde canlı yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.